, niedziela 20 września 2020
Przegląd 14. Kina na Granicy oficjalnie rozpoczęty
Tegoroczna edycja przeglądu filmowego Kino na granicy potrwa do 3 maja. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Przegląd 14. Kina na Granicy oficjalnie rozpoczęty

Agnieszka Kaczmarczyk
Przegląd 14. Kina na Granicy oficjalnie rozpoczęty

Podczas inauguracji 14. edycji Przeglądu, gościem był słowacki reżyser, Martin Šulík, osobiście zaprosił na jego najnowszy film "Cygan". fot. Maciej Kłek

28 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyło się uroczyste otwarcie 14. Kina na Granicy. Przegląd zainaugurował najnowszy film Martina Šulíka "Cygan".

Ponad sto produkcji reprezentujących najciekawsze dokonania kinematografii czeskiej, słowackiej, polskiej oraz węgierskiej zobaczą widzowie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w ciągu pięciu kolejnych dni.

Przegląd, który przełamuje stereotypy, burzy granice, motywuje do wspólnego spotkania w kinie, teatrze czy na koncercie, co roku zaskakując programem, cieszy się coraz większą popularnością. Organizatorzy wydali w tym roku już ok. 700 akredytacji, a gości wciąż przybywa. Do Cieszyna zjechało wielu miłośników kryminałów i filmów gangsterskich. Na każdym kroku można spotkać kinomanów w białych koszulkach.

- Nie wyobrażam sobie weekendu majowego gdzie indziej niż w Cieszynie. Cały rok czekamy na ten przegląd. Jesteśmy tu po raz trzeci i zawsze miło wspominamy pobyt tutaj - mówi Marzena Król z Łodzi, która na przegląd przyjechała ze swoim mężem i dodaje, że klimat jaki panuje w Cieszynie jest niepowtarzalny, a cała impreza przebiega w niezwykle rodzinnej atmosferze. - Podczas 10. edycji przeglądu poznałem tutaj moją obecną żonę - śmieje się Michał Kowalik z Krakowa i dodaje, że połączyła ich sztuka filmowa, ale nie tylko. - Można też powiedzieć, że połączył nas również kieliszek wódki, bo jak pamiętam, cykl filmów dotyczył picia i pijaków - śmieje się uczestnik przeglądu.

Dzięki przeglądowi Cieszyn staje się jeszcze bardziej urokliwy, a swoisty, kameralny klimat przyciąga ludzi świata filmu, sławne osobistości kina i widzów z całej Polski. Podczas inauguracji 14. edycji Przeglądu, gościem był słowacki reżyser, Martin Šulík, który osobiście zaprosił na swój najnowszy film "Cygan". Naturalistyczny dramat osadzony w realiach romskiej społeczności został wyróżniony na ubiegłorocznym festiwalu w Karlowych Warach Nagrodą Specjalną Jury. W polskich kinach będzie prezentowany od 6 czerwca. - W romskich osadach na wschodzie Słowacji mieszka od 200 do 400 tys. Romów. Kiedy zaczęliśmy prace nad scenariuszem stwierdziliśmy, że nikt ich nie zna, nic o nich nie wiemy. Przedstawienie Romów w telewizji, prasie jest jednostronne. Ciągłe przekraczenie prawa, sprawy kryminalne - mówi reżyser i dodaje, że zaistniała chęć stworzenia filmu, który pokaże ich od całkiem innej strony. Filmu, w którym romscy aktorzy, amatorzy, ukażą życie codzienne w osadach romskich.

Tegoroczna edycja przeglądu filmowego Kino na Granicy potrwa do 3 maja. Oprócz projekcji filmowych, organizatorzy zapraszają na dyskusje z twórcami, m.in. Gabrielą Muskałą, Ondřejem Vetchým i Joanną Kulig, spotkania literackie z Lidią Ostałowską i Jerzym Kronholdem, a także wystawy i warsztaty. We wtorek 1 maja odbędzie się charytatywny mecz piłkarski, w którym z Reprezentacją Osobistości Czeskiej Kultury Klubu Amfora zmierzy się Reprezentacja Artystów Polskich. Oprócz atrakcji filmowych zaplanowano także koncerty na Wzgórzu Zamkowym. Już dzisiaj o godz. 22.30 zapraszamy na koncert Julii Marcell.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje portal gazetacodzienna.pl.

Szczegółowy program Przeglądu można znaleźć na stronie przeglądu Kina na Granicy.

Kryminalno-komiksowa historia na otwarcie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama