, czwartek 25 kwietnia 2024
Przed nami wielkie Święto Gór
W wydarzeniu tym wezmą udział przedstawiciele krajów regionu Karpat z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier. fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Przed nami wielkie Święto Gór

mat.pras.
Znany jest już program III Zjazdu Karpackiego, który od 23-27 br. sierpnia odbywać się będzie w Istebnej. Patronat nad Zjazdem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W organizację przedsięwzięcia włączyło się wiele organizacji i instytucji. Poza Powiatem Cieszyńskim głównymi organizatorami są Związek Podhalan w Polsce oraz Gmina Istebna.

W wydarzeniu tym wezmą udział przedstawiciele krajów regionu Karpat z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier. Zjazd Karpacki będzie wypełniony różnego rodzaju wydarzeniami prezentującymi kulturę i tradycję krajów karpackich. Oficjalne rozpoczęcie Zjazdu będzie miało miejsce na Zamku w Cieszynie. W ramach imprezy 26 sierpnia odbędzie się I Forum Samorządów Karpackich, podczas którego podpisana zostanie „Deklaracja o współpracy partnerskiej”.

Program III Zjazdu Karpackiego jest rozbudowany i realizowany będzie na wielu poziomach. Dniem kulminacyjnym jest niedziela 27 sierpnia 2017 r. Od godz. 9:00 do godz. 11:00 odbędzie się konferencja regionów – w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym „Szarotka” w Istebnej, następnie o godz. 12:00 w okolicy budynku gimnazjum korowód karpacki uda się do Amfiteatru pod Skocznią na uroczystą Mszę Świętą. W tym dniu planowane są też występy zespołów i kapel z całych Karpat, odbędzie się również jarmark rzemiosła ludowego oraz degustacje tradycyjnych produktów i potraw kuchni regionalnej. W poprzedzających dniach odbędą się liczne spotkania, konferencje, wystawy i prezentacje regionów Karpackich.

III ZJAZD KARPACKI - ISTEBNA, 23 -27 SIERPNIA 2017 r.

23.08.2017 - środa - Hala Barania
godz. 8:00 – wspólne wyjście z Przewodnikiem na Halę Baranią; start Koniaków Koczy Zamek,
godz.
12.00 - Zbór Wołoski. Pasterstwo - Góralskie Dziedzictwo. Spotkanie Górali;
24.08.2017 - czwartek - OSW Szarotka, Istebna
godz. 10.30 – 18:00 Międzynarodowa Konferencja Wołoska prof. Ilony Czamańskiej -
„Wołosi w europejskiej i polskiej przestrzeni kulturowej”;
25.08.2017 - piątek - Cieszyn, Istebna 
godz. 9:00 - Oficjalne otwarcie III Zjazdu Karpackiego – Zamek w Cieszynie
godz. 10:30 – 15:00 - Szlak Kultury Wołoskiej – konferencja na zamku w Cieszynie
godz.
26.08.2017 - sobota – Koniaków, Istebna
godz. 10.00 – Jarmark Pasterski w Koniakowie: Bryndza – ser karpacki 
godz. 13.00 – Wizyta na Sałaszu, rozpalenie Karpackiej Watry, gra trombit;
godz. 15.00 – I Forum Samorządów Karpackich „Samorządy dla Karpat” - Istebna Zagroń
godz. 18.00 - kolacja
godz. 16.00 – 21.00 Amfiteatr pod Skocznią - Istebna: Otwarte spotkanie integracyjne ludzi Karpat 
- muzyka, występy zespołów i kapel, jarmark twórców ludowych, prezentacje regionów karpackich, dania regionalne
27.08.2017 - niedziela - Istebna
godz. 9.00 – 11.00 Konferencja regionów - Historia Karpat 
godz. 12.00 - Korowód Karpacki do amfiteatru – od parkingu leśnego za stacja benzynową
godz. 13.00 – Uroczysta Msza Święta – Amfiteatr pod Skocznią - Istebna
godz. 14.30 – 19:00 – Amfiteatr pod Skocznią - Istebna: Wystąpienia gości, przekazanie Wołoskiej Laski, 
Występy Zespołów Karpackich, muzyka, jarmark twórców ludowych, prezentacje regionów karpackich, poczęstunek i dania regionalne

Otwarte imprezy towarzyszące dla Wszystkich:
• Koncert Józef Skrzek i Wałasi na Stecówce – piątek godz. 19.00 

• Koncerty i prezentacje regionów karpackich – Amfiteatr - sobota 16.00 – 21.00, niedziela 11.00 – 19.00

• Wystawy produktów regionalnych i rzemiosła karpackiego – m.in. Beskidzka 5, Goralsko Swoboda, Produkt Górski, Marka Karpacka oraz rzemieślnicy i wystawcy z regionów karpackich – 
Ośrodek Szarotka - czwartek 17.00 – 20.00, piątek 12.00 – 20.00, 
Amfiteatr pod Skocznią: sobota 16.00 – 21.00, niedziela 11.00 – 19.00. 

• Wystawy, publikacje, spotkania, koncerty, prezentacje rękodzieła i twórczości ludowej – Amfiteatr pod Skocznią – Istebna

Historię spotkań ludzi gór rozpoczęło I Święto Gór w Zakopanem w 1935r. zorganizowane przez Związek Podhalan, Towarzystwo Przyjaciół Huculszczyzny pod Protektoratem Prezydenta RP – Ignacego Mościckiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz patronatem wykonawczym Ministrów i samorządów. Kolejne Święta Gór w okresie odbyły się w Sanoku w 1936r. i we Wiśle w 1937r. W nawiązaniu do tejże historii, zrodziła się inicjatywa organizowania corocznych spotkań – Zjazdów Karpackich, a do zasadności ich organizacji przyczyniła się realizacja międzynarodowego projektu „Redyk Karpacki – Transhumance 2013”, który otworzył lokalne społeczności na szersze i głębsze spojrzenie na gospodarkę, historię oraz wspólne dziedzictwo kulturowe ludzi gór. Kiedyś Święta Gór ograniczały się do granic państwowych, dziś Zjazdy Karpackie mają dużo szerszy zasięg terytorialny – obejmują tereny krajów wyszehradzkich, karpackich oraz bałkańskich, a ich celem jest utrzymanie i rozwój współpracy pomiędzy pasterzami, regionalistami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, samorządami oraz instytucjami państwowymi w Karpatach. Działanie to realizuje zapisy „Konwencji Karpackiej”, a troska o dziedzictwo kulturowe i krajobrazowe terenów górskich oraz o zachowanie tradycyjnej gospodarki górskiej i niematerialnego dziedzictwa wsi jest wyrazem prawdziwej, świadomej patriotycznej odpowiedzialności za rodną ziemię. I Zjazd Karpacki odbył się w Ludźmierzu w 2015r., II Zjazd Karpacki - w Sanoku w 2016r., a w sierpniu 2017r. odbędzie się III Zjazd Karpacki w Istebnej pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP.

Zapraszamy na to wielkie Święto Gór!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama