, sobota 6 czerwca 2020
Przecięcie "wstęgi" rozpoczęło filmową majówkę
Filmowa majówka nad Olzą została oficjalnie rozpoczęta przecięciem wstęgi przez burmistrzynie Cieszyna i Czeskiego Cieszyna – Gabrielę Staszkiewicz i Gabrielę Hrebackową. fot: DRDodaj do Facebook

Przecięcie "wstęgi" rozpoczęło filmową majówkę

DR
Przecięcie "wstęgi" rozpoczęło filmową majówkę


Przecięcie "wstęgi" rozpoczęło filmową majówkę


Przecięcie "wstęgi" rozpoczęło filmową majówkę


Przecięcie "wstęgi" rozpoczęło filmową majówkę

- Cyfry są wspaniałe. Prawie 200 filmów, tyleż samo gości, którzy przyjechali do nas i przyjadą w najbliższych dniach, tysiące widzów oraz co najmniej 100 spotkań – mówił dyrektor programowy Łukasz Maciejewski, przed pokazem „Jana Palacha” oficjalnie otwierającym 21. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”. W Cieszynie i Czeskim Cieszynie dobrego kina nie zabraknie na pewno przez najbliższe 6 dni.

Filmowa majówka nad Olzą została oficjalnie rozpoczęta przecięciem wstęgi przez burmistrzynie Cieszyna i Czeskiego Cieszyna – Gabrielę Staszkiewicz i Gabrielę Hrebackovą. Uroczyste otwarcie kolejnego przeglądu „Kino na Granicy” odbyło się tradycyjnie w Teatrze A. Mickiewicza, tym razem tuż przez pokazem filmu „Jan Palach” w reżyserii Roberta Sedlacka. Film właśnie w Cieszynie, miał swoją polską premierę. Kilka tygodni temu otrzymał nagrodę krytyków czeskich. To dokument poświęcony Janowi Palachowi, studentowi Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Karola w Pradze. Premiera filmu odbyła się 21 sierpnia 2018 roku w 50. rocznicę aktu samospalenia Jana Palacha, które było protestem przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego i powszechnej apatii czechosłowackiego społeczeństwa. Projekcję filmu „Jan Palach” będzie można zobaczyć ponownie 28 kwietnia, o godz. 10.00 w Kinie Piast.

Co więcej przed nami podczas 21. edycji „Kina na Granicy”? Na pewno warto wspomnieć o gościach, którzy są już obecni lub odwiedzą nadolziańskie miasta w najbliższych dniach. Będą to bohaterowie retrospektyw – Marcin Dorociński, Marek Koterski, Jan Švankmajer, Jaromír Hanzlíkow i Milan Kňažko. W Cieszynie i Czeskim Cieszynie goszczą lub gościć będą w najbliższych dniach Jacek Braciak, Krzysztof Zanussi, Gabriela Muskała, Kinga Dębska, Bartłomiej Topa, Marian Dziędziel, Jagoda Szelc czy Zbigniew Zamachowski.

W programie zobaczymy nowe filmy polskie - „Monument”, „Córkę trenera”, „7 uczuć”, „Fugę”, „Kamerdynera”, „Kler”, „Zabawę, zabawę” czy „Zimną wojnę”. Nie może zabraknąć nowych filmów czeskich, takich jak: „Chwile”, „Kawki na drodze”, „Jan Palach”, „Domestik”, a także nowych tytułów słowackich, m.in. „Ostrym nożem”, „Punkt wiecznie żywy”, „Piwnica” czy „Szczelina”. Ponadto pojawi się akcent rosyjski - „Ajka”, „Dowłatow”; węgierski - „Schyłek dnia”, „Głos pana”; i ukraiński „ Donbas”. Widzów powinien zachwycić również cykl Femme Fatale, z takimi projekcjami jak: „ Kto chce zabić Jessii?”, „Pożądanie zwane Anada”, „Piekielny miesiąc miodowy”, „Czas sług”, „Jowita”, „Dzieje grzechu”, „Krótki film o miłości” czy „Szamanka”. Wiele ciekawych tytułów znalazło się również w cyklu Wolność. 1989 - „Uroczystość żałobna”, „Cichy ból”, „Dlaczego Havel”, „Perła w koronie”, „Psy” czy „Inspekcja”.

21. „Kino na Granicy” to jednak nie tylko filmy, ale również ciekawe spotkania, debaty, wykłady, spotkania literackie, koncerty w Klubie Festiwalowym, a także strefa bezpłatnych wydarzeń, w ramach których na cieszyńskim Rynku 1 maja odbędzie się Koncert Wolności.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama