, piątek 5 czerwca 2020
Projekt Dux Poloniae Baptizatur nad Olzą
Rotunda św. Mikołaja, Wieża Piastowska czy Madonna Pralera symbolicznie nawiązują do tych wydarzeń, choć pochodzą z czasów późniejszych. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Projekt Dux Poloniae Baptizatur nad Olzą

MB
- Cieszyn jest miejscem szczególnie uprawnionym do upamiętnienia zaślubin Mieszka z Dobrawą i jego chrztu - podkreślają inicjatorzy dużego projektu Dux Poloniae Baptizatur, który zostanie zrealizowany jeszcze w tym miesiącu nad Olzą. Będą wykład, warsztaty i widowisko plenerowe na Wzgórzu Zamkowym.

W jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski środowisko Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej podejmie opowieść o przejściu pogańskich Słowian na chrześcijaństwo i przyjęciu przez nich cywilizacji łacińskiej. Projekt Dux Poloniae Baptizatur powstał w ramach Programu Chrzest 966 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury. Uzyskał także wsparcie Urzędu Miasta Cieszyna, Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz Castoramy. Realizowany jest we współpracy z Zamkiem Cieszyn.

16 września o godz. 10.00 w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji (ul. Z. Kossak-Szatkowskiej 6) odbędą się warsztaty plastyczne dla przedszkolaków przybliżające najmłodszym historię chrztu Polski. Z kolei dla dorosłych zainteresowanych tym tematem historyk Grzegorz Przybyła wygłosi wykład 19 września o godz. 16.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelicznego w Cieszynie.

W ramach projektu Dux Poloniae Baptizatur zaplanowano także plenerowe widowisko teatralne, za którego scenariusz i reżyserię odpowiada cieszyński reżyser teatralny, Bogusław Słupczyński. Premierę widowiska zaplanowano na 23 września o godz. 20.00 na Wzgórzu Zamkowym (wstęp wolny). - Aktorzy teatru tańca w sposób symboliczny i syntetyczny zarazem pokażą przejście naszych przodków z pogaństwa do chrześcijaństwa, do nowego świata wiary, ale i ładu prawnego, do cywilizacji, która wydaje się dzisiaj tak oczywista - zapowiadają twórcy. Dla najmłodszych uczestników będzie czekać też niespodzianka przygotowana przez Castoramę, Majsterkowo - Święto u Słowian, zaś młodzieży zostanie rozdany komiks, który w przystępnej formie przybliży tematykę projektu.

- Uznaliśmy, że Cieszyn jest miejscem szczególnie uprawnionym do upamiętnienia zaślubin Mieszka z Dobrawą i jego chrztu. Rotunda św. Mikołaja, Wieża Piastowska czy Madonna Pralera symbolicznie nawiązują do tych wydarzeń, choć pochodzą z czasów późniejszych - wyjaśnia w rozmowie z naszą redakcją Joanna Jędrusik, która z ramienia Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej jest jedną organizatorek projektu w Cieszynie.

Organizatorom zależy na wyobrażeniu sobie, jak mógł wyglądać chrzest Mieszka I i skłonieniu do zadumy nad tym, co ten moment oznacza w duchowości i religijności. - Z drugiej zaś strony, chcemy podkreślić, jak bardzo to wydarzenie historyczne wypłynęło na losy współczesnego człowieka - Mieszko wprowadził nas do Europy Zachodniego Chrześcijaństwa, dzięki temu jesteśmy dzisiaj pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej. Zawdzięczamy mu to, że nie zaginęliśmy w zawierusze dziejów, jak wiele innych plemion, ale że powstało państwo na wzór zachodni i że - last but not least - nie dostaliśmy się do kręgu wpływów kościoła bizantyjskiego - podkreśla Jędrusik.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A ta rotunda na zdjęciu to tak krzywo stoi czy to tylko niechlujstwo Szanownej Redakcji?...

To zabawne, że nawet cieszyńska lewica gotowa jest świętować przyjęcie chrztu przez Mieszka, choć robi to zapewne tylko dla miłego grosza.

Mieszko ugiął się pod rzymskimi groźbami i oddał w lenno kościołowi ziemie naszych przodków.
Od czasu tak zwanego 'chrztu Polski' kościół systematycznie ściąga daniny i zniewala lud tej ziemi.

pewnie, lepiej było jak książętka słowiańscy handlowali swoimi w innych krajach. Mieszko równie dobrze mógł wybrać obrządek Bizantyński lub Islam. Wybrał inaczej.

Ja nie mam zamiaru tworzyć opowieści o światach alternatywnych, co by było gdyby.
Że na przykład zamiast być 'głęboko wierzącymi' katolikami bylibyśmy bogobojnym muzułmanami.
I że cały ten kościół katolicki i jego nauki mielibyśmy głęboko gdzieś.
I że tyle de facto jest warta cała ta szopka z 'wiarą ojców' co krew, która płynęła spod mieczy jej bezlitosnych krzewicieli.
.
Nazywajmy po prostu rzeczy po imieniu.
'Chrzest Polski'?... Kupa śmiechu.

Mieszko wprowadził nas do Europy Zachodniego Chrześcijaństwa, dzięki temu jesteśmy dzisiaj pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej. Panie Jędrusik z pierwszego nie wynika drugie. Unia Europejska wyzbyła się wartości chrześcijańskich. Teraz mi Pan powiedz, gdzie widzisz powiązanie?

Tak tak, najlepiej widać to na przykładzie jednego z kraju UE - Polski, gdzie prześladowany kościół katolicki dziala w podziemiu i jest prześladowany przez wszytskie państwowe instytucje.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama