, środa 24 kwietnia 2024
Profesor Richard Pipes odwiedzi Cieszyn
Richard Pipes urodził się 11 lipca 1923 roku w Cieszynie. fot: cieszyn.pl



Dodaj do Facebook

Profesor Richard Pipes odwiedzi Cieszyn

SM
Znany historyk i sowietolog Richard Pipes odwiedzi Cieszyn. Jedyne w swoim rodzaju spotkanie z profesorem odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 października o godz. 17.00 w sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza.

Richard Pipes - urodzony w Cieszynie profesor historii, wykładający na Harvardzie ponad czterdzieści lat, były doradca prezydenta Reagana ds. sowieckich i wschodnioeuropejskich, światowy autorytet w dziedzinie historii Rosji i narodów Kaukazu, autor 20 dzieł, posiadacz wielu doktoratów honoris causa, nagród i wyróżnień, honorowy obywatel miasta Cieszyna, w tym roku skończył 91 lat.

Na dorobek emerytowanego profesora Uniwersytetu Harvarda, składa się ponad 20 książek i wiele artykułów. - Profesor Richard Pipes jest jednym z najwybitniejszych, żyjących sowietologów na świecie - mówi dr Łukasz Jasina, historyk, publicysta "Kultury Liberalnej". - Przede wszystkim w swojej pracy naukowej zajmował się historią Rosji i ZSRR. Niemniej w administracji Ronalda Reagana, przeszedł również do analizy współczesności jako doradca amerykańskiego prezydenta - dodaje.

Teksty Richarda Pipesa ukazują się także w polskich mediach, w których zazwyczaj określany jest zdawkowo jako "amerykański naukowiec". Tymczasem warto wiedzieć, że przyszedł na świat w Cieszynie. Jego ojciec był przedsiębiorcą związanym z firmą, będącą poprzedniczką "Olzy".

Gościem sobotniego spotkania z Richardem Pipesem będzie także jego syn - historyk Daniel Pipes, który wygłosi specjalny wykład.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pan dr Daniel Pipes napisał jedenaście książek w tym "Conspiracy" ("Spisek"). Książka ta wydana została u nas pod innym tytułem dopasowanym do możliwości intelektualnych polskiego czytelnika jako „Potęga spisku”, ze specjalnym podtytułem dla osób wolniej myślących objaśniający treść książki: „Wpływ paranoicznego myślenia na dzieje ludzkości”.
Po przeczytaniu tego dzieła, czytelnik nabiera silnego przekonania, że wszystkie te „teorie spiskowe” są jakimś wynaturzeniem ludzkiego umysłu, a człowiek rozsądny i roztropny powinien święcie wierzyć w to co kierując się aktualną mądrością etapu podaje im się do wierzenia.
Jednak każdy wierny czytelnik Gazety Wyborczej z pewnością zauważył, że jest znaczący wyjątek w którym myślenie spiskowe jest przez ludzi mądrych i przyzwoitych dozwolone. Chodzi oczywiście o sławny Rywin Gate. Mam nadzieje, że pan dr Pipes uwzględni ten wyjątek od żelaznej zasady już w następnych wydaniach tego dzieła.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama