, piątek 10 lipca 2020
Prof. Idzi Panic laureatem Nagrody im. Karola Miarki
Prof. zw. dr hab. Idzi Panic z Uniwersytetu Śląskiego zajmuje się przede wszystkim historią Europy Środkowej w średniowieczu, ale nie tylko. fot. ARC Dodaj do Facebook

Prof. Idzi Panic laureatem Nagrody im. Karola Miarki

JT
27 października w Bibliotece Śląskiej w Katowicach wręczono Nagrody im. Karola Miarki. Jednym z tegorocznych laureatów jest prof. Idzi Panic, historyk, zasłużony badacz dziejów Śląska Cieszyńskiego.
Prof. zw. dr hab. Idzi Panic z Uniwersytetu Śląskiego zajmuje się przede wszystkim historią Europy Środkowej w średniowieczu, ale nie tylko. W zeszłym roku ukazała się jego książka na temat Całunu Turyńskiego (Tajemnica Całunu). Idzi Panic jest też autorem licznych publikacji poświęconych dziejom Księstwa Cieszyńskiego. Pod jego redakcją naukową ukazały się m.in. trzytomowa monografia Cieszyna i czterotomowa monografia Bielska-Białej. Opublikował też szereg źródeł historycznych z tego regionu.

PISALIŚMY: Trzy tomy zaginionej historii

Obok prof. Idziego Panica tegorocznymi laureatami prestiżowej nagrody zostali historyczka sztuki Zofia Roznanow, językoznawca i slawista Stanisław Gajda, działacz społeczny Michał Józef Lubina i ekonomista Robert Rauziński.

Nagrody im. Karola Miarki wręczane są od 1983 roku osobom, które przyczyniają do wzbogacenia kultury Śląska. Patronem wyróżnienia jest Karol Miarka (1825-1882), urodzony w Pielgrzymowicach i zmarły w Cieszynie polski działacz społeczny, nauczyciel i publicysta. Nagrody przyznają wspólnie marszałkowie województw śląskiego i opolskiego.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

do przekazania publicznie?

Serdeczne gratulacje, Panie Profesorze!

satysfakcji można się wyuczyć, gdy od czasu do czasu, zaproszą nas na salony, tłumek -eli oraz -pseudo elitarny, krótka laudacja, za oknem dzień /albo już pod wieczór.../ chłodny lub parny i rozmowy,których tak boleśnie nie lubił Edward Stachura, boski odszczepieniec, co sam w końcu zginął, nie mogąc odnaleźć się w ...człowieczeństwa chórach...serdeczności wielkie Idzi, ...Idzi Panic, rzetelnyś historyk, co maniery urzędów z uczciwością sprzeczne, jako niedorzeczne...masz za nic...

bo o dużych gdzieś by ktos napisał ?
WSTYDZĄ są organizatorzy ?

jakie idą za tą nagrodą pieniądzę, rozumiem że Prof. cieżko pracował na ten wynik...?

Bardzo się cieszę i serdecznie gratuluję!

Gratuluję.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama