, piątek 19 kwietnia 2024
Prof. Daniel Kadłubiec gościem w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie
Celem spotkania była promocja drugiego wydania książki “Płyniesz Olzo” sponsorowanej przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej. fot: FJD



Dodaj do Facebook

Prof. Daniel Kadłubiec gościem w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

FJD
Prof. Daniel Kadłubiec gościem w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

fot.: FJD


Prof. Daniel Kadłubiec gościem w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

fot.: FJD


Prof. Daniel Kadłubiec gościem w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

fot.: FJD

W dniu 17 lutego Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprosiła wielbicieli historii naszego regionu na spotkanie z prof. Danielem Kadłubcem. Celem spotkania była promocja drugiego wydania książki “Płyniesz Olzo” sponsorowanej przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej. Spotkanie to zaszczycił swoją obecnością także wiceprezes kongresu, dr Józef Szymeczek, który promował to dzieło jako jego wydawca.

Prof. Daniel Kadłubiec jako nieprzebrana skarbnica wiedzy o naszym regionie jak zwykle zaskoczył zebranych nowymi faktami o kulturze duchowej i o kulturze materialnej Ziemi Cieszyńskiej. Ten 40-sto letni interwał czasowy pomiędzy pierwszym a obecnym wydaniem tej książki pozwolił uzupełnić już znane fakty o dalsze szczegóły na temat kształtowania się naszego folkloru.Ta obecna edycja wzbogacona została o 6 nowych rozdziałów w porównaniu z pierwszym wydaniem. Nie sposób w krótkim felietonie odnieść się do wszystkich informacji profesora, ale jak sadzę każdy z zebranych poszerzył wiedzę o naszym regionie. Parę ciekawostek jednak można przytoczyć, bo na pewno nie wszyscy jednak zdążą z kupnem tej książki, z uwagi na jej bardzo ograniczony nakład, pomimo zachęty pani dyrektor biblioteki, aby każdy cieszynianin posiadał ją w swoim księgozbiorze. Największym bogactwem naszej ziemi jak podkreślił D. Kadłubiec jest różnorodność gwary, obrządków i zwyczajów prawie w każdej “dziedzinie” /wsi /. Na potwierdzenie powyższego przytoczył wiele przykładów wymowy poszczególnych słów gwarowych, a także treści piosenek, form tanecznych, orkiestrowych, przysłów, strojów ludowych itd. Można się też było dowiedzieć, że to zróżnicowanie ziemi cieszyńskiej szczególnie uwidacznia się w używaniu mówionej gwary, która wg. profesora dzieli się na co najmniej cztery części: jabłonkowską, środkowo cieszyńską, wiślańską/ która wg.profesora podobna jest do kaszubskiej/ i czwartą marklowicko-zebrzydowską.Przy okazji należy powiedzieć, że Śląsk Cieszyński nie był nigdy regionem zabitym deskami i zawsze przodował w przyswajaniu i tworzeniu dóbr kulturalnych i materialnych. Bo to przecież Śląsk zachował dla polskiej kultury najstarsze zdanie zapisane w księdze henrykowskiej, które brzmi: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dr Józef Szymeczek obecnie jest wiceprezesem Kongresu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama