, wtorek 11 maja 2021
Premiera klipu zespołu 8 lat w Tybecie
Kadr z klipu do piosenki "Ten Czas", zespołu 8 lat w Tybecie. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Premiera klipu zespołu 8 lat w Tybecie

STEFAN MAŃKA
W piątek, 11 lipca ukazał się pierwszy oficjalny klip zespołu 8 lat w Tybecie do utworu "Ten czas", pochodzącego z debiutanckiej płyty "Na zesłaniu". Teledysk został zrealizowany w trakcie koncertu na cieszyńskim rynku, podczas imprezy "Uliczne Granie". Przy okazji tego ważnego dla zespołu wydarzenia pytamy o to jak rozwija się młody zespół ze Strumienia. Na nasze pytania odpowiada Krzysztof Puda, gitarzysta zespołu.

Wygraliście pierwszą edycję Pojedynku Rocka, czy coś od tego czasu się u Was zmieniło?
Zespół 8 lat w Tybecie przez prawie 10 lat swojej działalności borykał się z wieloma problemami. Jednym z poważniejszych, który nieustannie hamował rozwój kapeli był problem ze stabilnością składu personalnego zespołu. Ciągłe rotacje w składzie i nagłe rezygnacje - byłych już - członków zespołu zmuszały nas nieustannie do przerywania działalności zespołu na krótkie okresy czasu, szukanie nowych muzyków a później zaczynanie właściwie wszystkiego od początku z nowymi ludźmi, nowymi pomysłami i nowym kierunkiem w którym chcieliśmy zmierzać. Również z tego powodu stylistyka naszej twórczości tak znacznie się zmieniała od powstania zespołu aż do teraz. Cieszyński Pojedynek Rocka był dla nas ważny z tego względu, że był to pierwszy sukces zespołu w obecnym składzie, w którym gramy drugi rok. Sukces jaki odnieśliśmy w przeglądzie Pojedynek Rocka jeszcze bardziej nas spoił i zmotywował do dalszej, ciężkiej pracy. Nagrodą którą zdobyliśmy za zajęcie pierwszego miejsca w pierwszej edycji Pojedynku Rocka był koncert w bielskim klubie Rudeboy. Chyba każdy początkujący zespół z okolicy marzy o tym żeby zagrać właśnie w tym klubie, a Pojedynek Rocka otworzył nam właśnie drogę do popularnego "Rudego" w którym od tamtego czasu zagraliśmy już 3 bardzo udane zresztą koncerty.

Jaki jest nowy klip? Co chcieliście w nim pokazać? W jaki sposób klip odwołuje się do samego utworu?
Teledysk do utworu "Ten Czas" powstał w trakcie koncertu zespołu 8 lat w Tybecie w Cieszynie w ramach imprezy "Uliczne Granie", organizowanej przez Stowarzyszenie Sportowe "Gramolajf". W ramach "Ulicznego Grania" w centrum Cieszyna odbywa się turniej ulicznej piłki nożnej, w którym udział biorą m.in. bezdomni. Kiedy zapoznałem się z ideą tej imprezy, którą przedstawił mi jej organizator Wojciech Piszczek przy okazji zaproszenia zespołu do zagrania koncertu w ramach Ulicznego Grania, skojarzyła mi się ona z utworem zespołu 8 lat w Tybecie "Ten Czas", który traktuje o podobnej walce z własnymi ograniczeniami, z własnym wewnętrznym "potworem", którego można jednak ujarzmić i przezwyciężyć z odrobiną dobrej woli i wsparciem ze strony innych osób. Stąd właśnie wziął się pomysł żeby przy okazji tej imprezy zrealizować teledysk właśnie do utworu "Ten Czas", którego przesłanie dokładnie pokrywa się z założeniami "Ulicznego Grania".

Jak wyglądał rok od premiery EP-ki "Na zesłaniu"?

Zespół działa aktywnie od 2005 roku kiedy to zagrał swój debiutancki koncert w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu. Przez większość czasu działalność zespołu opierała się na graniu małych koncertów głównie na Podbeskidziu. Droga do większych klubów i przeglądów była dla nas zamknięta ze względu na brak profesjonalnie nagranego materiału demo. Dlatego kiedy skład zespołu ostatecznie się ustabilizował w 2012 roku jasnym celem było dla nas nagranie takiej płyty demo którą moglibyśmy bez wstydu zaprezentować szerszej publiczności, ale także właścicielom klubów i organizatorom koncertów i przeglądów. EP-ka "Na zesłaniu", którą zrealizowaliśmy w zeszłym roku w Magazine Studio w Knurowie otworzyła nam wiele drzwi. Dzięki niej zaczęto nas grać w małych, niezależnych rozgłośniach radiowych, ale również w radiowej Trójce. Dzięki EP-ce przede wszystkim zwiększyło się zainteresowanie naszą twórczością. Znacznie powiększyło się również grono sympatyków naszej działalności co w ostatnim czasie bardzo wyraźnie widać na naszych koncertach. Ludzie coraz chętniej przyjeżdżają na nasze koncerty, bawią się świetnie z nami pod sceną, a nawet śpiewają z nami nasze utwory znając teksty na pamięć często nawet lepiej niż my sami. Z kolei dzięki temu, że wzrosło nam tak znacznie grono sympatyków, zaczęliśmy osiągać sukcesy w licznych konkursach internetowych, które najczęściej opierają się o głosowanie internautów. Przykładem jest nasz ostatni sukces w plebiscycie "Nasze Miasto Gra" w którym walczymy o udział w Luxfeście. 4 lipca w ramach półfinału tego konkursu zagraliśmy w katowickim MegaClubie i zdobyliśmy nagrodę publiczności, czego absolutnie się nie spodziewaliśmy tym bardziej, że w głosowaniu publiczności pokonaliśmy dwie kapele pochodzące z Katowic, które przecież grały "u siebie".

Czy będą kolejne teledyski do płyty "Na zesłaniu", a może pracujecie już nad materiałem do nowej płyty?
Aktualnie pracujemy nad jeszcze jednym klipem. Tym razem będzie to klip do tytułowego utworu płyty "Na zesłaniu". Jego pomysłodawcą jest nasz wielki przyjaciel Mariusz Gruszka, autor również sesji zdjęciowej na okładkę płyty. Prace nad tym klipem również są już na ukończeniu, jednak nie chcemy jeszcze podawać przybliżonej daty jego premiery. Oczywiście nieustannie pracujemy nad nowym materiałem. Nawet dziś moglibyśmy wejść do studia i nagrać kolejną epkę z zupełnie nowymi utworami. Tym razem jednak planujemy w najbliższym czasie wydać jedynie singiel z kolejnym klipem na który mamy już rozpisany scenariusz i który prawdopodobnie kolejny raz zrealizuje dla nas cieszyńskie Black Sun Studio, jednak rozmowy są na razie na bardzo wstępnym etapie, więc nie chcę w tym momencie zdradzać więcej szczegółów.

Jakie wyzwania stoją przed Wami w najbliższym czasie?
Aktualnie cieszymy się latem i delikatnie odpuszczamy z działalnością koncertową. Bardziej skupimy się na promocji, może uda się również pozyskać sponsorów i nawiązać ważne kontakty, które pomogą nam jeszcze sprawniej działać w kolejnym sezonie. Do gry pełną parą zamierzamy wracać we wrześniu. Wtedy to odbędzie się kolejny etap konkursu "Nasze Miasto Gra" o którym już wspominałem. Tym razem będzie to już ogólnopolskie głosowanie internautów, którzy wybiorą zespoły które wezmą udział w ścisłym finale konkursu w Poznaniu. Mamy nadzieję, że kolejny raz dzięki naszym sympatykom uda nam się tam zawalczyć.
Wrzesień to prawdopodobnie również koncert w naszym rodzinnym Strumieniu pierwszy raz w nowej sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Już nie możemy się doczekać tego koncertu, ponieważ ostatni raz graliśmy w Strumieniu w ramach premiery naszej płyty w listopadzie 2013. Nie możemy również doczekać się wypróbowania naszych sił na nowej sali "emgoku" z zawodowym nagłośnieniem i oświetleniem, także już teraz zapraszamy na koncert do Strumienia.

Za realizację teledysku zespołu 8 lat w Tybecie odpowiada cieszyńskie Black Sun Studio.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ci co z przodku stojom , przi tych rulkach oddzielajacych , muszom byc pieronsko opaterni zeby tych trzepioncych lepow o te rulki nie roztrzaskali BURAKI ze wstrzonsym muzgu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama