, piątek 5 czerwca 2020
Prapremiera "Wszystkich kobiet Mateusza" w cieszyńskim kinie "Piast"
Po prapremierze filmu "Wszystkie kobiety Mateusza" na pytania widzów odpowiadała członkowie ekipy filmowej. fot: RKDodaj do Facebook

Prapremiera "Wszystkich kobiet Mateusza" w cieszyńskim kinie "Piast"

Barbara Śliż
Prapremiera "Wszystkich kobiet Mateusza" w cieszyńskim kinie "Piast"

Dla publiczności zgromadzonej w cieszyńskim kinie "Piast" najważniejszym bohaterem filmu była sceneria, w jakiej rozgrywały się losy Mateusza. fot. Stefan Mańka


Prapremiera "Wszystkich kobiet Mateusza" w cieszyńskim kinie "Piast"

Dlaczego reżyser zdecydował się akurat na Cieszyn? - To miasto jest fantastyczne - odpowiada Bereś. fot. RK

Mariola, Wiktoria, Agata, Anna, Krystyna, Maciejka, Helena, Barbara i wydawać by się mogło ta jedyna, najważniejsza w jego życiu, Karolina Kłos. O kim mowa? O bohaterkach najbardziej oczekiwanego przez cieszyniaków filmu, który niemal w całości powstał nad Olzą. Podczas festiwalu "Wakacyjne kadry", odbyła się przedpremierowa projekcja filmu "Wszystkie kobiety Mateusza".

- To jest zupełnie innym film Barona od tych, które dotychczas robił, jest bardziej sentymentalny, melancholijny, to taki film, przy którym trzeba się choć na chwilę zatrzymać. Nagrodą dla reżysera była po zakończeniu filmu cisza, gdzie po jakimś czasie dopiero pojawiły się brawa - mówił Tomasz Schmischeiner, odtwórca roli Grzelaka.

Mateusza, głównego bohatera filmu Artura Więcka, w którym zagrał Krzysztof Globisz, znamy już od dawna. Prawie każdy mieszkaniec Cieszyna już gdzieś i coś o nim słyszał. To wysoki, szarmancki i pełen wdzięku facet po siedemdziesiątce imponujący swoim zachowaniem każdej kobiecie. Wykorzystując swój niebywały talent zdobywcy kobiecych serc potrafi całkiem nieźle ustawić się w życiu. Płeć piękna wręcz za nim szaleje i nie przeszkadza jej, że Mateusz to po prostu zwykły kobieciarz. Kobieciarz do szaleństwa zakochany w swojej żonie, jednak nie potrafiący zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Nie ukrywa również, że jest mu to na rękę.

To tyle ze słyszenia. Tak naprawdę Mateusza poznajemy podczas rodzinnego obiadu, kiedy nagle i niespodziewanie umiera. Wydarzenie to wywołuje lawinę zdarzeń, które wywraca do góry nogami życie mężczyzn małego miasteczka. Od tej pory wszystko się zmienia. Wszystkim kobietom Mateusza w snach zaczyna pojawiać się ich ukochany. Same zaś zaczynają wymagać od swoich mężczyzn, by traktowali je jak damy, by potrafili być tacy, jak on - Mateusz. Czy im się to udaje? Nie, zaczyna ich paraliżować strach, niepokój, a przede wszystkim rodzi się coraz to większa nienawiść do głównego bohatera. Nienawiść tym większa i poniekąd niezrozumiała, bo kierowana do zmarłego, który nawet zza grobu potrafi nieźle namieszać w życiu swoich kochanek.

To tyle z fabuły, bo dla publiczności zgromadzonej w cieszyńskim kinie "Piast" najważniejszym bohaterem filmu była sceneria, w jakiej rozgrywały się losy Mateusza. To właśnie Cieszyn odegrał tutaj największą rolę w tym filmie. Wszyscy zgromadzeni w kinie z zapartym tchem śledzili, jak na srebrnym ekranie przewijają się obrazy z ich miasta.

Dlaczego reżyser zdecydował się akurat na Cieszyn? - To miasto jest fantastyczne! Doskonale spełnia wszystkie wymogi ciepłej opowieści o prowincji. Wybraliśmy je ze względu na jego malowniczość, położenie, architekturę, aurę i energię ludzi. Można też powiedzieć, że zadecydowały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy piękne cieszynianki. To zagłębie cudownych bab - komentuje Witold Bereś, reżyser filmu. - Małe senne miasteczko z pogranicza jawy i snu stało się tłem historii życia Mateusza Kłosa. Cieszę się, że twórcy filmu chcieli tę artystyczną wenę i energię zaczerpnąć właśnie w Cieszynie - dodaje Mieczysław Szczurek, burmistrz miasta.

Prapremiera filmu "Wszystkie kobiety Mateusza" odbyła się podczas festiwalu "Wakacyjne kadry". Kolejna jego odsłona zaplanowana jest podczas wrocławskiego festiwalu "Nowe Horyzonty". Nie jest jeszcze znana dokładna data, podczas której film trafi na ekrany kin.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama