, poniedziałek 25 stycznia 2021
Poznaj zasłużone kobiety Śląska Cieszyńskiego
Potrafiły trzymać się razem dla dobra wspólnego.  fot: DRDodaj do Facebook

Poznaj zasłużone kobiety Śląska Cieszyńskiego

DR
Niedawno w Oranżerii Zamku Cieszyn otwarto wystawę ''Obywatelki. Kobiety Śląska Cieszyńskiego dla Niepodległej''. Dlaczego warto je poznać?

Zajmowały się różnymi zajęciami – polityką i działalnością charytatywną, rzemiosłem, a nawet prowadziły własną działalność. Odważne, nie bojące się wyzwań, potrafiły tworzyć nowe wartości. Niestety ich los jest nam nieznany. Często pamiętamy o zasługach mężczyzn, zapominając o historii tak nowatorskich kobiet jakimi były bohaterki cieszyńskiej wystawy. To one kreowały nową rzeczywistość i wyprzedzały swoją epokę. Mimo upływu czasu, ich historie nadal potrafią inspirować. Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Dorota Kłuszyńska i Maria Sojkowa to członkinie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Niezwykłe działaczki, Maria Geysztowt-Bernatowiczówna i Maria Górniak-Cienciałowa. „Najlepsza lotniczka wśród pisarzy, najlepsza pisarka wśród loników” - Maria Wardasówna. Pierwsza lekarka w cieszyńskim szpitalu, Maria Kulisz-Michejda. Zofia Leitner, doskonała organizatorka czy Nina Górniak - projektantka odzieży. Każda z nich robiła to w czym czuła się najlepiej. Każda była świetna w czymś innym. Różniły je poglądy, wyznanie, partie polityczne. Łączyło je jedno. Potrafiły trzymać się razem dla dobra wspólnego.

Wystawa, której pomysłodawcą jest Władysława Magiera zagości w oranżerii Zamku Cieszyn do 22 kwietnia. Warto przy okazji zajrzeć na Uliczkę Cieszyńskich Kobiet, gdzie znajdziemy lampki poświęcone każdej z nich. Ponad to, 14 kwietnia odbędzie się spacer po Cieszynie śladem kobiet zasłużonych dla Niepodległej. Przewodnikiem będzie wspomniana wcześniej Władysława Magiera - historyk, przewodnik, autorka tomów "Cieszyński Szlak Kobiet" (zbiórka: pomnik Ślązaczki, czas trwania: ok. 2 godziny).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama