, sobota 6 marca 2021
Pożegnanie karnawału bez Pogrzebu Basów
Pogrzeb Basów zapoczątkowany przez Kazo "Nędzę" Urbasia oraz Alinę Bańczyk miałby w tym roku swoją 30. rocznicę. Zdjęcie przedstawia XXI Pogrzeb Basów. fot: Maciej Kłek/gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Pożegnanie karnawału bez Pogrzebu Basów

MM
Zgodnie z tradycją, którą 30 lat temu w Cieszynie zapoczątkowali Kazo "Nędza" Urbaś oraz Alina Bańczyk, dziś powinien odbyć się tradycyjny Pogrzeb Basów. Impreza ta kończyła karnawał i była okazją do spotkania muzyków, którzy na jej zakończenie chowali instrumenty, symbolicznie rozpoczynając Wielki Post.

Impreza poprzedzająca Środę Popielcową przez wiele lat wędrowała odbywając się m.in. w restauracjach, których właścicielką była Alina Bańczyk, a także w Cieszyńskim Ośrodku Kultury COK Domu Narodowym. W ostatnich latach na dobre zagościła jednak w piwnicy cieszyńskiego browaru. Po śmierci Kazo "Nędzy" Urbasia w 2016 roku, tradycja Pogrzebu Basów kontynuowana była dzięki staraniom Teresy Kowalowskiej z kapeli "Torka", jego przyjaciół i muzyków oraz wsparciu pracowników cieszyńskiego Domu Narodowego.

Impreza pozwalała zebrać wszystkich muzyków w jednym miejscu, którzy w tym dniu mogli wspólnie pośpiewać, potańczyć i zagrać inaczej niż na koncertach, czy karnawałowych zabawach. Punktualnie o północy muzyka i śpiew milkły. Ze stołów znikało tłuste jedzenie, które zastępowały postne potrawy. W świetle pochodni z miejsca hulanki wyruszał kondukt żałobny, złożony z muzyków i gości. Na przedzie orszaku niesiono "martwe", przykryte całunem i usytuowane na katafalku basy. Wszyscy szli by symbolicznie je pochować. Muzycy zebrali się więc wokół ułożonych na marach basów i jak nakazuje tradycja przyśpiewkami starali się obudzić je do życia, jednak było to niemożliwe, gdyż zdejmowane wcześniej struny z gryfu basów nie wydały już dźwięku.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pożegnanie basów bez Kazika Urbasia -nie to niemożliwe

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama