, środa 14 kwietnia 2021
Powstaje pomnik hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein, czyli Dobrej Pani z Kończyc Wielkich
Pomnik wykonany będzie z brązu i będzie miał rozmiar dorosłego człowieka. fot: archiwum Grzegorza SikorskiegoDodaj do Facebook

Powstaje pomnik hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein, czyli Dobrej Pani z Kończyc Wielkich

MM/mat.pras.
Powstaje pomnik hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein, czyli Dobrej Pani z Kończyc Wielkich

Miejsce, w którym zamontowany zostanie pomnik wybrane zostało wspólnie z prof. Karolem Badyną. Ławka zostanie umiejscowiona pod skosem do parkingu, dzięki czemu robiąc sobie zdjęcie na ławce, z tyłu widoczne będą kończyckie błonia oraz ścieżka zdrowia. fot. Grzegorz Sikorski

Już wkrótce w gminie Hażlach stanie pomnik poświęcony hrabinie Gabrieli Thun-Hohenstein, która mieszkańcom naszego regionu jest bliżej znana jako Dobrej Pani z Kończyc Wielkich. To kolejny sposób na upamiętnienie zasłużonej mieszkanki gminy Hażlach, pochodzącej z arystokratycznego rodu Larisch von Mönnich z Karwiny.

Dotychczas w ramach przywracania pamięci o ostatniej właścicielce miejscowego pałacu i majątku ziemskiego, została wykonana dedykowana hrabinie ścieżka zdrowia. Teraz przyszedł czas na pomnik, który stanowić będzie jeden z elementów „Ścieżki dobra”. - Pomysł aby ufundować pomnik hrabinie tlił się w mojej głowie już od dłuższego czasu. Czytając materiały źródłowe o hrabinie Gabrieli Thun-Hohenstein zachodziłem w głowę dlaczego ta postać nie została wcześniej upamiętniona, żadna ulica w naszej gminie nie nosi jej imienia. Myślę, że to duże niedopatrzenie. Postanowiłem zmienić ten stan rzeczy - wyjaśnia Grzegorz Sikorski - wójt gminy Hażlach i dodaje: - W pierwszej kolejności wykonałem ścieżkę zdrowia hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein. Ścieżka łączy pałac (w którym mieszkała) z drewnianym kościołem pw. św. Michała Archanioła. Cała ścieżka jest oświetlona, znajdują się tam ławki, kosze oraz siłownia plenerowa. Wisienką na torcie ma być pomnik w kształcie ławeczki, gdzie będziemy mogli usiąść obok hrabiny. Ławeczka będzie się znajdować obok parkingu kościelnego - pomiędzy Domem Sportowca, a drewnianym kościołem - wyjaśnia wójt gminy Hażlach.

Idea „Ścieżki dobra”, zakłada, iż każdego roku wmurowywana w niej będzie jedna tablica poświęcona osobie, która w szczególny sposób zasłużyła się dla narodu polskiego lub czeskiego. Pierwsza tablica pojawi się w przyszłym roku. Odsłonięcie pomnika hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein zaplanowane jest na 18 października br. Pomnik wykonany będzie z brązu,a jego stworzenia podjął się prof. Karol Badyna z Krakowa. Ścieżka zdrowia oraz dobra powstały dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach wspierania transgranicznych projektów, czesko-polskiego programu Interreg V-A.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

w zalewie tandety, fake newsów, hejtu, partyjnej propagandy, katolskich grzmotów itepe - świetny pomysł

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama