, piątek 16 kwietnia 2021
Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918
Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowane zostało na 24 września na godz. 15:00. Godzinę później w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbędzie specjalny panel dyskusyjny. fot: ARC GCDodaj do Facebook

Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918

MM/mat.pras.
Od kilku dni na cieszyńskim rynku można zapoznać się z plenerową wystawą „Podwójnie wolne”, która podkreśla, że rok 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich. Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowane zostało na 24 września.

Wystawa plenerowa Instytutu Pileckiego „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918", poświęcona uzyskaniu praw wyborczych przez Polki w listopadzie 1918 roku spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Polsce i za granicą.

Tytuł ekspozycji - „Podwójnie wolne" - podkreśla, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich. Zrzucenie jarzma zaborców było długim procesem, w którym istotną rolę odegrały kobiety: działaczki społeczne, pisarki, emancypantki, sufrażystki, kobiety z bronią w ręku walczące o suwerenność ojczyzny, przewożące pod gorsetami granaty i organizujące Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego czy Ochotniczą Legię Kobiet. Różnymi sposobami dążyły do zrealizowania idei wolnej Polski, tak jak różnymi drogami dochodziły do równych praw - czytamy w opisie wystawy przygotowanej przez Instytut Pileckiego w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Twórcy wystawy przekonują, iż chrześcijańskie demokratki, feministki i rewolucjonistki przez wiele lat działały na rzecz nie tylko równych praw, lecz także odzyskania przez Polskę niepodległości, a aktem przełomowym tych starań było doprowadzenie do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918. Niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek są niemal gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Wystawa to najlepszy sposób, aby przypomnieć, że dorobek i życiorysy kobiet stanowią integralną część historii Polski. Moduł „Kobiety Górnego Śląska" przygotowany przez Muzeum Śląskie przybliża sytuację mieszkanek tego terenu w XIX w. Zwraca uwagę na ich prawa i podejmowane aktywności publiczne. Odwołuje się do idei i osób obecnych w dyskusjach XIX i początku XX w. – organizacji domagających się praw wyborczych dla kobiet i społeczno-politycznych działań podejmowanych przez szerokie grono kobiet- czytamy w dalszej części opisu.

Wernisaż wystawy "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" odbędzie się we wtorek, 24 września o godz. 15:00 na cieszyńskim rynku. Godzinę później w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbędzie specjalny panel dyskusyjny, podczas którego wystąpią mgr Władysława Magiera, dr hab. Grażyna Kubica-Heller, prof. UJ dr hab. Grzegorz Studnicki. Moderatorem panelu dyskusyjnego będzie dr Jacek Proszyk.

Na otwarcie wystawy plenerowej Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego zapraszają Gabriela Staszkiewicz - Burmistrz Miasta Cieszyna, Dr Wojciech Kozłowski - Dyrektor Instytutu Pileckiego oraz Marian Dembiniok - Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama