, sobota 20 kwietnia 2024
Pierwsze w roku 2017 spotkanie z cyklu “Cymelia i osobliwości”
Dzięki temu, że jedna z książek ze zbiorów królewskich o bardzo skomplikowanym tytule “CARDANO, Geronimo, Hieronymi ...” znajduje się obecnie w zbiorach naszej książnicy można było dokonać jej prezentacji. fot: FJD



Dodaj do Facebook

Pierwsze w roku 2017 spotkanie z cyklu “Cymelia i osobliwości”

FJD
Pierwsze w roku 2017 spotkanie z cyklu “Cymelia i osobliwości”

fot.: FJD


Pierwsze w roku 2017 spotkanie z cyklu “Cymelia i osobliwości”

fot.: FJD


Pierwsze w roku 2017 spotkanie z cyklu “Cymelia i osobliwości”

fot.: FJD

W dniu 27 stycznia odbyło się kolejne spotkanie w naszej Cieszyńskiej Książnicy z sympatykami starodruków. Spotkanie prowadziła prelegentka Jolanta Sztuchlik, która swym interesującym wykładem wprowadziła zebranych w okres naszej polskiej historii za czasów króla Zygmunta Augusta.

Kolejne spotkanie z miłośnikami książek dotyczyło historii tworzenia biblioteki królewskiej za czasów króla Zygmunta Augusta. W swoim interesującym wykładzie prelegentka Jolanta Sztuchlik bardzo szczegółowo opisała czas miniony, w którym władcy naszej ojczyzny gromadzili bardzo pokaźne zbiory książek. Nie wszystkie jednak przetrwały do naszych czasów, ponieważ zawieruchy historii, a także spadkobiercy nie potrafili wypełnić woli monarchy. Dotyczy to między innymi siostry króla Zygmunta Augusta, która po jego śmierci niefrasobliwie rozdawała książki biblioteczne różnym notablom.

Dzięki temu, że jedna z książek ze zbiorów królewskich o bardzo skomplikowanym tytule “CARDANO, Geronimo, Hieronymi ...” znajduje się obecnie w zbiorach naszej książnicy można było dokonać jej prezentacji. Na jej okładkach widać oprawę z brązowej cielęcej skóry oraz wytłoczony superekslibris, który przysługiwał książkom biblioteki królewskiej. Inną ciekawostką wykładu było także zapoznanie zabranych z przypadkowym odkryciem związku książki “La Sforziada”, z Leonardem Da Vinci wydanej w roku 1490, która znajduje się obecnie w Bibliotece Narodowej. Prawdopodobnie w wieku XVIII z tej książki została usunięta/ wyrwana/ strona z renesansową ilustracją młodej kobiety i sprzedana jako XIX wieczny rysunek. Dopiero w roku 2012 jeden z kolekcjonerów kanadyjskich zamówił ekspertyzę tej ryciny u pewnego naukowca z Oxfordu, który zaopiniował to jako dzieło/rysunek Leonarda Da Vinci. Niestety rysunek, o którym mowa nie wrócił na swoje dawne miejsce i nasza Biblioteka Narodowa może jedynie opowiadać zwiedzającym tą ciekawą historię, która tej książce się przydarzyła.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Posiadam biblię z 1810 r drukowaną gotykiem po polsku. Czy ktoś jest w stanie oreślić jej wartość?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama