, wtorek 23 kwietnia 2024
Pieniądze z „Niepodległej” dla COK
W ramach projektu powstanie wystawa planszowa w przestrzeni miejskiej Cieszyna oraz uzupełniający ją katalog, zawierający krótkie biogramy i fotografie.  fot: arch. GC



Dodaj do Facebook

Pieniądze z „Niepodległej” dla COK

mat.pras.
- Szanowni Państwo, miło nam poinformować, iż COK „Dom Narodowy” uzyskał dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji programu „Niepodległa”. Projekt „100 kobiet Śląska Cieszyńskiego na 100-lecie Niepodległej” będzie realizowany wspólnie z Międzynarodową Organizacją Soroptimist International Klub w Cieszynie – mówi z dumą Adam Cieślar, dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.

Celem projektu jest przywrócenie do powszechnej świadomości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego pamięci o kobietach, które torowały drogę do niepodległości i nadawały kształt Niepodległej na Śląsku Cieszyńskim. W ramach projektu powstanie wystawa planszowa w przestrzeni miejskiej Cieszyna oraz uzupełniający ją katalog, zawierający krótkie biogramy i fotografie. Wysokość przyznanego dofinansowania to 15 000 złotych.

Problematyka kobiet na Śląsku Cieszyńskim jest wyjątkowa, ponieważ w pierwszym polskim rządzie, jaki powstał na ziemiach polskich po I wojnie światowej, znalazło się 14,5 % kobiet. Należały do różnych opcji politycznych, wyznawały różne religie, ale łączyło je działanie dla dobra wspólnego. Szerokie grono odbiorców powinno poznać realia początków Niepodległej, a sam fakt, że w Radzie Narodowej Śląska Cieszyńskiego zasiadały kobiety, w tamtych czasach było absolutnym ewenementem. Sto lat temu zastosowano kwoty i na każdych sześciu mężczyzn w Radzie znalazła się jedna kobieta. Było to posunięcie niemal rewolucyjne, bo wówczas kobiety nie miały praw wyborczych, nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale w większości krajów europejskich. Członkinie były przygotowane do pełnienia nowych ról, ponieważ ich poprzedniczki przygotowały je do nowych zadań, a także, jako matki, wychowały młode pokolenie w duchu patriotyzmu.

Właśnie dlatego po 600 latach niewoli Śląsk Cieszyński mógł wrócić do Polski. Również działalność tych kobiet, które przygotowały kadry do działania w wolnej Ojczyźnie należy przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców. Ponadto w nowej rzeczywistości kobiety również przejęły wiele ról, które okazały się decydujące dla przyszłości nowego państwa. - Te wzory do dzisiaj pozostały aktualne i należy je upowszechniać, szczególnie młodemu pokoleniu. Głównym celem jest promocja kobiet, których działalność wiąże się bezpośrednio z rocznicą odzyskania niepodległości, a także tych, które codzienną pracą w warunkach wolności i własnego państwa tworzyły nową rzeczywistość i nowe wzorce patriotyzmu. Ich postawy nawet w czasach współczesnych inspirują do działania dla przyszłości naszego kraju. Potrafiły mimo różnych poglądów działać i pracować razem dla dobra wspólnego i budować nowoczesne państwo. Ich działania wpisują się w lokalne, historyczne dziedzictwo – mówi dyrektor „Domu Narodowego”.

Zadaniem projektu jest więc również przywrócenie do powszechnej świadomości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego pamięci o kobietach, które torowały drogę do niepodległości i nadawały jej kształt na naszym terenie. Cieszyn jest miastem, w którym powstała pierwsza polska władza po I wojnie światowej i dlatego mieszkańcy Cieszyna powinni mieć szczególną świadomość tych historycznych wydarzeń.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama