, czwartek 25 kwietnia 2024
Owce znów dostaną dotacje
Środowisko hodowców ma nadzieję na przedłużenie Programu Owca Plus, który kończy się w tym roku.  fot: slaskie.pl



Dodaj do Facebook

Owce znów dostaną dotacje

MAŁGORZATA BRYL
Rusza kolejne rozdanie konkursów w ramach Programu Owca Plus na lata 2010-2014 organizowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Zarząd województwa śląskiego przeznaczy dotacje na przedsięwzięcia wspierające i popularyzujące pasterstwo w Beskidach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Pierwszy otwarty konkurs ofert jest skierowany do baców. Wsparcie finansowe zostanie przeznaczone głównie na czynną ochronę wskazanych terenów poprzez prowadzenie wypasu owiec i kóz w okresie pastwiskowym, ale również na inne zabiegi ograniczające sukcesję wtórną. Ponadto dotacja zostanie przekazana na budowę infrastruktury pasterskiej (np. bacówki), opiekę weterynaryjną oraz zakup tzw. "pastuchów elektrycznych" (siatek w celu ochrony stad) i sprzętu specjalistycznego. Wymagane jest, aby zwierzęta były zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na te działania Samorząd przeznaczył dotację wysokości 465 tys. zł.

Celem drugiego otwartego konkursu ofert adresowanego do organizacji pozarządowych jest wsparcie działań promujących Program Owca Plus. O dofinansowanie może powalczyć każda organizacja, która podejmie się koordynacji imprez o charakterze lokalnym i regionalnym, podczas których promowane będą m.in. tradycje i zwyczaje związane z pasterstwem i kulturą regionów Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, produkty pochodzenia owczego i koziego, fotografie, rękodzieła, malarstwo, rysunek, folklor i muzyka. - Na wsparcie mogą liczyć również projekty mające na celu wydanie niskonakładowych i niekomercyjnych publikacji związanych z kulturą regionów Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, tradycyjnym pasterstwem i chronioną przyrodą, wykonanie gadżetów, np. z filcu, wełny owczej czy skóry - informuje biuro prasowe Województwa Śląskiego. Na działania promocyjne przygotowano w bieżącym roku kwotę 100 tys. zł.

Pilotażowy Program Owca Plus realizowany był przez Samorząd Województwa Śląskiego w latach 2008-2009. Obecnie trwa Program pięcioletni 2010-2014. Po latach realizacji Programu zaobserwowano zahamowanie sukcesji wtórnej, zwiększenie powierzchni terenów pastwiskowych i pogłowia owiec oraz częściową zmianę składu runi w kierunku odbudowy bioróżnorodności.

- Program Owca Plus wypełnił lukę regionalną. Brakowało tu tego - mówi baca Piotr Kohut, hodowca z Koniakowa. - Należy dziękować Urzędowi Wojewódzkiemu za wsparcie w trudnych czasach dla gazdów. Oczywiście jest część rolników, którzy będą narzekać na tego typu rozwiązania, bo kiedyś każdy dostawał tyle samo, niezależnie od zaangażowania. Dziś trzeba samodzielnie zabiegać o swoje - dodaje. O korzyściach wynikających z działania Owcy Plus przekonują statystyki. - Kiedy Program startował, wypasaliśmy tysiąc owiec, obecnie ich liczba przekracza 4 tysiące - podsumowuje Kohut. Odrodzenie pasterstwa ma również wpływ na podtrzymywanie lokalnych tradycji i zwyczajów oraz zainteresowanie czynną ochroną przyrody wśród turystów.

Środowisko hodowców ma nadzieję na przedłużenie Programu Owca Plus, który kończy się w tym roku. Na razie nie ma oficjalnej decyzji w kwestii kontynuacji programu w kolejnych latach.

Oferty konkursowe można składać do 14 marca 2014 r. Regulamin konkursów i wzory wniosków do pobrania znajdują się na stronie internetowej województwa śląskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama