, sobota 20 kwietnia 2024
Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem: Konferencja kończąca polsko-czeski projekt
Dużą część panelu poświęcono jednak na omówienie i dyskusję badań zawartych w dwóch monografiach naukowych, opisujących postawy młodzieży w obydwu regionach wobec osób niepełnosprawnych. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem: Konferencja kończąca polsko-czeski projekt

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem: Konferencja kończąca polsko-czeski projekt

Partnerzy projektu wraz z zaproszonymi gośćmi i studentami spotkali się podczas konferencji kończącej projekt, 18 grudnia, na wydziale SU w Karwinie. fot. mat. pras.


Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem: Konferencja kończąca polsko-czeski projekt

Zakończył się polsko-czeski projekt "Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych” fot. mat. pras.

Zakończył się polsko-czeski projekt "Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych” realizowany we współpracy Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie i Sleská Univerzita v Opavě.

Partnerzy projektu wraz z zaproszonymi gośćmi i studentami spotkali się podczas konferencji kończącej projekt, 18 grudnia, na wydziale SU w Karwinie.

- Chcemy przede wszystkim pokazać młodym ludziom z jakimi typami niepełnosprawności mamy do czynienia, jak funkcjonują takie osoby i, że nie należy się ich bać, a wręcz przeciwnie być obok nich, współpracować z nimi - komentowała dr Dorota Prysak podczas oficjalnego rozpoczęcia projektu.

Podsumowanie, które odbyło się w Karwinie dotyczyło wspólnych działań realizowanych przez miniony rok m.in. konferencji, warsztatów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, konkursów, organizacji Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Organizatorzy podkreślali zarówno praktyczny wymiar projektu, którego przejawem były liczne spotkania i akcje społeczne, jak i ten naukowy. Wszystkiemu przyświecał jeden wspólny cel: kształtowanie świadomości mieszkańców (szczególnie młodzieży) na temat życia, funkcjonowania i problemów osób z niepełnosprawnością.

Dużą część panelu poświęcono jednak na omówienie i dyskusję badań zawartych w dwóch monografiach naukowych, opisujących postawy młodzieży w obydwu regionach wobec osób niepełnosprawnych. W tematykę szczegółowych zagadnień wprowadził zebranych gości dr Janusz Mika oraz dr hab. prof. UŚ Zenon Gajdzica. Głos zabrali również - prof. Vojtěch Malátek, dr Lubomir Nenička oraz mgr Magdalena Bełza (UŚ Cieszyn), którzy przedstawili dokładne wyniki badań jakie zostały przeprowadzone wśród uczniów szkół średnich oraz studentów. świetle przedstawionych wyników nie ma różnic istotnych statystycznie w badanym temacie pomiędzy młodzieżą polską a czeską.

- Bliskość terytorialna obydwu partnerskich Wydziałów, wspólne doświadczenia w ramach projektu dają nadzieję na dalszą współpracę. Po raz kolejny w naszym regionie poruszona została kwestia sytuacji osób niepełnosprawnych, co tylko pokazuje jak wiele jest jeszcze do zrobienia w tym obszarze życia - mówi dr Ilona Fajfer-Kruczek, pracownik uniwersytetu, prowadząca warsztaty w projekcie.

W ramach projektu odbyły się m.in.:

Warsztaty

W miesiącach marzec, kwiecień prowadzone były w cieszyńskich szkołach średnich. W ramach projektu przeprowadzono 25 warsztatów po stronie polskiej, które prowadziło pięć zespołów. Koordynatorami poszczególnych zespołów badawczo-warsztatowych byli: dr hab. prof. UŚ Zenon Gajdzica, dr Dorota Prysak, dr Sylwia Wrona, mgr Magdalena Bełza, mgr Ilona Fajfer- Kruczek. Warsztaty miały na celu obalenie mitów i poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu niepełnosprawności, uświadomienie o możliwościach i potrzebach osób niepełnosprawnych.

Badania

W ramach projektu przeprowadzono badania dotyczące postaw studentów, uczniów wobec osób niepełnosprawnych na terenie powiatów cieszyńskiego i karwińskiego. Badania przeprowadzone zostały przez koordynatorów działań wraz ze studentami wybranymi do grup badawczych.

Impreza integracyjna "Dzień Godności”

W ramach projektu zorganizowano także na Uniwersytecie Śląskim 14 maja "Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej”, którego głównym koordynatorem była dr Ilona Fajfer- Kruczek. Współorganizatorem był Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, oraz studenci należący do cieszyńskiego Koła Naukowego Pedagogów Uniwersytetu Śląskiego.

Odbyło się również krótkie spotkanie seminaryjne, podczas którego specjaliści wypowiedzieli się na temat realizowanego projektu i funkcjonowania osób niepełnosprawnych, form wsparcia dla nich, możliwości integracji społecznej na terenie pogranicza czesko-polskiego.

Projekt "Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych" dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.

ue

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama