, środa 11 kwietnia 2018
Odkryj tajemnicę rusznikarstwa
W dniach 16 i 17 września w godz. 10.00 - 15.00 zapraszamy do odwiedzenia pracowni Pana Jerzego Wałgi w Cieszynie, w której będzie można odkryć tajemnice tradycyjnego wyrobu broni, zwanej cieszynką.  fot: FJDDodaj do Facebook

Odkryj tajemnicę rusznikarstwa

red.
Odkryj tajemnicę rusznikarstwa

Każdy element cieszynki pan Jerzy wykonuje własnoręcznie z wyjątkiem luf. fot.: FJD

Projekt Weekend Otwartych Pracowni ma na celu promocję i popularyzację rzemiosł i twórców wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W dniach 16 i 17 września w godz. 10.00 - 15.00 zapraszamy do odwiedzenia pracowni Pana Jerzego Wałgi w Cieszynie, w której będzie można odkryć tajemnice tradycyjnego wyrobu broni, zwanej cieszynką.

Weekend Otwartych Pracowni pozwoli uczestnikom zapoznać się z miejscem, charakterem pracy, a przede wszystkim ludźmi, których wiedza i umiejętności osiągnęły mistrzowski poziom, a niestety w czasach masowej produkcji są niemal zapomniane. Inicjatywa ma charakter otwarty i nieodpłatny, a u jej podstaw leży chęć przybliżenia i upowszechnienia idei ochrony dziedzictwa niematerialnego.

Projekt Weekend Otwartych Pracowni obejmuje swoim zasięgiem trzy miejscowości: Stryszawę, Taciszów i Cieszyn, gdzie będzie można się przyjrzeć z bliska pracy cieszyńskiego rusznikarza. Odwiedzający będą mieli okazję do poznania umiejętności szyftarskich, dawnych rękodzielniczych technik obróbki metalu. Zwiedzą również Izbę Cieszyńskich Mistrzów, która prezentuje sylwetki wybitnych rzemieślników regionu.

Rusznikarstwo stanowi istotną część kultury artystycznej Śląska Cieszyńskiego, a bogate tradycje związane z tym rzemiosłem wpisują te rzadko spotykane już dziś umiejętności w poczet najważniejszych dokonań w tym regionie. Tradycje tych wyrobów sięgają drugiej połowy XVI stulecia, a kunszt z jakim broń ta była wykonywana przyniósł rozgłos miejscowym rzemieślnikom nawet poza granicami ówczesnej Europy. Tutejsi rusznikarze specjalizowali się w wyrobie małokalibrowej strzelby myśliwskiej tzw. ptaszniczki, która służyła do polowań na ptaki siedzące. Czas wykonania jednego egzemplarza broni wynosi około 3-4 miesięcy, przy pracy ok. 4 godzin dziennie.

Serdecznie zapraszamy do Warsztatu Rusznikarstwa Artystycznego, który mieści się przy Starym Targu 2 w Cieszynie. Warto odwiedzić to miejsce by odkryć tajemnice wyrobu cieszynki.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama