, wtorek 2 czerwca 2020
Od Cieszyna do Bogumina - promocja książki prof. Daniela Kadłubca
Jak zawsze postać prof. Daniela Kadłubca i tym razem przyciągnęła bardzo wielu miłośników jego twórczości i talentu przekazywania swojej wiedzy.  fot: FJDDodaj do Facebook

Od Cieszyna do Bogumina - promocja książki prof. Daniela Kadłubca

FJD
W miniony czwartek w Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego zlokalizowanym w Cieszyńskim Ośrodku Kultury COK "Dom Narodowy" odbyła się promocja książki prof. Daniela Kadłubca zatytułowana ”Od Cieszyna do Bogumina”. Promocja książki odbyła się w ramach transgranicznego projektu “Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu”.

Jak zawsze postać prof. Daniela Kadłubca i tym razem przyciągnęła bardzo wielu miłośników jego twórczości i talentu przekazywania swojej wiedzy. Na tym spotkaniu można było wysłuchać jego barwnych opowieści wziętych prosto z życia, które mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego przekazywali jemu w formie bezpośrednich rozmów. Dzięki właśnie tym prawie 30 letnim badaniom powstała książka, która została zaprezentowana czytelnikom. Zawiera ona ponad 500 opowiadań zgromadzonych w przystępnej formie na 639 stronach omawianej książki. Integralną częścią tej publikacji jest także płyta CD, która zawiera autentyczne rozmowy z mieszkańcami naszego regionu. Profesor w tym celu odwiedził osobiście 32 miejscowości położone na lewym brzegiem Olzy od Cieszyna do Boguminem i zapisał relację 137 osób, które jemu swoją wiedzę przekazały. Wszystkie zapisy dokonane zostały na magnetowidzie szpulowym, który osobiście w tamtych siermiężnych latach, na swoich plecach prof.D.Kadłubiec “przetaszczył” do różnych miejscowości. Jak wspominał nie był to lekki bagaż biorąc pod uwagę jego posturę, który niejednokrotnie dostarczyć musiał do domów po gróniym oddalonym nawet o ponad 2 km od przystanków autobusowych. Zdarzało się też często, że trzeba było maszerować w czasie złej pogody, po zawianych śniegiem drogach i ścieżkach prowadzących do wybranych osób.

Ten barwny prawie godzinny przekaz uzupełniany był wieloma przykładami, których nie sposób wszystkie przytoczyć, a są one bardzo szczegółowo opisane w jego książce. Geneza powstania jego książki to jak sam powiedział: - Jeżeli człowiek wyrastał w takim środowisku , to nie było innej szansy w życiu, tylko iść w tym kierunku. A na dodatek w czasie moich studiów na Uniwersytecie w Pradze poznałem tam wspaniałych profesorów o randze światowej i oni utwierdzali mnie w tym, że to jest ważna sprawa, żeby przyjrzeć się korzeniom duchowym skąd pochodzi jakosi pieśniczka i opowiadanie, które się mogły dobrze zakorzenić, jak przekazywane były sobie przez co najmniej trzy pokolenia

Dla zainteresowanych jest informacja, że książka o której mowa jest do nabycia w Księgarni Piastowskiej i w Cieszyńskim Centrum Informacji.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama