, piątek 29 marca 2024
O starym cmentarzu w Ogrodzonej
Na starym cmentarzu w Ogrodzonej większość nagrobków pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. fot: Katarzyna Siewko



Dodaj do Facebook

O starym cmentarzu w Ogrodzonej

TEKST: MMT, ZDJĘCIA: KATARZYNA SIEWKO
Obok cmentarzy tłumnie odwiedzanych na początku listopada, nie brakuje takich, które pozostają praktycznie zapomnianych. Jednym z nich jest stary cmentarz w Ogrodzonej, schowany za katolickim probostwem.

Początkowo służył i katolikom, i protestantom. Gdy w 1877 roku ewangelicy założyli własny cmentarz, stał się nekropolią katolicką. Większość nagrobków pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Ludzi tam pochowanych już prawie nikt z żyjących nie pamięta, jednak na podstawie różnych przekazów można o nich powiedzieć coś więcej.

ue

Jakub Zając urodził się w 1777 roku, a w 1804 roku odkupił od ojca gospodarstwo w Ogrodzonej nr 1. Zmarł w 1841 roku na suchoty. Jego żona Anna pochodziła z rodziny Tomanków z Ropicy. Jako przyczynę jej zgonu w księdze metrykalnej wpisano "słabość starczą".

ue

Ksiądz Wincenty Zubek w latach 1881-1891 był proboszczem parafii w Ogrodzonej. Relację z jego pogrzebu zamieściła "Gwiazdka Cieszyńska". - Zmarły odznaczał się niepospolitą prawością charakteru, sercem otwartem dla każdego i bardzo sumiennem i dokładnem wypełnianiem swoich obowiązków - pisał korespondent gazety. Na pogrzebie Wincentego Zubka było "około 30 księży i wielkie mnóstwo ludu". Był też "pierwszym księdzem pochowanym na cmentarzu ogrodzieńskim".

ue

Józef Zając pracował w Kostkowicach jako wirtszafter, czyli zarządca dworu arcyksiążęcego. Jak pisała "Gwiazdka Cieszyńska", "był znany ze swej uprzejmości i życzliwości". Zmarł w 1913 roku na gruźlicę. Miał sześciu synów, w tym Wincentego, wiceprezydenta Cieszyna i przewodniczącej Miejskiej Rady Narodowej w latach 1950-1952.

ue

W "Gwiazdce Cieszyńskiej" z 20 lutego 1914 roku w dziale ogłoszeń opublikowano podziękowanie: "Z powodu licznego udziału w pogrzebie naszej najukochańszej żony i matki, ś. p. Zuzanny Staniek, która po długiej i ciężkiej chorobie w 45. roku życia ze światem pożegnać się musiała, składamy na tej drodze wszystkim tym, którzy w ostatniej jej drodze na miejsce spoczynku ją odprowadzili, serdeczne podziękowanie".

ue

Tak pisał o nim "Dziennik Cieszyński": "Z Gumien donoszą, że 30 b. m. [stycznia 1917] zmarł tam ś. p. Antoni Hernik w wieku 49 lat, gdy powracał powozem z Cieszyna. Śmierć spowodował prawdopodobnie udar serca. Zmarły był zasłużonym obywatelem gminy."

ue

Jan Zając w czasie I wojny światowej został powołany do wojska austriackiego. Ranny, zmarł 5 września 1917 roku w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

ue

Jan Martinek był kierownikiem szkoły w Ogrodzonej i inspektorem Związku Spółek Rolniczych w Księstwie Cieszyńskim. Założył wiele kas oszczędnościowych w różnych miejscowościach Śląska Cieszyńskiego. Jak pisał "Miesięcznik Pedagogiczny", Nie było gminy, do którejby nie przyszedł ś. p. Martinek z odczytek lub na rewizyę kasy. Zmarł w 1920 roku na atak serca.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Świetny tekst, dziękuję.

Stan tego /i nie tylko tego/ cmentarza nie świadczy najlepiej o Zarządzających.Jakoś tak powoli zapominamy pielęgnować pamięć o tych którzy dawno odeszli. Nie ma smutniejszego widoku niż zapomniana, zaniedbana a czasami zdewastowana mogiła. Podobny widok przedstawia st. i n.kirkut żydowski na hażlaskiej, ale i zlikwidowane nekropolie Cieszyna ze swoimi pozostałościami też nie wyglądają najlepiej....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama