, sobota 19 września 2020
O dawnych cieszyńskich księgarniach w Książnicy Cieszyńskiej
Prelegentka Małgorzata Szelong w bardzo wyczerpujący i ciekawy sposób przedstawiła zebranym historię wszystkich księgarń działających na terenie naszego miasta, kiedy jeszcze Cieszyn należał do Cesarstwa Austro-Węgierskiego oraz w okresie międzywojennym. fot: FJDDodaj do Facebook

O dawnych cieszyńskich księgarniach w Książnicy Cieszyńskiej

FJD
O dawnych cieszyńskich księgarniach w Książnicy Cieszyńskiej

W niedawnym jednak okresie Małgorzata Szelong odkryła w zbiorach książnicy ślad najstarszej księgarni cieszyńskiej z roku 1799 założonej przez Johanna Leonharda Kiesslinga przybyłego do Cieszyna z Norymbergii. fot. FJD

Ile było księgarń w Cieszynie w okresie austriackim i międzywojniu, a także kto był ich właścicielem? Na te i na wiele innych pytań, odpowiedzi uzyskali miłośnicy starodruków, którzy wzięli udział w prelekcji, która w miniony piątek odbyła się w Książnicy Cieszyńskiej w ramach cyklu "Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej".

Prelegentka Małgorzata Szelong w bardzo wyczerpujący i ciekawy sposób przedstawiła zebranym historię wszystkich księgarń działających na terenie naszego miasta, kiedy jeszcze Cieszyn należał do Cesarstwa Austro-Węgierskiego oraz w okresie międzywojennym. W sumie z zapisów archiwalnych wynika, że od I poł. XIX w. do roku 1918 w Cieszynie sprzedawano książki w 11 księgarniach, a w okresie II Rzeczypospolitej już tylko w trzech. W poprzednich okresach w książki zaopatrywano się także w wielkich ośrodkach miejskich, u domokrążców oraz na odpustach i na jarmarkach. W ten sposób książki docierały do niższych warstw społeczeństwa.

W niedawnym jednak okresie Małgorzata Szelong odkryła w zbiorach książnicy ślad najstarszej księgarni cieszyńskiej z roku 1799 założonej przez Johanna Leonharda Kiesslinga przybyłego do Cieszyna z Norymbergii. W owych czasach księgarnie zajmowały się przede wszystkim sprzedażą książek, nut i przedmiotami sztuki (obrazami). Do tej pory jednak uważana za najstarszą cieszyńską księgarnię jest oficyna Anhona Wäschera działająca już od roku 1834. Z kolei za najmłodszą księgarnię w tym omawianym okresie uważany jest sklep Edwarda Feitzingera, który założony został w 1888 roku przy Górnym Rynku i przetrwał aż do roku 1945 prowadzony w końcowym okresie przez jego syna.

Ciekawostką tej księgarni jest to, że jeszcze po wojnie dalej działała tam księgarnia pod kierownictwem Bernarda Dziedziaka, a w następnym okresie przekształcona została na sklep papierniczy, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama