, sobota 22 stycznia 2022
Nowa wystawa w Muzeum Magicznego Realizmu
. „Odblask tajemnicy” to wystawa będąca odpowiedzią na list do artystów św. Jana Pawła II z 1999 roku.  fot: FJDDodaj do Facebook

Nowa wystawa w Muzeum Magicznego Realizmu

FJD
Nowa wystawa w Muzeum Magicznego Realizmu


Nowa wystawa w Muzeum Magicznego Realizmu


Nowa wystawa w Muzeum Magicznego Realizmu


Nowa wystawa w Muzeum Magicznego Realizmu


Nowa wystawa w Muzeum Magicznego Realizmu

W sobotę 15 lutego w Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle zainaugurowana została wystawa "Odblask tajemnicy”, która potrwa do 14 marca, a w której 12 artystów prezentuje 50 prac inspirowanych przesłaniem „Sacrum jako inspiracja sztuki”.

„Odblask tajemnicy” jest próbą połączenia sacrum ze sztuką, która dała inspirację 12 artystom. W wiślańskim Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” zaprezentowali bardzo ciekawe prace. „Odblask tajemnicy” to wystawa będąca odpowiedzią na list do artystów św. Jana Pawła II z 1999 roku. Ojciec święty apelował w nim o powrót do źródła inspiracji, jakie może stanowić sacrum i ponowne połączenie dróg wiary i sztuki współczesnej. Echem tego jest ta wystawa, która krążąc po Polsce i Europie, dawać będzie świadectwo ponadczasowego przesłania zamkniętego w dziełach malarskich. Zainaugurowana w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, po wiślańskim przystanku ruszy dalej w Polskę zatrzymując się w wielu miastach. Będzie także eksponowana w Wilnie, Rydze, Lwowie i Brukseli. Wszystko po to, aby uczcić obchodzony właśnie rok św. Jana Pawła II.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili artyści Marcin Kołpanowicz i Krzysztof Klimek, którzy są autorami niektórych prezentowanych prac. Wystawę otworzył kustosz muzeum pan Sebastian Chachołek, który na wstępie powiedział: - Jest to wystawa zbiorowa poświęcona wierze, to właśnie ona jest jej przewodnim tematem wszystkich zaprezentowanych prac.

Podczas wernisażu uhonorowani medalami Roku Św.Jana Pawła II zostali: Sebastian Chochołek - kustosz muzeum, Jacek Trembecki-mecenas sztuki i Krzysztof Klimek - artysta malarz, a atmosferę wystawy uświetnił występ Lucyny Ordon Klimczak - mezzosopran i Grzegorza Klimczaka - fortepian.

Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle to jedyna w kraju i największa w Europie stała wystawa surrealistycznych obrazów i rzeźb twórców z pogranicza snów i fantazji. Muzeum zostało otwarte w maju 2017 roku w setną rocznicę śmierci Juliana Ochorowicza.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama