, wtorek 19 czerwca 2018
Nowa książka Krystyny Roszak w Bibliotece Miejskiej w Czeskim Cieszynie
Sama autorka na wstępie zaznaczyła, że celem jej twórczości jest przede wszystkim wywołanie uśmiechu na twarzach czytelników... fot: FJDDodaj do Facebook

Nowa książka Krystyny Roszak w Bibliotece Miejskiej w Czeskim Cieszynie

FJD
Nowa książka Krystyny Roszak w Bibliotece Miejskiej w Czeskim Cieszynie

fot.: FJD


Nowa książka Krystyny Roszak w Bibliotece Miejskiej w Czeskim Cieszynie

fot.: FJD

Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie w dniu 15.03. 17 gościła miłośniczkę gwary cieszyńskiej panią Krystynę Roszak. Spotkanie poświęcone było prezentacji jej najnowszej książki pt.:”Karo opowiado”.

Pani Krystyna Roszak urodzona w Ligocie Allodialnej na Zaolziu wychowała się w rodzinie polskojęzycznej, gdzie w młodości gwara była jej podstawowym językiem do komunikowania się.Te nabyte umiejętności za młodu, teraz jako emerytowana nauczycielka wykorzystuje do swojej twórczości. Na spotkaniu zaprezentowała tomik 23 opowiadań pt.:”Karo opowiado, czyli nasza stareczka rzecy mówili”. W prezentacji pomagała jej czynnie rodzina oraz znajomi czytając wybrane fragmenty z jej wspaniałych opowiadań.

Sama autorka na wstępie zaznaczyła, że celem jej twórczości jest przede wszystkim wywołanie uśmiechu na twarzach czytelników, a tym samym spojrzenia na życie z tej weselszej strony. Gwoździem programu okazała się jednak prezentacja opowiadania “Jak nas Mańka w kozi róg zagnała” przez przedstawiciela najmłodszego pokolenia Zaolziaków chłopca o imieniu Karolek, który zebrał rzęsiste prawa za swoje wystąpienie. Nie obyło się także bez odśpiewania nieoficjalnego hymnu Ziemi Cieszyńskiej “Płyniesz Olzo po dolinie...” przy akompaniamencie gitary, a na koniec spotkania także złożenia autografów posiadaczom zakupionej książki. Należy także dodać, że pani Krystyna jako nauczycielka pracowała na Zaolziu z polskimi dziećmi i młodzieżą na polu kultury. Prowadziła zajęcia taneczne i teatralne, a także pisała scenariusze do różnych widowisk m.in.”Je, dziecka tu cosi stawiajóm”, “Calineczka”, ”Jasełka”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama