, sobota 4 lipca 2020
Nie tylko język polski i kultura polska
tudenci nauczyli się kilku śląskich słów, dowiedzieli się, jak przyrządzić śląski rarytas - wodzionkę, a także ze smakiem zjedli chleb ze smalcem i kiszone ogórki. fot: www.sjikp.us.edu.plDodaj do Facebook

Nie tylko język polski i kultura polska

SM
Nie tylko język polski i kultura polska


Nie tylko język polski i kultura polska


Nie tylko język polski i kultura polska


Nie tylko język polski i kultura polska


Nie tylko język polski i kultura polska

Obcokrajowcy goszczący w Cieszynie w ramach 24. Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej organizowanej przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego poznają w ramach kursu nie tylko język polski i polską kulturę, ale także śląski etnolekt, a także regionalną muzykę i obyczaje. Można było się o tym przekonać podczas śląskiego wieczoru oraz śląskiej biesiady.

Śląski etnolekt, a także regionalną muzykę i obyczaje przybliżyła prof. Jolanta Tambor - dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, która posiada w swym dorobku naukowym wiele publikacji dotyczących gwary śląskiej. - Studenci nauczyli się kilku śląskich słów, dowiedzieli się, jak przyrządzić śląski rarytas - wodzionkę, a także ze smakiem zjedli chleb ze smalcem i kiszone ogórki, choć nie w każdym kraju są one znane - wyjaśniają organizatorzy letniego kursu.

Kontynuacją śląskiego wieczoru była śląska biesiada, która odbyła się 13 sierpnia. - Obcokrajowcy odśpiewali czołowe biesiadne polskie piosenki m.in. Karolinkę, Szła dzieweczka, Ukrainę, Płonie ognisko w lesie, a niepogodę próbowali rozpędzić piosenką Idzie dysc - relacjonują organizatorzy i dodają, iż podczas śląskiej biesiady nawet osoby, które dopiero rozpoczęły naukę języka polskiego, wykazały się nie lada zapałem i doskonale opanowały niełatwe dla nich teksty.

- Chcieliśmy zapoznać studentów z kulturą i rzeczywistością, w jakiej się znaleźli, gdyż będąc w danym mieście czy regionie mają okazję usłyszeć nie tylko oficjalny język polski, ale także gwarę - uzasadnia Maria Czempka-Wewióra z Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Już dziś tj. 15 sierpnia w ramach letniej szkoły odbędzie się XVII edycja międzynarodowego konkursu ortograficznego "Sprawdzian z polskiego” w której weźmie udział około 200 miłośników naszej mowy - uczestnicy letniej szkoły i warsztatów polonistycznych oraz obcokrajowcy z zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego dla cudzoziemców z całej Polski. Tego samego dnia na rynku w Cieszynie odbędzie się również "Wieczór Narodów", w ramach którego o godz. 14.30 studenci ruszą barwnym korowodem na rynek, by zaprezentować kulturę i tradycje swoich krajów poprzez taniec, śpiew, quizy i gry językowe oraz egzotyczne specjały przywiezione z dalekich krajów. Nie zabraknie także polskiego akcentu - wszyscy zatańczą Poloneza i skosztują polskiego bigosu.

XXIV letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej ruszyła 29 lipca i potrwa do 25 sierpnia. W tym czasie na naukę języka polskiego do Cieszyna przyjechało 163 studentów z 35 państw z całego świata.

Więcej aktualności z przebiegu letniego kursu odbywającego się na terenie cieszyńskiego kampusu można znaleźć na stronie szkoły w portalu społecznościowym Facebook.com oraz tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama