, niedziela 9 sierpnia 2020
Najpiękniejsze magnolie rosną w Cieszynie, aż wiersze same się piszą
Dzisiaj są już atrakcją turystyczną i mają swój szlak wytyczony kilka lat temu przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Najpiękniejsze magnolie rosną w Cieszynie, aż wiersze same się piszą

AK
Zapraszamy na szlak kwitnącej magnolii oraz do wzięcia udziału w konkursie poezji.

Pojawiły się w Cieszynie pod koniec XVIII wieku. Sprowadził je tu ks. Leopold Jan Szersznik, który na Frysztackim Przedmieściu miał ogród botaniczny. Mieszkańcom krzewy tak się spodobały, że zaczęli je rozsadzać w ogrodach. Początkowo rosły wyłącznie przy willach bogatych mieszczan, dla których krzewy magnolii były oznaką prestiżu i statusu majątkowego. Dzisiaj są już atrakcją turystyczną i mają swój szlak wytyczony kilka lat temu przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego, który prowadzi z placu Kościelnego ulicami Sienkiewicza, 3 Maja, Miarki aż do Parku Pokoju. Żeby go pokonać wystarczy godzina. Na płotach, przy poszczególnych okazach wiszą tabliczki z numerami i nazwą szlaku.

Związany ze świętem kwitnących magnolii jest również coroczny konkurs poetycki, którego pomysłodawczynią była w roku 2005 mieszkanka Wisły Malinki - historyczka sztuki Danuta Cieślar–Pawłowicz. Temat wierszy jest dowolny (krótka forma poetycka). Może w nim brać udział każdy. Uczestnik konkursu może przesłać maksymalnie trzy wiersze, w dwóch egzemplarzach. Jury przyzna jedną nagrodę w wysokości 1200 zł , oraz dwa wyróżnienia.

Szczegółowy regulamin
"VI Otwartego Konkursu Poetyckiego im. Danusi Pawłowicz”. Organizatorami konkursu są: Pate Media, Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Polifarb-Market.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama