, sobota 20 kwietnia 2024
"Mobilki, mobilki, jak ścieżka na Cieszyn?"
Od sierpnia 2004 roku posiadacze CB radia, nie potrzebują na niego pozwoleń. fot: Jonasz Milewski



Dodaj do Facebook

"Mobilki, mobilki, jak ścieżka na Cieszyn?"

Jonasz Milewski
"Mobilki, mobilki, jak ścieżka na Cieszyn?" - tego typu slang drogowy zna chyba każdy posiadacz coraz bardziej popularnego CB radia, czyli "pasma obywatelskiego". Chociaż powstało już w 1943 roku, to w Polsce spopularyzowało się dopiero w połowie lat 90, XX wieku. Mimo tak krótkiego stażu w Polsce symbolicznie podbiło serca kierowców.

Od sierpnia 2004 roku posiadacze CB radia, nie potrzebują na to pozwoleń, chociaż, jak niejednokrotne wspominają internauci "radio" stało się zbyt łatwo dostępne, a zniesienie obowiązku posiadania zezwolenia było błędem. Powstał nawet specjalny slang jego użytkowników, czyli wspomnianych na początku "mobilków" - bardzo często traktujący o ruchu ulicznym z przymrużeniem oka. Nie rzadko można usłyszeć, że "na Katowickiej misiaki stoją z suszarką i mierzą prędkość wiatru" lub "na Kolejowej w Wiśle pielgrzymka za L-ką".

Mieszkańców Śląska Cieszyńskiego "cb radiowy" boom również nie ominął. Raz po raz na "naszych" drogach można zobaczyć samochód z tzw. antenką. Jak ten amerykański wynalazek sprawdza się w tutejszych warunkach? - Bardzo ułatwia mi na przykład poruszanie się trasami, kiedy jadę do Bielska-Białej czy Katowic. Podróż jest wtedy pewniejsza, człowiek ma świadomość, że najprawdopodobniej żaden nieprzewidziany patrol go nie spotka, a jeśli coś w samochodzie nie działa tak, jak powinno, mobilki chętnie pomogą - mówi Izaak Chwist, posiadacz CB radia z Jaworzynki.

Nie wszyscy posiadacze CB radia potrafią z niego korzystać. Internauci komentują, że od czasu, kiedy nie są wymagane zezwolenia na posiadanie "CB", straciło ono cały swój urok. Wśród użytkowników są też i tacy, którzy chcą jedynie poprzeszkadzać i łamać zasady odpowiedniego zachowania. - Większość pyta tylko gdzie stoją miśki, a plagą jest sprawdzanie radia. Często zakłóca to rozmowy - komentuje Janusz Jarzyna, cb radiowiec z Wisły.

Jak zatem korzystać z CB radia? Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 3 lipca 2007 roku, "nadawanie" na terenie Polski w zakresie częstotliwości 26,960-27,410 MHz nie wymaga uzyskania pozwolenia. Nie ma także obowiązku, w wypadku kontroli drogowej, okazywania świadectwa homologacji CB radia.

W podstawowym paśmie istnieje kilka kanałów przeznaczonych do specjalnych funkcji. Na przykład kanał o numerze 9 służy do wzywania pomocy i określany bywa jako kanał ratunkowy. Kanał o numerze 14 jest powszechny i korzysta z niego wiele posiadaczy krótkofalówek, dlatego kierowcy wolą go omijać. Kanał o numerze 19 służy do komunikacji między pojazdami w Polsce i jest nazwany kanałem drogowym. Innym ważnym kanałem jest ten o numerze 28, ponieważ korzystają z niego polscy kierowcy poruszający się poza granicami kraju. Maksymalna moc nadajnika w Polsce nie może przekraczać 4W.

Cieszyn jest miastem tranzytowym na południe Europy, także dla kierowców podróżujących do Austrii, dlatego warto pamiętać, że w tym kraju zabronione jest używanie CB radia nie spełniających warunków technicznych normy EN 300 135.

CB radio to z pewnością przydatny wynalazek. Eter pełen jest różnych kierowców. Jedni denerwują i drażnią, inni śmieszą. Podobnie jak notoryczne reklamy usług i innych towarów. Szkoda tylko, że nikt z nich nie pomyśli przez chwilę, że przeszkadzają innym bezpiecznie dojechać do celu.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

CB jest bardzo przydatne. Żałuję tylko, że wiele osób nie umie z niego korzystać.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama