, czwartek 25 kwietnia 2024
Miłośnicy herbaty znów spotkają się w Cieszynie!
Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w terminie 4 - 5 lipca na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Miłośnicy herbaty znów spotkają się w Cieszynie!

Już za tydzień w pierwszy weekend lipca w Cieszynie po raz 7. spotkają się pasjonaci herbaty. Jak co roku podczas festiwalu Święto Herbaty będzie można wybierać spośród licznych koncertów, warsztatów, spotkań i oczywiście degustować herbatę.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w terminie 4 - 5 lipca na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Święto Herbaty to multikulturalne spotkanie miłośników herbaty, sztuki i samorozwoju organizowane przez osoby prywatne i organizacje pozarządowe z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.

Święto Herbaty tworzą kreatywni ludzie, którzy sami o sobie piszą: "…jesteśmy grupą zaangażowanych młodych ludzi z obu stron Olzy, dla których najważniejsze jest działanie społeczne. Wywodzimy się z różnych środowisk, a Cieszyn stanowi dla nas ważną przestrzeń do działania i realizacji siebie, czy też po prostu samorozwoju. Łączy nas Herbaciarnia Laja, miłość do herbaty i pasja do życia. Wierzymy, że kultura picia herbaty jest pozytywnym i godnym uwagi aspektem życia, przy niej nawiązują się spotkania. A od spotkań wszystko się zaczyna".

Organizatorzy przygotowali bogaty program wydarzeń, z których każdy wybierze coś dla siebie. Miłośnicy nauki poprzez działanie będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach. Jednym z nich jest warsztat Tai chi - gimnastyka, która wywodzi się ze starochińskich ćwiczeń praktykowanych od stuleci. Na ten warsztat będzie potrzebne tylko wygodne ubranie. Inną propozycją jest nauka gry na didgeridoo, australijski instrumencie dętym. - Jeśli jeszcze nie potrafisz, nauczysz się techniki zamkniętego oddechu, jeśli już ją opanowałeś, nauczysz się jak ją rozwijać i stosować wydajnie - zapowiadają instruktorzy, Marian Lacek i Pavel Palarczyk, dwójka lokalnych muzyków grających wspólnie od 2011 roku. Warsztat jest otwarty dla pierwszych 15 osób i obowiązuje limit wiekowy od 8 lat. Z kolei dla miłośników sztuki plastycznej z pewnością gratką będzie warsztat "Kasudama - origami modułowe”. Kusudama to technika wykonywania dekoracji z papieru pojawiających się najczęściej w formie kwiecistych kuli. Wykonaną podczas warsztatów ozdobę będzie można zabrać ze sobą i na przykład komuś podarować. Na ten warsztat także jest limit miejsc i będzie on otwarty dla pierwszych 15 osób. Z listą i opisem wszystkich warsztatów można zapoznać się tutaj.

Podczas festiwalu Święto Herbaty odbędzie się też wiele spotkań. I tak Dominika Zagrodzka, kulturoznawczyni opowie o kulturze picia herbaty i jak ona ulegała zmianom na przestrzeni wieków. Monika Piątek i Radosław Jarecki przedstawią kulturę mieszkańców Madagaskaru, zaskakujące obyczaje oraz problemy, z którymi borykają się na co dzień Malgasze. Natomiast w zupełnie inny klimat przeniesie spotkanie z Piotrem Horzelą, który opowie o Antarktyce. - W antarktycznym klimacie spędziłem blisko półtora roku. Pracowałem na lodowcach, pomagałem rozstawiać obozy terenowe geologom, zajmowałem się obserwacjami zwierząt, z trzema gatunkami pingwinów na czele. Poza tym, gotowałem, pomagałem w remontach i utrzymaniu stacji. Nie da się tego wszystkiego dokładnie opisać, ale będzie można trochę posłuchać i popatrzeć - zapowiada Horzela. Z rozpiską spotkań festiwalowych można zapoznać się tutaj.

Festiwal Święto Herbaty to również uczta dla uszu. W tym roku będzie można usłyszeć koncert zespołu Chigaga Group, który poprzez dźwięki zaprosi do niezwykłej podróży do Maroka. Z kolei Hana Fatamorgana wytworzy magiczną aurę własnym głosem, poczuciem rytmu, pragnieniem eksperymentowania... i sztućcami. W trakcie festiwalu zagra również zespół Jamchestra, czyli grupa siedmiu muzyków, których łączy chęć improwizacji. Szczegółowy opis koncertów w ramach Święta Herbaty 2015 można znaleźć tutaj.

Dodatkowo, jak co roku, w ramach festiwalu będzie działała Strefa dziecka, bo Święto Herbaty to impreza, na którą można przychodzić całymi rodzinami. Co ważne, od paru lat festiwal nie jest biletowany, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama