, piątek 19 kwietnia 2024
Miła niespodzianka na przedostatnim zakręcie
Józef Golec, nauczyciel i działacz społeczny, urodził się w Cieszynie, lecz większość życia spędził w Sopocie. fot: Agnieszka Kaczmarczyk



Dodaj do Facebook

Miła niespodzianka na przedostatnim zakręcie

MMT
Miła niespodzianka na przedostatnim zakręcie

Ważna część ekspozycji poświęcona została okolicznościom powstania cyklu dziecięcych prac plastycznych "Mali kronikarze", wykonanych przez uczniów Józefa Golca. fot. mat. pras.

W piątek, 13 stycznia, w Książnicy Cieszyńskiej odbył się finisaż wystawy poświęconej Józefowi Golcowi, nauczycielowi i działaczowi społecznemu. - Na przedostatnim zakręcie mojego życia spotkała mnie taka miła niespodzianka - mówił bohater spotkania.

Józef Golec, nauczyciel i działacz społeczny, urodził się w Cieszynie, lecz większość życia spędził w Sopocie, gdzie mieszka po dziś dzień. Mimo znacznej odległości, cały czas utrzymuje kontakt z rodzinnymi stronami. Stąd też tytuł wystawy w Książnicy Cieszyńskiej przygotowanej przez jej pracownika Wojciecha Grajewskiego: "Między Cieszynem a Sopotem. Życie i działalność Józefa Golca".

- To dla mnie duże wyróżnienie. Nigdy nie zabiegałem o jakiekolwiek podsumowanie - mówił w czasie finisażu wystawy Józef Golec. - Na przedostatnim zakręcie mojego życia spotkała mnie taka miła niespodzianka - powiedział.

Opowiadał o swojej pracy pedagogicznej, głównie w Szkole Podstawowej nr 8 w Sopocie, której był dyrektorem. - Szkoła ciekawa to taka, do której wszyscy chodzą bardzo chętnie: uczniowie, nauczyciele, rodzice - przekonywał. I taką udało mu się stworzyć. Uczniowie sopockiej "ósemki" odnosili sukcesy w konkursach plastycznych w kraju i zagranicą, uczono takich przedmiotów jak esperanto i szachy. W 1973 roku szkoła została przyjęta w poczet Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

Bohater spotkania wspominał też o swojej działalności publicystycznej, której poświęcił się stosunkowo późno. - Do przejścia na emeryturę została wydana tylko jednodniówka na 25-lecie mojej szkoły - mówił Józef Golec. Dziś w jego dorobku znajduje się szereg publikacji. Na Śląsku Cieszyńskim najbardziej znaną książką Józefa Golca jest napisany wspólnie z siostrą Stefanią Bojdą trzytomowy Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej.

W czasie finisażu wystąpiło także dwoje wykładowców z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Prof. Urszula Szuścik wygłosiła prelekcję "Twórczość plastyczna dziecka - jej wartość i kształcenie". Z kolei prof. Daniel Kadłubiec swoje wystąpienie zatytułowane "Skąd się wziął taki Józef Golec?" zakończył stwierdzeniem: - Z cieszyńskiej ziemi, której wartości go ukształtowały.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Panie Dyrektorze jeszcze wielu sukcesów i zdrowia zyczy uczennica i uczestniczka obozu Oradea-Zakopane

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama