, czwartek 25 kwietnia 2024
Miejski System Informacji skierowany do pieszych mieszkańców i turystów
W ramach MSI w Bielsku-Białej pojawiło blisko 2 tys. tabliczek informacyjnych. fot: um.bielsko.pl



Dodaj do Facebook

Miejski System Informacji skierowany do pieszych mieszkańców i turystów

STEFAN MAŃKA
Miejski System Informacji skierowany do pieszych mieszkańców i turystów

Należy zaznaczyć, że zrealizowany dotychczas Miejski System Informacji w Bielsku-Białej to system przeznaczony dla pieszych. fot. um.bielsko.pl


Miejski System Informacji skierowany do pieszych mieszkańców i turystów

Moduły znajdujące się na szlakach, mają formę naścienną oraz wolnostojącą. fot. um.bielsko.pl


Miejski System Informacji skierowany do pieszych mieszkańców i turystów

Elementy systemu pojawiły się na obszarze całego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem historycznego centrum. fot. um.bielsko.pl


Miejski System Informacji skierowany do pieszych mieszkańców i turystów

W mieście wytyczonych zostało 9 szlaków historycznych. fot. um.bielsko.pl

Tabliczki kierunkujące do zabytków, atrakcji turystycznych, obiektów użyteczności publicznej, tabliczki informujące o szlakach historycznych, moduły historyczne z wizualizacją obiektów i ich opisem w języku polskim i angielskim oraz podświetlanych nośników z mapami, historyczną i funkcjonalną - to elementy nowego Miejskiego Systemu Informacji (MSI), który pojawił się w Bielsku-Białej.

W ramach MSI w Bielsku-Białej pojawiło blisko 2 tys. tabliczek informacyjnych, 137 modułów z wizualizacją historyczną obiektów, 2 tablice z planem obwarowań miejskich oraz 10 podświetlanych nośników z mapami. W mieście wytyczonych zostało 9 szlaków historycznych, opracowanych przez bielskiego historyka Piotra Keniga. - Szlaki są oznaczone symbolem oka. Do każdego z nich przypisany jest kolor, odpowiadający danemu szlakowi. Moduły znajdujące się na szlakach, mają formę naścienną oraz wolnostojącą. Te drugie występują w większości w miejscach, gdzie opisywanego obiektu historycznego już nie ma - wyjaśnia Ewa Kozak, koordynatorka projektu.

- Elementy systemu pojawiły się na obszarze całego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem historycznego centrum, jako obszaru o dużej koncentracji zabytków i atrakcji turystycznych, pełniącego doskonałą funkcję integracyjną dla mieszkańców i turystów. Informacje dotyczące przestrzeni miasta zawarte są na podświetlanych mapach i drogowskazach z informacją kierunkującą dla pieszych, określającą odległość do ważnych obiektów - informuje Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego magistratu.

Należy zaznaczyć, że zrealizowany dotychczas Miejski System Informacji w Bielsku-Białej to system przeznaczony dla pieszych. Korzystać z niego będą oczywiście mieszkańcy, choć w swoim założeniu, jako projekt unijny, ma on służyć przede wszystkim turystom.

Pełna realizacja projektu poprzedzona została programem pilotażowym. - Do pilotażu, który zrealizowano pod koniec 2009 r., wytyczony został odcinek od placu Chrobrego, przez ul. Stojałowskiego do placu Ratuszowego. Na tym obszarze pojawiły się przykładowe elementy systemu, na który składały się tablice adresowe, ulicowe, moduły historyczne oraz dwa nośniki podświetlane z mapami- - mówi Ewa Kozak. I dodaje, iż pilotaż pomógł w zgromadzeniu wielu opinii, dzięki którym miasto uzyskało wyraźny sygnał do dalszej realizacji projektu. Sam system już wtedy zyskał uznanie polskiego środowiska projektantów, zdobywając w Polskim Konkursie Graficznym, ogłoszonym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, tytuł Projekt Roku 2011. Prezentowany był również na wielu konferencjach, jako przykład dobrych praktyk wzorniczych i funkcjonalnych.

W najbliższym czasie pojawi się również czterojęzyczny przewodnik, który będzie zawierać opis wszystkich szlaków tematycznych. Miejski System Informacji kosztował blisko 2,7 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków unijnych, a 15 proc. z budżetu Gminy Bielsko-Biała.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

mi się podobają tłumaczenia tabliczek np. Centrum Handlowe- Bus Station

takie obiekty powinny być dodatkowo chronione przed zniszczeniem, bo bielska patologia niszczy wszystko na swojej drodze. mam tu na myśli dresiarzy, kiboli BKS i Podbeskidzia którzy nie boją się Bielskiej policji.

? nie wiedziałem, że GC obejmuje też BB....

Z założenia jako Bielszczak mieszkający moc lat w Cieszynie, zakładam - że wszelkie komentarze będą na nie
Przepraszam, ale w końcu weźcie się do roboty, aby nasze dzieci nie musiały jechać z Cieszyna za robotą - mówię bo Ci co robią w urzędach jakiś czas jeszcze pociągną - ale co dalej!! Aby obalić negaty - ja osobiście nie narzekam na brak pracy - ale martwi mnie to co się na co-dzień na cieszyńskich ulicach dzieje

"Z założenia jako Bielszczak" to Ty jesteś z Bielska czy tylko zakładasz?.
A mnie martwi głupota ludzka (szyk zdania: "z założenia(..) zakladam- porażka)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama