, środa 24 czerwca 2020
Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny w Czeskim Cieszynie zaprosił swoich słuchaczy na  wykład
Tradycją MUR-u jest zgłębianie wiedzy o znanych ludziach z naszego regionu, których losy życiowe związane były z Zaolziem.  fot: FJDDodaj do Facebook

Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny w Czeskim Cieszynie zaprosił swoich słuchaczy na wykład

FJ Dral
Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny w Czeskim Cieszynie zaprosił swoich słuchaczy na  wykład


Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny w Czeskim Cieszynie zaprosił swoich słuchaczy na  wykład

Dr Michał Przywara wykładowca literatury polskiej na Uniwersytecie Ostrawskim przybliżył zebranym, bardzo ciekawie życie i działalność kolejnego Zaolziaka Bogusława Kożusznika, lekarza, działacza i polityka, człowieka światowego formatu.

Tradycją MUR-u jest zgłębianie wiedzy o znanych ludziach z naszego regionu, których losy życiowe związane były z Zaolziem. Tym razem słuchacze zapoznani zostali z życiem i działalnością prof. medycyny Bogusława Kożusznika, który pomimo, że urodził się na Zaolziu i swoje medyczne wykształcenie zdobył w Pradze, to resztę życia poświęcił dla Polski.

Po ukończeniu studiów pracował w szpitalu górniczym w Ostrawie, a następnie pełnił funkcję dyrektora szpitala zakaźnego w Karwinie. Po włączeniu Zaolzia do Polski w 1938 był jedynym obrońcą czeskich lekarzy, którym nakazano opuszczenie Śląska Cieszyńskiego w ciągu 48 godz. Od tego przełomowego czasu prof. B. Kożusznik już na stałe związał się z Polską i dowodem tego niech będzie pierwsza jego praca w wojsku polskim po klęsce wrześniowej, jako lekarza poborowego w tworzeniu oddziałów polskich we Francji. Od tego czasu rozpoczyna się jego kariera zawodowa w polskim ministerstwie zdrowia, gdzie już w 1946 otrzymuje tekę v-ce ministra, którą sprawuje do 1959 r. W tym czasie jest także posłem na sejm i Głównym Inspektorem Sanitarnym Polski. W drugiej połowie lat 50-ch angażuje się bardzo czynnie w powołanie do życia UNICEF-u i jest jednym z organizatorów powołania do życia tej organizacji w której pełnił funkcję v-ce przewodniczącego, aż do roku 1979.

Za swoje zaangażowanie w pracy zawodowej i społecznej otrzymał także szereg odznaczeń polskich i czeskich między innymi Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski i Czeski Order Lwa Białego. W tym krótkim felietonie nie sposób jest opisać wszystkich dokonań prof.Bogusława Kożusznika, ale jedno można o nim powiedzieć, że był bardzo wybitnym cieszyńskim lekarzem i politykiem, o którym powinniśmy zawsze pamiętać

Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny jest organizacją , która została powołana jak sama nazwa wskazuje do integrowania pokoleń zaolziańskich i to jak widać do tej pory dobrze wypełniał swoją rolę. Widać jednak, że w ostatnim czasie na organizowane wykłady przychodzi coraz mniej słuchaczy. Zapewne spowodowane to jest starzeniem się społeczeństwa zaolziańskiego, a także szerszym dostępem do wiedzy jakim stał się w obecnych czasach internet.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama