, sobota 24 sierpnia 2019
Marcin Dorociński w roli głównej 21. Kina na Granicy
Kino na Granicy uruchamia przedsprzedaż karnetów i zdradza nazwisko kolejnego bohatera tegorocznej edycji przeglądu.  fot: Facebook/Marcin DorocińskiDodaj do Facebook

Marcin Dorociński w roli głównej 21. Kina na Granicy

mat.pras.
Marcin Dorociński będzie bohaterem nadchodzącej edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. W Cieszynie w ramach retrospektywy będzie można zobaczyć aktora w najlepszych rolach, między innymi jako Ryszarda Kuklińskiego w „Jacku Strongu”, Tadeusza w „Róży” czy Aldka Sałackiego w „7 uczuciach’.

Kino na Granicy uruchamia przedsprzedaż karnetów i zdradza nazwisko kolejnego bohatera tegorocznej edycji przeglądu. Swoją retrospektywę będzie miał Marcin Dorociński, utytułowany aktor znany szerokiej publiczności z ról w produkcjach filmowych i serialowych. Na koncie ma dwa Złote Lwy, Złotą Kaczkę i kilkanaście nominacji za wspaniałe kreacje filmowe.

Rozgłos przyniosła mu rola Sławomina Desperskiego, funkcjonariusza Wydziału Zabójstw z policyjnego serialu „Pitbull“ Patryka Vegi. Dzięki niej został pierwszym laureatem reaktywowanej w 2005 roku Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów. Wkrótce dał się poznać jako wszechstronny aktor, sugestywnie wcielając się zarówno w pozytywne postaci jak i czarne charaktery. W „Ogrodzie Luizy“ Macieja Wojtyszki zagrał gangstera symulującego chorobę psychiczną, w „Rewersie“ Borysa Lankosza – Bronisława, przystojnego agenta rodem z kina noir, z kolei w „Jacku Strongu“ Władysława Pasikowskiego wcielił się w tytułowego bohatera. W głównej roli wystąpił także w kręconym dla HBO serialu telewizyjnym „Pakt“.

- Marcin Dorociński rzadko idzie w brawurę, szerokie gesty i wysokie tony są dla niego obce. Woli zagrać mniej, niż więcej, ale chce pokazać, że jego postać jest pełna precyzji, magnetyzmu ale i pełna pokory wobec założeń reżyserskich – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy – Wie jak zdefiniować tajemnicę aktorską. Po prostu on TO wszystko ma w sobie.

Widzowie Kina na Granicy będą mogli wybrać się w podróż do pierwszych filmów z udziałem Dorocińskiego, by przypomnieć sobie jego rolę Arka Bilskiego w „Krugerandach” (1999) czy komisarza Despero w „Pitbullu” Patryka Vegi z 2005 roku. Aktora będzie można zobaczyć w filmach „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „7 uczuć” Marka Koterskiego, któremu poświęcona będzie druga polska retrospektywa tegorocznego festiwalu. Z kolei w ramach czeskiej części programu pokazane zostaną filmy Jana Švankmajera, zarówno pełnometrażowe produkcje oraz wybór krótkich form, kluczowych dla jego twórczości.

Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 27.04-3.05.2019 roku. Od 7 stycznia rusza przedsprzedaż karnetów na festiwal.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama