, niedziela 5 lipca 2020
warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/betagc/public_html/sites/default/modules/cck/content.module on line 1284.
Małgorzata Kiereś Perłą Podbeskidzia 2012 r.
Małgorzata Kiereś pochodzi z Istebnej w Beskidzie Śląskim. Jest etnografem i przewodnikiem beskidzkim. Od 1980 pracuje w Muzeum Beskidzkim w Wiśle, którym od 15 lat kieruje. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Małgorzata Kiereś Perłą Podbeskidzia 2012 r.

PAP/INTERIA.PL

Komentarze: ()    Zobacz opinię czytelników (10)    Dodaj opinie
Dr Małgorzata Kiereś, beskidzka góralka, działaczka społeczna, naukowiec i popularyzator kultury góralskiej, otrzymała tytuł "Perły Podbeskidzia 2012" podczas sobotniego III Kongresu Kobiet Podbeskidzia w Bielsku-Białej.

Wyboru dokonała kapituła pod przewodnictwem byłej liderki podbeskidzkiej "Solidarności", parlamentarzystki i europosłanki, a obecnie bielskiej radnej Grażyny Staniszewskiej.

- Małgorzata Kiereś jest człowiekiem nauki i kultury, i to w bardzo szerokim zakresie. Jest znana nie tylko w swojej rodzinnej Wiśle, czy na Śląsku Cieszyńskim, ale także na Żywiecczyźnie i w powiecie pszczyńskim. W wielu przedsięwzięciach popularyzuje dorobek, kulturę, dziedzictwo górali karpackich od Ukrainy i Rumunii poprzez Słowację aż po Zaolzie. Szeroki teren społecznej działalności spowodował, że na "Perłę Podbeskidzia" wybraliśmy właśnie Małgorzatę Kiereś - powiedziała w rozmowie Grażyna Staniszewska.

Inicjatorem konkursu jest bielskie stowarzyszenie "Ewa - Maja - Krystyna. Kobiety dla kobiet". Wyróżnienie zostało przyznane po raz drugi. W pierwszej, ubiegłorocznej edycji, laur odebrała Grażyna Chorąży, współtwórczyni pierwszego stacjonarnego hospicjum na południu województwa śląskiego.

Małgorzata Kiereś pochodzi z Istebnej w Beskidzie Śląskim. Jest etnografem i przewodnikiem beskidzkim. Od 1980 pracuje w Muzeum Beskidzkim w Wiśle, którym od 15 lat kieruje. Wykłada na kursach beskidzkich przewodników PTTK. Inicjuje lokalne konkursy i jest komisarzem wystaw etnograficznych. Organizuje sesje popularnonaukowe. Jest też członkiem jury festiwali folklorystycznych m.in. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, Godów Żywieckich i Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanym. Jest laureatka prestiżowych nagród, m.in.: Nagrody im. Juliusza Ligonia, przyznawanej wybitnym osobom i instytucjom, które szczególnie zasłużyły się dla Śląska.

Tegoroczna "Perła Podbeskidzia" otrzymała w nagrodę statuetkę przedstawiającą postać kobiety, której autorką jest bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.

W Kongresie uczestniczy około 400 aktywnych pań z okolic Bielska-Białej, Pszczyny, Cieszyna i Żywca. Jego celem jest promocja działań na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz szerszej aktywizacji kobiet w różnych dziedzinach życia.

Myślą przewodnią tegorocznego kongresu jest "kobieta piękna, zdrowa, aktywna i mądra". Obrady wypełniają wykłady i panele, poświęcone m.in. wyzwaniom jakie przed Europą i Polską stawia starzejące się społeczeństwo, jak się cieszyć seksem przez całe życie, a także sprawom zdrowego odżywiania.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kobieta z Beskidu Śląskiego odbiera nagrodę w "stolicy" tworu "Podbeskidzia".....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama