, piątek 26 luty 2021
Maksimum różnorodności na małej przestrzeni w Cieszynie
Organizatorzy planują wykorzystać niewielką powierzchnię i dostępne środki na stworzenie dzieła sztuki nad Olzą w Cieszynie, angażując w to wydarzenie artystów z różnych stron świata.  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Maksimum różnorodności na małej przestrzeni w Cieszynie

BW/MB
Maksimum różnorodności na małej przestrzeni w Cieszynie

Miejsce przy Moście Wolności w Cieszynie, w którym postanie mural, fot.mat.pras.

Już 13-14 maja w Cieszynie odbędzie się kolejne ważne wydarzenie kulturalne. Nad Olzą pojawią się rozpoznawali na całym świecie twórcy street-artu, w tym artyści z Australii, Norwegii, Hiszpanii oraz ci związani z Cieszynem, jak Adrian Platkovsky.

W piątek 13 maja o godzinie 17.00 w Galerii 13 odbędzie się wernisaż prac twórców takich jak: Ada Rudyk, Adrian Platkovsky - cieszyński twórca pracujący za granicą, Ekis, Toochi Nos - pochodzący z Australii, Christopher Remme Sletten z Norwegii oraz Jorge Cases Oyarzabal z Hiszpanii.

Jak zapowiadają organizatorzy dzień później, czyli 14 maja od godziny 11.00 artyści wspólnie upiększą przestrzeń nad Olzą. - Mural powstanie na kawałku ściany przy Moście Wolności w Cieszynie. Nasza fundacja już jakiś czas temu wynajęła od Skarbu Państwa tę ścianę i było sporo pomysłów, co mogłoby zostać na niej namalowane. Mieliśmy nawet pomysł, by powstał tam mural przedstawiający poczet książąt Księstwa Cieszyńskiego... Ostatecznie stanęło na tym, że ściana zostanie wykorzystana dopiero teraz - mówi rozmowie z nami Mariusz Chybiorz z cieszyńskiej Fundacji Volens.

Całości wydarzenia przyświeca słynny cytat Milana Kundery „Maximum diversity in minimum space” (Maksimum różnorodności na minimum przestrzeni), który pierwotnie odnosił się do dawnej Europy Środkowej - jej ogromnej różnorodności i wielobarwności na tak małej przestrzeni. Organizatorzy - Fundacja Volens, a także 3 Bros’ Hostel traktują ten cytat jako motto przewodnie całej kampanii. Z jednej strony - promują mało odkryte destynacje turystyczne tego obszaru, z racji działań podjętych w Fundacji i specyfiki samego miejsca jakim jest cieszyński 3 Bros’ Hostel, z drugiej natomiast - podkreślają ideę współczesnego gatunku sztuki ulicznej. Planują wykorzystać niewielką powierzchnię i dostępne środki na stworzenie dzieła sztuki nad Olzą w Cieszynie, angażując w to wydarzenie artystów z różnych stron świata.

Dwudniowy street art jest częścią większego międzynarodowego projektu „Discover the undiscovered” (Odkryć niezbadane). W projekt są zaangażowane cztery hostele z Cieszyna/Czeskiego Cieszyna, Koszyc, Ołomuńca i Peczu. Cieszyn i Czeski Cieszyn reprezentuje 3 Bros' Hostel, który prowadzą osoby związane z Fundacją Volens. Jak dowiaduje się nasza redakcja, oprócz malowania muralu w ramach tego projektu w Cieszynie odbędzie się też pokaz filmów promocyjno-dokumentalnych pt. „Discover the undiscovered” opowiadających o powyższych miastach. - To jedne z najbardziej wyjątkowych miast w państwach wyszehradzkich. Naszym celem jest promocja wyróżniających się kulturowo i historycznie zróżnicowanych miejsc Europy Środkowej spoza tzw. „utartego szlaku”. W ten sposób również zainicjują one sieć „Visegard Hostels” - tłumaczy Chybiorz.

Pokaz filmów „Discover the undiscovered” odbędzie się 19 maja br. o godz. 13.30 w kinie Piast w Cieszynie. Wstęp na filmy jest bezpłatny, ale warto zarezerwować sobie miejsce, pisząc pod adres mailowy ok@fundacjavolens.pl.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Chyba jednak poczet książąt cieszyńskich byłby lepszy. Bo niestety wyszły typowe garażowo/ kolejowe bohomazy. / w nieśmiertelnym stylu : co Autor miał na myśli ?/

Świetny pomysł!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama