, środa 11 kwietnia 2018
Magiczny realizm w „Ochorowiczówce”
Zrealizowana dzięki prywatnym inwestorom odbudowa „Ochorowiczówki” trwała trzy lata i kosztowała trzy miliony złotych. fot: FacebookDodaj do Facebook

Magiczny realizm w „Ochorowiczówce”

CS
1 maja, w 100 lat od śmierci Juliana Ochorowicza, w jego wiślańskiej, odbudowanej po pożarze w 2014 roku willi, otwarte zostanie Muzeum Magicznego Realizmu.

Julian Ochorowicz był jedną z najciekawszych osobistości polskiej nauki w okresie pozytywizmu i przed I wojną światową. To na nim Bolesław Prus wzorował postać naukowca Juliana Ochockiego w „Lalce”, najważniejszej powieści w dziejach literatury polskiej. Ochorowicz działał na pograniczu nauki, literatury, techniki i wiedzy tajemnej. W wielu dziedzinach był prekursorem.Jako psycholog zajmował się spirytyzmem, okuktyzmem i telepatią, prowdził laboratorium psychologii eksperymentalnej. Intrygowały go kwestie technicznego przenoszenia dźwięków, światła i obrazów na dalekie odległości. Jako wynalazca uważany jest za prekursora radiofonii i telewizji. Udoskonalał telefonię i propagował ją w Paryżu, Brukseli i Petersburgu. Zagadnienie przesyłania obrazu telewizyjnego opracował teoretycznie już w 1877 roku. Jako redaktor czasopism i publicysta przyjaźnił się z wybitnymi polskimi pisarzami, m.in. z Bolesławem Prusem, Władysławem Reymontem i Marią Konopnicką.

Julian Ochorowicz mieszkał w Wiśle w latach 1903 – 1914. Razem z Bogdanem Hoffem, architektem i etnografem, zbudował tu kilka willi – pensjonatów, był propagatorem Wisły jako ośrodka uzdrowiskowo- wypoczynkowego, współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Wisły i Polskiego Towarzystwa Turystycznego „Beskid”. Mieszkając w Wiśle nadal intensywnie zajmował się działalnością naukową, szczególnie badaniem spirytyzmu, który pod jego wpływem rozwinął się później w tej miejscowości w okresie międzywojennym. W swojej wiślańskiej willi nazywanej „Ochorowiczówką” gościł wybitnych przedstawicieli polskiej kultury, zwłaszcza literatury. Odwiedzał go tutaj jego szkolny kolega Bolesław Prus, którego kilka lat wcześniej zainspirował do napisania powieści „Faraon”, a Władysław Reymont, inny polski wybitny powieściopisarz i noblista w dziedzinie literatury, właśnie tutaj zaczął pisać „Chłopów”.

Po pożarze w 2014 roku zniszczona i już przedtem podupadła „Ochorowiczówka” została sprzedana prywatnemu inwestorowi. Ta kontrowersyjna decyzja samorządowych władz Wisły okazała się szczęśliwa. Właśnie w tym miejscu Fundacja Polski Konwój Kultury postanowiła zlokalizować Muzeum Magicznego Realizmu i umieścić w nim swoje zbiory polskiego malarstwa magicznego realizmu - m.in. obrazy Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Marcina Kołpanowicza i Tomasza Sętowskiego. Będzie to największa stała ekspozycja malarstwa tego gatunku w Europie. Jak informuje Sebastian Chachołek, inicjator nowego muzeum w „Ochorowiczówce”, w willi znajdzie się również stała wystawa poświęcona życiu, twórczości, badaniom i wynalazkom Juliana Ochorowicza.

Zrealizowana dzięki prywatnym inwestorom odbudowa „Ochorowiczówki” trwała trzy lata i kosztowała trzy miliony złotych. 1 maja b.r. Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle zostanie otwarte dla zwiedzających.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Już chciałem zaproponować, aby bohater tej notki został nominowany do tytułu Honorowego Obywatela Wisły - tak jak to zrobiono pośmiertnie z Stanisławem Hadyną ale po zastanowieniu uznałem, że to kiepski pomysł.
Dla przypomnienia tytuł Honorowego Obywatela Wisły uzyskały już takie osobistości jak Buzek, Kwaśniewski, czy Komorowski.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama