, piątek 5 czerwca 2020
"Lampka oliwna" Sceny Polskiej z nagrodą
„Lampka oliwna” to tragedia Emila Zegadłowicza. fot: Karin DziadkovaDodaj do Facebook

"Lampka oliwna" Sceny Polskiej z nagrodą

KT
Komisja Artystyczna III edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, przyznała Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego nagrodę specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe, ex aequo z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach za Porwanie Europy Jarosława Marka Rymkiewicza .

Scena Polska otrzymała nagrodę za spektakl Lampka oliwna w koprodukcji z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy”. „Lampka oliwna” to tragedia Emila Zegadłowicza. Prapremiera miała miejsce 31 maja 1924 w reżyserii Stanisławy Wysockiej w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. „To dramat o ludzkich namiętnościach, „dramat pierwotnych sił, niepohamowanych żądz, zbrodni”. Osadzona w realiach wsi beskidzkiej tragedia opowiada o kondycji człowieka targanego uczuciami miłości, zniewolenia i pragnienia wolności – za wszelką cenę.

- W spektaklu „Lampka oliwna” bierze udział cały zespół aktorski Sceny Polskiej. Warto podkreślić, że spektakl jest grany jest w języku gwarowym, co jest dużym wyzwaniem dla aktorów ale i jest trudne w odbiorze. Ja bardzo lubię taką twórczość i lubię gdy pojawia się ona na scenie. Uważam, że nasz teatr powinien takie spektakle robić przynajmniej raz na kilka sezonów. Powinniśmy odnosić się do korzeni i przekazywać to bogactwo tradycji młodemu pokoleniu – mówił reżyser spektaklu Bogdan Kokotek przed premierą spektaklu, która miała miejsce 6 października ubiegłego roku.

Recenzję spektaklu można przeczytać po kliknięciu w link.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama