, piątek 29 marca 2024
Kultura na weekend: Wodzenie Judosza
Najbardziej widowiskowym zwyczajem, który zachował się w Skoczowie jest wodzenie Judosza. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: Wodzenie Judosza

SM
Jak się okazuje również w okresie świątecznym nie brakuje propozycji jak spędzić weekend. Szczegóły Wielkanocnego weekendu znajdują się poniżej.

17 kwietnia

Tydzień Ziemi

Od poniedziałku do piątku 18 kwietnia w Cieszynie trwa druga edycja Tygodnia Ziemi. Program Tygodnia Ziemi w Cieszynie zawiera atrakcje dla dzieci, młodzieży i dla wszystkich, którzy chcą być częścią zielonych zmian. W programie znajdą się warsztaty twórczego recyklingu, na temat ogrodnictwa, filmy o tematyce ekologicznej, pokazy oraz spotkania i rozmowy. Za organizację wydarzenia odpowiada zespół młodych ludzi z Polski, Czech i Rumunii. Działania będą prowadzone w Herbaciarni Laja, Galerii Szara i Uniwersytecie Śląskim, filia w Cieszynie. Zajęcia odbędą się też na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego oraz przy ulicy Zamkowej 1. Więcej na temat programu Tygodnia Ziemi można przeczytać tutaj.

"P-BOOKS. Książki drukowane" w Muzeum Drukarstwa

"P-BOOKS" czyli "książki drukowane" (printed books) to tytuł wystawy, którą do 17 maja można oglądać w Galerii Przystanek Grafika cieszyńskiego Muzeum Drukarstwa przy ul. Głębokiej 50. Nie trudno się domyślić, że tytuł wystawy jest słowną zabawą, u źródeł której leży termin e-book. Młodszy brat tradycyjnej, drukowanej książki może jest i dostępniejszy, i tańszy, i bardziej nowoczesny, ale też uboższy - aby coś zyskać, musiał coś stracić. W odróżnieniu od tradycyjnego p-booka nie działa unplugged, nie posiada faktury papieru, bo nie jest na nim utrwalony. Nie wymaga też introligatorskiej oprawy, która skrywałaby jego zawartość. Te przykładowe "wartości dodane" podnoszą atrakcyjność jego starszej siostry. W obecnej sytuacji tradycyjna książka staje się artystycznym obiektem – wierzą w to studenci cieszyńskiego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, przynajmniej niektórzy. Wierzą też, że każda książka, bez względu na wiek odbiorcy powinna być obiektem jego pożądania, dlatego też na wystawie w Muzeum Drukarstwa zobaczymy zarówno książki dedykowane dzieciom, jak i adresowane do odbiorcy dojrzałego. Na wystawie prezentowane są prace z lat 2010-2014 studentów Instytutu Sztuki w Cieszynie (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego) zrealizowane w Zakładzie Projektowania Graficznego pod kierunkiem: Tomasza Kipki, Stefana Lechwara, Łukasza Klisia i Sebastiana Kubicy.

Wielkanoc w Skoczowie: Obmywanie się w rzece

Święta Wielkiej Nocy niosą ze sobą szereg zwyczajów, które kultywowane są szczególnie w gminie Skoczów. Wśród zwyczajów, które przetrwały do dziś jest np. tradycyjne obmywanie się w Wiśle, picie tatarczówki czy pochód z Judoszem. Dwa pierwsze zwyczaje odbywają się w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Wtedy to należy zanurzyć się w rzece, dzięki czemu według przesądów w przyrodzie zaczną dziać się cuda, a woda płynąca z zachodu na wschód zyska uzdrowicielską moc. Kolejny zwyczaj mawia, że po rześkiej kąpieli należy wypić kieliszek tatarczówki czyli wódki w której moczono korzenie tataraku.Tradycyjne obmywanie się w rzece rozpocznie zbiórka w Wielki Czwartek 17 kwietnia na skoczowski rynku o godz. 24.00, skąd uczestnicy wyruszą nad Wisłę.

Małgorzata Łuczyna w Galerii Uniwersyteckiej

Od środy 16 kwietnia w Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie (ul. Bielska 62) można oglądać multimedialną wystawę "Vademecum" Małgorzaty Łuczyny. - Inspiracją do powstania filmu pt. "Vademecum” był stary, żydowski cmentarz w miejscowości Głogówek na Opolszczyźnie. Miasteczko jest powiązane z historią i kulturą Żydów (wg źródeł żyli w mieście już w XIV wieku). Po licznych pogromach i wypędzeniach, gmina żydowska odtworzyła się w XVII w., a w XIX w. przydzielono jej teren na cmentarz poza obrębem miasta, gdzie ruiny nagrobków zachowały się do dziś - mówi o swojej wystawie autorka. I dodaje: - Zainteresowałam się tym miejscem w czasie pobytu na plenerze studenckim. Jednak nie ze względu na jego kontekst historyczny czy kulturowy, a raczej dlatego, że cmentarz, po tylu latach nieużywania, wyglądał bardziej jak zaniedbany ogród niż miejsce pochówku. W maju, kiedy miałam okazję być tam po raz pierwszy, to miejsce tętniło życiem 0 kwitnące kwiaty i młode drzewa wyrastały na grobach i zasłaniały kamienne macewy - dodaje Łuczyna. Praca "Vademecum" składa się z filmu oraz obiektów będących wynikiem jego powstania - gablot entomologicznych z kolekcją korzeni, zielnika i suchych liści i kwiatów. Ostatnia część projektu powstała kilka miesięcy później - jest to zapis wideo spotkania ze autorki ze znajomym z Izraela.

R.U.R - live in Cieszyn

Jazz Klub w Czeskim Cieszynie zaprasza na loncert legendarnej czeskiej kapeli hardrockowej, powstałej w 1970 roku. Od roku 2013 frontmanem zespołu jest pochodzący z Cieszyna Norman Power. Podczas trwającego 3 godziny koncertu będzie można usłyszeć stare i nowe utwory zespołu, jak również wiele znanych utworów od Hendrixa po Judas Priest w aranżacji R.U.R.

18 kwietnia

Wielkanoc w Skoczowie: Wodzenie Judosza

Obok wspomnianych wcześniej obrzędów dotyczących obmywania się w Wiśle oraz picia tatarczówki, najbardziej widowiskowym zwyczajem, który zachował się w Skoczowie jest wodzenie Judosza. Kiedyś Judosz chodził po Skoczowie w towarzystwie ministrantów i dzieci z postnymi klekotkami. Obchodził miasto przez cały Wielki Tydzień i to dwa razy dziennie. Obecnie Judosz przemierza ulicami miasta tylko w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Słomianą kukłę wysoką na prawie trzy metry, ozdobioną kolorowymi wstążkami i naszyjnikiem z 30 srebrnikami prowadzi dwóch halabardników. Kłania się władzom miejskim i kościelnym. W Wielką Sobotę Judosz płonie a wraz z nim całe zło, które "wymiótł" ze Skoczowa. Tradycyjny pochód z Judoszem przejdzie ulicami Skoczowa w Wielki Piątek i Wielką Sobotę początek w samo południe przy remizie OSP. Tuż po pochodzie z Judoszem (ok. godz. 13.00) w skoczowskim ARTadresie (Rynek 18) Towarzystwo Miłośników Skoczowa i Miejskie Centrum Kultury "Integrator" zapraszają na tradycyjną degustację skoczowskiej Tatarczówki.

19 kwietnia

Koncert: Eniesa & Maok w KaSS Strzelnica

W soborę 19 kwietnia KaSS Strzelnica w Czeskim Cieszynie zaprasza na czesko-słowacką zabawę dwóch przyjaciółek, muzykantek o "czarodziejek dźwięku": Eniesy i Agu. Gościem specjalnym muzyków będzie Moak oraz Tomáš J. Holý. Wstęp: 150 koron.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kościół też nie lubi wodzenia Judosza - ale z całkiem innych powodów....

Nie podoba mi se itakie ludyczne potępienie Judasza. W Św. ewangelii juz dostał dość obsmarowany. Jezus się nim posłużył dla zbawienia ludzkości, ktoś to musiał zrobić, uważam go racej za ofiarę za zbawienie. ludu bożego Rozumiem ewangelistów gorycz uczniów i ewangelistów wiadomo, stracili ukochanego mistrza, więc ich rozumiem Gdzie nasze chrześcijańskie przebaczenie, przecież wiemy,że Judasz żałował za swój czyn. A zadośćuczynienie? Tego co zrobił już nie mógł naprawić. To co robią w tym Skoczowie to uczenie dzieci nienawiści do odmienności i potem wyrasta z tego wrogie społeczeństwo wobec odmiennych w myśleniu i postępowaniu bliźnich. Ciekaw jestem co na to Kościół.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama