, niedziela 20 września 2020
Kultura na weekend: Wakacyjne Kadry i Kręgi Sztuki
W środę, 9 lipca koncertem grupy Motion Trio z udziałem znakomitego muzyka Zohara Fresco zainaugurowana została jubileuszowa - 5. edycja festiwalu Kręgi Sztuki czyli Festiwal Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości. fot: Bartłomiej Sawka / Cinefoto.plDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Wakacyjne Kadry i Kręgi Sztuki

SM
Od środy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie trwa 9. edycja przeglądu filmowego Wakacyjne Kadry oraz jubileuszowa - 5. edycja Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości Kręgi Sztuki. A co jeszcze w najbliższy weekend odbywać się będzie w powiecie?

W kinie...

w Cieszynie

W dniach od 9 do 13 lipca w kinie "Piast" odbywać będą się projekcje w ramach kolejnej edycji Przeglądu Filmowego "Wakacyjne kadry". Z tego powodu kino wyłączone będzie z repertuaru premierowego.

w Czeskim Cieszynie

10-11 lipca Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydełek, godz. 17.45,
12-13 lipca Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydełek, godz. 15.45,

Ukochane przez wszystkie dziewczynki wróżki wracają do kin w 3D! Magiczna podróż Dzwoneczka i jej przyjaciół do zakazanego, pełnego tajemnic Zimowego Lasu, gdzie ciekawość przygód prowadzi wróżkę do niezwykłego odkrycia które zmieni nie tylko jej życie ale zjednoczy w Przystani Elfów wróżki ciepłych i zimnych pór roku. Bilety w cenie 80 Kč do kupienia w kasie kina Central.

12, 13 lipca Zacznijmy od nowa / Begin Again, godz. 17.45,

Ona - Gretta (Knightley), początkująca piosenkarka i kompozytorka, znalazła się w Nowym Jorku, bo towarzyszy swemu chłopakowi (Levine) - wziętemu muzykowi, negocjującemu kontrakt życia. Są piękni, szczęśliwi, bogaci, świat zdaje się leżeć u ich stóp! On (Ruffalo), mieszkający od lat na Manhattanie producent muzyczny, powoli traci kontakt z rzeczywistością… Rozstał się z żoną (Keener), jego kontakt z dorastającą córką (Steinfeld) słabnie, a do tego właśnie wyrzucono go z pracy. Wizyta w małej knajpie, w której występuje Gretta, na zawsze odmieni życie tych dwojga. Bilety w cenie 110 Kč do kupienia w kasie kina Central.

12, 13 lipca Joe, godz. 20.00,

Historia byłego więźnia, który na swej drodze spotyka nastolatka, Gary'ego, i jego lekkomyślnego ojca alkoholika. Bilety w cenie 110 Kč do kupienia w kasie kina Central.

w kinie plenerowym przy KaSS Strzelnica

Filmowe wakacje przygotował ośrodek kultury KaSS Strzelnica w Czeskim Cieszynie, który w lipcu i sierpniu zaprasza na plenerowe pokazy filmów. W ramach letniej akcji, w najbliższy piątek, 11 lipca wyświetlony zostanie film "Trabanty jadą do Afryki". Projekcja filmu odbędzie się na terenie KaSS Strzelnica (w razie braku pogody film wyświetlony zostanie w kinie Central), ok. godz. 21.00. Wstęp: 25 koron.

Trabanty jadą do Afryki

Ludzie mają marzenia, pragnienia, plany - i te większe, i te malutkie. Gdzie znajdują się ich granice i jak je rozpoznać? Najlepiej przekroczyć i zobaczyć co się wydarzy. Film Trabanty jadą do Afryki! jest namacalnym przykładem przekroczenia takiej granicy "niemożliwego". Dowodem na to, że można zostawić wszystko i ruszyć przed siebie, choćby do Afryki - tej prawdziwej. To film o podróży, którą warto było przeżyć, bez względu na okoliczności. Nie tylko dla siebie. Film "Trabanty jadą do Afryki" to dokumentalna opowieść o międzynarodowej ekspedycji na koniec Świata, która od innych tego typu wypraw różni się środkiem lokomocji jaki został do tego wybrany. Czesko-polsko-słowacki zespół podróżników do Afryki udał się kultowymi, z punktu widzenia historii motoryzacji, pojazdami. Oprócz tytułowego Trabanta do Afryki pojechał równie kultowy Maluch czyli Fiat 126p oraz motocykl JAWA 250 z 1957 roku.

w Skoczowie

10 lipca Cień wampira, godz. 19.00,

"Cień wampira" w reżyserii E. Eliasa Merhige, określany jako film "niezależny" i "autorski" - opowiada o działającym w latach 20. ubiegłego stulecia Friedrichu Murnau - niemieckim twórcy kina ekspresjonistycznego. Friedrich Murnau kręci swego "Nosferatu" w Europie Wschodniej. Chce zrealizować najbardziej realistyczny film wszechczasów - zatrudnia więc do roli tytułowej prawdziwego wampira Maxa Schrecka. W roli tej występuje Willem Dafoe. Murnau stara się ukryć prawdziwą naturę Schrecka przed ekipą filmową. Wampir nie potrafi jednak powstrzymać żądzy krwi.

10 lipca

Ruszyły Wakacyjne Kadry i Kręgi Sztuki

W środę, 9 lipca zainaugurowana została 9. edycja przeglądu filmowego Wakacyjne Kadry oraz 5. edycja Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości - Kręgi Sztuki. Z każdą kolejną edycją festiwalowe kręgi sięgają coraz dalej, o czym świadczą nie tylko pokazy filmów z tak odległych zakątków świata jak Indie czy Chiny, ale również zaproszeni goście, wśród których znalazł się irański reżyser Farid Haerinejad. Jak co roku, widzowie staną przed trudnym dylematem ułożenia własnego kalendarza projekcji, wybierając spośród kilkudziesięciu zaproponowanych tytułów, zgromadzonych w 14 cyklach tematycznych. Sprawy nie ułatwia dodatkowo bogaty program Kręgów Sztuki, w którym znalazły się warsztaty, spektakle, wykłady oraz koncerty.

Szczegółowy program projekcji w ramach 9. edycji przeglądu filmowego Wakacyjne Kadry, które zakończą się w niedzielę, 13 lipca znajduje się tutaj. Program jubileuszowej edycji Festiwalu Kręgi Sztuki dostępny jest na stronie www.kregisztuki.com. Festiwal potrwa do 17 lipca.

Trwa 65. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie

Do niedzieli, 13 lipca w Dzięgielowie trwa 65. Tydzień Ewangelizacyjny. Seminaria, spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncerty z przesłaniem oraz panele dyskusyjne, to niektóre punkty z dziewięciodniowego programu Tygodnia, który jest imprezą otwartą, adresowaną do różnych grup wiekowych i środowisk. Szczegółowy program, w tym zajęcia sportowe, rekreacyjne, artystyczne, edukacyjne, dla dzieci znajdują się na stronie www.te.cme.org.pl

Plener rzeźbiarski alei podań i legend Śląska Cieszyńskiego

Od 7 do 12 lipca w Ogrodzie Sztuki JanosikArt w Wiśle (ul. Stalmacha 2) odbywa się się plener rzeźbiarski, który został zorganizowany dzięki zebranym środkom na platformie Polak Potrafi. Postępy artystów nad rzeźbionymi postaciami podań i legend Śląska Cieszyńskiego można oglądać codziennie w godz.10.00-19.00. Docelowo wyrzeźbione postaci staną w Parku Kopczyńskiego w Wiśle. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

11 lipca

ETNOPOLE Folk Festival 2014

W dniach od 11 do 13 lipca odbywać się będzie trzecia edycja Folk Festivalu ETNOPOLE 2014! Wydarzenie kulturalne, którego pomysłodawcami są właściciele Etno Chaty Topolej z Goleszowa, w tym roku zostanie zorganizowane z ogromnym rozmachem. Koncerty gwiazd muzyki folkowej z różnych stron świata będą się bowiem odbywać aż na pięciu scenach. Gwiazdami tegorocznego ETNOPOLA będą: Dikanda, Renata Przemyk i Trio Akustic, Megitza, Magda Navarrete i BalkaLatin Connection, Kasia Zaręba, zespół Yejku, muzycy z Maroka, czyli Chigaga Group oraz wielu innych folkowych artystów. Wszystkie koncerty w ramach Folk Festiwalu ETNOPOLE 2014 są bezpłatne. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.etnopole.pl oraz tutaj.

Kolekcja IKEA PS 2014 z polskim designem w Zamku Cieszyn

Latem w Zamku Cieszyn będzie można zobaczyć najnowszą kolekcję IKEA PS "W ruchu". Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, gdyż w jej tworzeniu po raz pierwszy uczestniczyli polscy projektanci: Maja Ganszyniec, Paweł Jasiewicz, Krystian Kowalski oraz Tomek Rygalik. Dwoje z nich - Maja Ganszyniec i Paweł Jasiewicz - poprowadzi w Zamku Cieszyn warsztaty pod hasłem "Zrób to z IKEA". Wernisaż wystawy IKEA PS 2014 "W ruchu", odbędzie się w piątek, 11 lipca o godz. 15.00 w Zamku Cieszyn. Wystawę będzie można podziwiać do 31 sierpnia. Warsztaty z Mają Ganszyniec i Pawłem Jasiewiczem odbędą się 11 lipca oraz 22 sierpnia. Szczegółowo na temat wystawy oraz warsztatów piszemy tutaj.

Plenerowy Teatr dla Dzieci

W ramach Plenerowego Teatru dla dzieci, Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna zaprasza do Parku Turystyki na przedstawienie "W piekarni mistrza Bartłomieja", oparte na motywach bajki o toruńskich piernikach. Janko - młody piekarz pragnie udowodnić, że potrafi sprostać wymaganiom mistrza. Opowieść w wykonaniu Teatru "Bajkowe Skarbki Śląska" krzewi sumienność w obowiązkach oraz mówi, że uczciwość popłaca. Spektakl "W piekarni mistrza Bartłomieja" wystawiony będzie w piątek, 11 lipca o godz. 16.30. Wstęp bezpłatny.

Tamara Tomoszek & Band

Kawiarnia i Czytelnia Avion/Noiva zaprasza na koncert zatytułowany "Tamara Tomoszek & Band", który odbędzie się w piątek, 11 lipca godz. 17.30. Podczas koncertu wraz z Tamarą Tomoszek wystąpią: Tomasz Lasota (harmonika ustna, gitara), Jiří Zabystrzan (instrumenty klawiszowe), Zdeněk Holka (kontrabas) oraz Pavel Pilch jun. (perkusja). Bilety w cenie 60 Kč do kupienia przed koncertem.

12 lipca

Od astrolabium Kopernika po współczesny teleskop

Od 12 lipca do 3 października w budynku cieszyńskiego wydziału zamiejscowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Frysztackiej 44 czynna będzie wystawa "Od astrolabium Kopernika po współczesny teleskop", w ramach której będzie można poznać niezwykłe przyrządy do astronawigacji. Zgromadzone eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Dziekana Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr. inż. Łukasza Wróblewskiego. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Koncert Chóru Albatesso z Dębowca

W sobotę, 12 lipca o godz. 18.00 Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich zaprasza na "Największe przeboje minionego wieku" czyli koncert Chóru Albatesso z Dębowca. Chór jest kameralnym zespołem śpiewaczym założonym w 2001 r., który powstał z zachwytu nad pięknem muzyki chóralnej oraz z pasji do wspólnego muzykowania i dzielenia się nią z innymi. Zespół wykonuje dzieła muzyki dawnej oraz współczesnej, a także kolędy. Śpiewacy chóru Albatesso prezentują a capella swój bogaty repertuar klasyczny oraz rozrywkowy podczas koncertów, a także w czasie liturgii. Dyrygentem oraz dyrektorem artystycznym zespołu od 2009 r. jest Paweł Moskała. Chór działa obecnie przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury "Dębowczanie" w Dębowcu. Koncert odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich. Wstęp bezpłatny.

Gwiazda Wakacji w Brennej

Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna zaprasza na koncerty w ramach imprezy "Gwiazda Wakacji", w ramach której w Parku Turystyki przy ul. Malinowej wystąpią zespoły: GalHan, Rewizor oraz Future Folk. Początek imprezy o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Kabaret Młodych Panów w Ustroniu

Miejski Dom Kultury "Prażakówka" w Ustroniu zaprasza na występ Kabaretu Młodych Panów, który zaprezentuje najnowszy program zatytułowany "Ślązisz is easy". Występ kabaretu z Rybnika odbędzie się w sobotę, 12 lipca o godz. 20.00 w amfiteatrze w Parku Zdrojowym w Ustroniu. Bilety w cenie: 40 zł do nabycia w Miejskim Domu Kultury "Prażakówka" (ul. Daszyńskiego 28) oraz w Miejskiej Informacji Turystycznej (Rynek 2):

Pokaż nam swoje zwierzątko

W sobotę, 12 lipca w Domu Wiejskim w Brzezówce przy ul. Jagodowej 3 odbędzie się impreza plenerowa pt. "Pokaż nam swoje zwierzątko", która jest adresowana przede wszystkim do dzieci przebywających obecnie na terenie gminy Hażlach. Początek o godz. 14.00. Organizatorami tego wydarzenia są Koło Gospodyń Wiejskich w Brzezówce oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu.

Festiwal Ekumeniczny w Ustroniu

W ramach ustrońskiego Festiwalu Ekumenicznego 2014 - Muzeum Zbiory Marii Skalickiej zaprasza na wystawę malarstwa ustrońskich artystek Anety Żwak i Beaty Sikory-Małyjurek. Wernisaż wystawy połączony będzie z koncertem Collegium Canticorum - znakomitego, nagradzanego w kraju i zagranicą Polskiego Chóru Mieszanego pod dyrekcją Anny Szawińskiej. Chór wystąpi w repertuarze sakralnym. Mamy nadzieję, że spotkanie to spełni Państwa oczekiwania. Wernisaż oraz koncert odbędą się w sobotę, 12 lipca, o godz.15.00

Otwarcie wiaty i placu zabaw w Wiślicy

W piątek, 12 lipca, o godz. 15.00 na boisku przy ul. Stadionowej w Wiślicy zostaną uroczyście otwarte wiata i plac zabaw dla dzieci. W związku z tym dla najmłodszych organizatorzy przygotowali liczne atrakcje: malowanie twarzy, dmuchane zamki, pokazy strażackie, gry i konkursy, a dla starszych mecz towarzyski oraz festyn do białego rana.

Finał Retro Zabawy w Wiśle

W sobotę, 12 lipca odbędzie się I Rajd Retro PRL Wisła 2014. Wieczorem o godzinie 19.30 w amfiteatrze rozpocznie się widowisko muzyczne "Orient Express" z udziałem Aleksandry Stano i Łukasza Szczepanika. Impreza będzie zwieńczeniem cyklu wydarzeń projektu Fun Retro Wisła 2014. Szczegółowy program imprezy obejmuje m.in. start I Rajdu Retro PRL-u, pokazy starych pojazdów, dyskotekę PRL-u z Jandkiem Zacharem i Adrianem Klimalą, Występy grup tanecznych: "Zez" i "Jump", występ grupy tanecznej "Perły" oraz koncert Orient Express w wykonaniu Aleksandry Stano oraz Łukasza Szczepanika. Dodatkowe atrakcje to m.in. przejazdy "ogórkiem", woda z saturatora, Bar Mleczny, Biuro Paszportowe, Retro Fryzjer... i wiele innych. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Muzyczne wieczory przy fontannie

Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie organizować będzie w każdą sobotę wakacji tj. 5, 12, 19, 26 lipca oraz 2, 9, 16, 23 sierpnia o godzinie 20.00 "Muzyczne wieczory przy fontannie”. Koncerty te odbywać się będą przy goleszowskiej fontannie przy ul. 1 Maja, a w razie niepogody w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie. Podczas każdej z wakacyjnych imprez będzie grana muzyka na żywo obecnego i minionego wieku oraz zostanie przedstawiona historia wybranych wokalistów i zespołów muzycznych. W najbliższą sobotę, 12 lipca wieczór dedykowany "czeskim dechówkom" granymi przez orkiestrę dętą!

13 lipca

Warsztaty w Dworze Kossaków w ramach Artystycznego Lata

W ramach Artystycznego Lata u Kossaków, Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich zaprasza na Wikliniada czyli warsztaty plecionkarskie dla młodzieży i dorosłych. Warsztaty odbędą się w sobotę, 12 lipca. Dzień później, w niedzielę, 13 lipca o godz. 11.00 w ramach wakacyjnej akcji u Kossaków, odbędą się warsztaty decoupage. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 33 8510351 lub na adres e-mail: gren.fundacja@gmail.com. Zapisy trwają do wyczerpania miejsc. Szczegóły na temat wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" znajdują się tutaj.

XIII Spotkanie Gajdoszy i Dudziarzy na Złotym Groniu w Istebnej

Spotkanie Gajdoszy i Dudziarzy jest imprezą folklorystyczną mającą na celu prezentację archaicznej muzyki Karpat. Gajdy i dudy – to oryginalne instrumenty, które od setek lat używane były przez karpackie ludy pasterskie. Dziś – wyjątkowo rzadko prezentowane – przyciągają uwagę swoistym brzmieniem... Tegoroczne Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 13 lipca na Sałaszu na Złotym Groniu (dojazd od strony Chaty Kawuloka - nową drogą na Złoty Groń) w wyjątkowej scenerii Beskidu Śląskiego. Start godz. 16.00.

Wiślańskie Dni Muzyki Organowej 2014

Parafia ewangelicko-augsburska Ap. Piotra i Pawła zaprasza na Wiślańskie Dni Muzyki Organowej 2014, które odbędą się w niedzielę, 13 lipca o godz. 17.00 w kościele ewangelicko-augsburski Piotra i Pawła, ul. 1 Maja 49. Podczas niedzielnego koncertu wystąpią Małgorzata Lasota (sopran) oraz Mariusz Ryś (organy).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama