, niedziela 20 września 2020
Kultura na weekend: Trwa Viva il Canto
W środę, 30 września zainaugurowana została XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej "Viva il Canto". fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: Trwa Viva il Canto

SM
Koncerty i musicale w ramach festiwalu Viva il Canto, premiery w Teatrze Cieszyńskim, spotkanie w Książnicy Cieszyńskiej, piknik spadochroniarski, a także niecodzienna wystawa video online, oraz tradycyjne wernisaże prac - tak w skrócie przedstawia się najbliższy weekend w regionie. Sprawdźcie szczegóły!

W kinie

w Cieszynie

2-8 października Hugo i łowcy duchów, dubbing, godz. 15.30, bilety: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.),

Jedenastoletni Tom panicznie boi się duchów. Jednak pewnego dnia w piwnicy swego domu spotyka galaretowatego zielonego duszka o imieniu Hugo. Dziwaczny stwór bardzo chciałby być straszny, ale średnio mu to wychodzi, bo jest poczciwym fajtłapą. Nieborak musiał opuścić dom, gdzie wcześniej próbował straszyć, gdyż rozpanoszył się tam starożytny duch zimna. Intruz stanowi zagrożenie dla całego miasta, które wkrótce może stać się wielką bryłą lodu. Jedynym sposobem na powstrzymanie bestii jest współpraca z Leokadią Parzydło, nieustraszoną funkcjonariuszką tajnej agencji profesjonalnych łowców duchów, która chroni świat przed złymi mocami. Tom, Hugo i Leokadia stworzą drużynę, jakiej nie widział świat... i zaświaty...

2-8 października Czy naprawdę wierzysz?, dubbing, godz. 17.30, bilety: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.),

Tuzin zabłąkanych dusz krąży po świecie bez celu. Wszystkie łączy tęsknota za czymś, co utraciły. Gdy ich losy niespodziewanie się przetną, każda odkryje nową siłę w Krzyżu i Chrystusie. Matthew nie może się otrząsnąć z wrażenia, jakie wywarło na nim spotkanie z odważnym ulicznym kaznodzieją. Kiedy wreszcie zrozumiał, jak ma wyglądać jego życie, wokół zaczynają się dziać prawdziwe cuda, o których wcześniej nawet nie marzył. W trudnych sytuacjach Matthew wzywa mocy Bożej, a ta dotyka nie tylko jego, lecz także ludzi, którzy pojawiają się na jego drodze...

2-4 października Więzień labiryntu: Próby ognia, 3D, napisy, godz. 19.45, bilety: 22 zł (norm. 3D), 17 zł (ulg. 3D),

Labirynt był tylko początkiem, a na bohaterów czeka jeszcze więcej niespodzianek, pułapek i mylnych tropów. Thomas był pewien, że ucieczka z labiryntu będzie oznaczała wolność dla niego i pozostałych Streferów. Jednak tajemnicza organizacja DRESZCZ nie zakończyła jeszcze swoich eksperymentów. Rozpoczyna się Faza Druga. Czas na próby ognia!

w Skoczowie

1-3 października Hugo i łowcy duchów, godz. 17.00, bilety: 12 zł, OPIS POWYŻEJ

1-3 października Karbala, godz. 19.00, bilety: 16 zł (norm.), 14 zł (ulg.),

Opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii polskiej armii. Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom prawdziwe cztery dni piekła. Kiedy tłum dżihadystów zbliżał się do City Hall, na placu boju pozostał jedynie niewielki oddział polskich i bułgarskich żołnierzy. 80 prawdziwych bohaterów, mających zapasy jedzenia oraz amunicji wystarczające tylko na 24 godziny, stanęło oko w oko z rozwścieczonym i gotowym na wszystko tłumem uzbrojonych terrorystów.

w Czeskim Cieszynie

1-4 października Marsjanin, godz. 20.00, bilety: 120 Kč,

Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej, zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair.

1 października

Video4 In/dependency - wystawa video online

Video4 In/dependency jest drugą częścią projektu Curatorial Meetings, którego celem jest zainicjowanie sieci opartej na wymianie doświadczeń, współpracy w zakresie kultury między kuratorami galerii w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Projekt rozpoczął się z serią spotkań w Galerii Szara w marcu 2015 roku w Cieszynie. Podczas intensywnego weekendu przedstawiciele 28 galerii z Polski, Czech, Słowacji i Węgier zaprezentowali swoje działania, koncentrujące się na Instytucji Sztuki jako miejscu "niezależnym" i opisywaniu tego, co dokładnie oznacza ten termin w kontekście lokalnym, regionalnym i globalnym. Pozostając w tym samym kontekście, Video4 In/dependency jest wyborem aktualnych prac wideo z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, wprowadzając różne sposoby widzenia i negocjowania współczesności, w kontekście geopolitycznym, ekonomicznym, kulturowym i roli jaką w nich może odgrywać osoba artysty. Filmy będą wyświetlane jako pokaz on-line na stronie internetowej projektu: www.video.v4curators.net.

Pokazy kaskaderskie w Goleszowie

W czwartek, 1 października o godz. 18.00 na placu przy Urzędzie Gminy Goleszów odbędą się pokazy kaskaderskie. W programie jazda na dwóch kółkach, człowiek pochodnia, sceny kaskaderskie ze świata filmu, oraz jazdy monster truckiem. Cena wejściówek: 30 zł dorośli, 20 zł młodzież do 18 roku życia Bilet rodzinny: 60 zł. Wszelkie informacje pod numerem tel. +48 882 526 234.

2 października

"Viva il Canto" zaprasza na "Dźwięki muzyki"

W środę, 30 września zainaugurowana została XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej "Viva il Canto". W najbliższych dniach zaplanowane zostały trzy koncerty, które odbędą się w teatrze im. Adama Mickiewicza, w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy", a także w Kościele Jezusowym w Cieszynie. W piątek, 2 października o godz. 18.00 na deskach cieszyńskiego teatru w ramach koncertu "Dźwięki muzyki", usłyszeć i zobaczyć będzie można musical wszech czasów w wykonaniu Zespołu Gliwickiego Teatru Muzycznego. "Dźwięki muzyki" to ostatni przebój Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II - najsłynniejszego duetu autorskiego w dziejach Broadwayu. "My Favorite Things", "Do-Re-Mi", "Sixteen Going on Seventeen", "Climb Ev’ry Mountain" - to nie tylko największe przeboje "Dźwięków muzyki", to również jedne z najbardziej znanych musicalowych standardów, jakie wyszły spod rąk Rodgersa i Hammersteina. Bilety w cenie: 65, 45 i 25 zł do nabycia w kasie teatru.

Droga Jana Husa w Avion/Noiva

W piątek, 2 października o godz. 16.00 w Kawiarni i Czytelni Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie odbędzie się spotkanie z Danielem Spratkiem na temat "Droga Jana Husa" oraz prezentacja z podróży "Śladami Jana Husa". Wstęp wolny.

Charytatywny koncert "Przy szabasowych świecach"

W najbliższy piątek, 2 października w Kościele Jezusowym w Cieszynie odbędzie się charytatywny koncert organizowany przez Fundację Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup nowoczesnego aparatu USG do diagnostyki onkologicznej dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Charytatywny koncert "Przy szabasowych świecach", podczas którego wystąpi Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jean-Claude Hauptmanna. Francuski instrumentalista i aranżer zaprezentuje repertuar pieśni żydowskich, odbędzie się w piątek, 2 października o godz. 17.00 w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Wstęp wolny.

Premiera Sceny Czeskiej

Scena Czeska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierę spektaklu "Czułe słówka". Spektakl Dana Gordona powstał na podstawie filmu o tym samym tytule, który w 1984 roku otrzymał pięć Oskarów, w tym nagrodę za najlepszy film. Podobnie jak film, tak i spektakl porusza się na granicy komedii i melodramatu, pokazując prawie 30 lat relacji między dwiema kobietami - matką i córką. Spektakl "Czułe słówka" zostanie wystawiony przez Scenę Czeską Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie w najbliższy piątek, 2 października o godz. 19.00. Bilety do nabycia w kasie teatru.

Agenda oleśnicka w Książnicy Cieszyńskiej

W piątek, 2 października o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie XIV prezentacja z cyklu Cymelia i osobliwości. Stworzy ona okazję do bliższego zapoznania się z tzw. Agendą oleśnicką, a ściślej z niezwykle rzadkim, pierwszym wydaniem jej polskiego przekładu, opublikowanym w Oleśnicy w 1668 roku. Jest to jedyny zarejestrowany w zbiorach polskich egzemplarz tej najpopularniejszej na Śląsku agendy protestanckiej. O tym, że ta cenna księga liturgiczna używana była również w Cieszynie świadczą dołączone do niej rękopiśmienne modlitwy w języku polskim i niemieckim powstałe prawdopodobnie w czasach budowy kościoła Jezusowego. Edycja ta przez wiele lat uchodziła za zaginioną, dlatego autorka prezentacji, Jolanta Sztuchlik, oprócz historii luteranizmu w księstwie oleśnickim i okoliczności powstania dzieła, przybliży też sylwetkę jej tłumacza, zapomnianego dziś polsko-śląskiego pisarza Jerzego Bocka oraz odsłoni kulisy odkrycia tego unikatowego egzemplarza w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej. Wstęp wolny.

Elis w KaSS Strzelnica

W piątek, 2 października o godz. 20.00 w Jazzklubie działającym w budynku KaSS Strzelnica odbędzie się koncert, podczas którego wystąpi Elička Mrázová - laureatka nagrody "Objawienie roku 2014", w plebiscycie Czeskiego Słowika. Bilety w cenie: 100 Kč (przedsprzedaż), oraz 150 Kč (w dniu koncertu), do nabycia w kasie KaSS Strzelnica.

Harevis w Etno Chacie

W piątek, 2 października o godz. 19.00 w Etno Chacie Topolej odbędzie się koncert zespołu Harevis, który tworzy Tomasz Czyba - muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, gra na fletach etnicznych z wielu krain świata. Po koncercie Tomasz Czyba opowie o symbolach tradycji indiańskich, podzieli się wiedzą przekazaną mu przez przedstawicieli starszyzny obu Ameryk. Bilety w cenie: 15 zł i 20 zł w dniu koncertu.

Dni Kultury Żydowskiej

W piątek, 2 października zainaugurowane zostaną Dni Kultury Żydowskiej, w ramach których odbędą się liczne koncerty muzyki klezmerskiej, wykłady, warsztaty i projekcje filmowe. Szczegółowy program trwającej ponad tydzień imprezy znajduje się tutaj.

Arka Noego Sceny Bajka

Scena Bajka Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierę spektaklu pt. "Arka Noego", która odbędzie się w piątek, 2 października o godz. 17.00. W spektaklu występują: Jakub Tomoszek - Noe, Dorota Grycz - Luisa, Marian Mazur - Bóg, Wanda Michałek - córki, Jan Szymanik - synowie. Bilety do nabycia w kasie teatru przed spektaklem.

3 października

"Viva il Canto" zaprasza na Rodzinne trio operowe. Śpiewam dla ciebie

W sobotę, 3 października o godz. 18.00 w ramach XXIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej "Viva il Canto", w sali widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury "Dom Narodowy", odbędzie się koncert pt. "Rodzinne trio operowe. Śpiewam dla ciebie". "Rodzinne Trio Operowe" to wyjątkowy zespół śpiewaków operowych młodego pokolenia, których łączy nie tylko muzyczna pasja, lecz także więzy krwi i przyjaźń. Podczas swoich koncertów artyści wykonują arie i duety operowe, operetkowe i musicalowe, pieśni różnych kompozytorów, a także piosenki stanowiące klasykę muzyki rozrywkowej. Wstęp wolny.

V Piknik Spadochroniarski

W sobotę, 3 października na terenie skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle, odbędzie się V Piknik Spadochroniarski. W programie m.in.: prezentacja uzbrojenia, wyposażenia i sprawności bojowej jednostek specjalnych, rekonstrukcje historyczne, spotkania z weteranami, pokazy filmów spadochronowych, oraz skoki spadochronowe. Początek imprezy o godz. 13.00. Wstęp wolny.

Maciej Chodziński i samoorganizacja w Galerii Szara

Galeria Szara oraz Fundacja Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej zapraszają na wernisaż wystawy Macieja Chodzińskiego, który odbędzie się w sobotę, 3 października o godz. 18.00. - Podczas wystawy w Galerii Szara Maciej Chodziński pokaże swój projekt "Selbstassemblierung" (pol. Samoorganizacja) składający się z filmów, dźwięku, obiektów i instalacji site-specific. Centrum instalacji stanowić będzie film autorstwa Chodzińskiego i wielokanałowa instalacja audio autorstwa Krzysztofa Topolskiego aka Arszyn’a. Ta praca oraz towarzyszące jej obiekty, filmy i obrazy Chodzińskiego będący stanowią próbę audiowizualnego opisu zjawiska samoorganizacji, która według autora wystawy jest jednym z podstawowych praw przyrody - czytamy w opisie wystawy. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 3 października o godz. 18.00 w Galerii Szara w Cieszynie. Wystawę będzie można podziwiać do 15 listopada br.

Koncert: Henry David’s Gun w Wiśle

Kultura - Galeria Klub Kawiarnia W Wiśle zaprasza na koncert zespołu Henry David’s Gun, który odbędzie się w sobotę, 3 października o godz. 20.00 w Pałacyku Myśliwskim Habsburgów w Wiśle (ul. Lipowa 4a). Henry David to pseudonim artystyczny Wawrzyńca Dąbrowskiego (Letters From Silence, Frozen Lakes, Nocny SuperSam), który wraz z towarzyszącymi mu muzykami powołał do życia twór z pogranicza gatunków singer-songwriter, indie-folk oraz folk-rock. Pozostaje w nim wierny czemuś, co można określić jako "analogowo-akustyczne" podejście do muzyki. Bilety w cenie: 10 zł do nabycia w Pałacyku Myśliwskim Habsburgów w Wiśle.

Koncert zespołu "Shima" w Chybiu

W sobotę, 3 października o godz. 18.00 w Klubie "Pod Amfiteatrem" w Chybiu odbędzie się koncert zespołu "Shima". Zespół w obecnym składzie istnieje od 2012 roku. Skład w połowie pochodzi z Bielska-Białej, w połowie z Chybia. Obecnie "Shima" koncertuje na festiwalach i przeglądach zespołów amatorskich w całej Polsce, prezentując autorski repertuar oparty na klasycznych rockowych brzmieniach z polskimi tekstami. Najbliższe plany grupy to granie koncertów na różnych scenach całej Polski i czerpanie radości płynącej z wykonywania muzyki. Bilety w cenie: 5 zł do kupienia przed koncertem.

Wystawa rękodzielników beskidzkich w Wiśle

W najbliższy weekend (3-4 października), Beskidzka 5 zaprasza do Wisły na wystawę rękodzielników beskidzkich. Prezentacja połączona z warsztatami odbędzie się na Pl. B. Hoffa w Wiśle, w godz. od 11.00 do 15.00.

4 października

"Viva il Canto": Koncert finałowy

W niedzielę, 4 października o godz. 18.00 w Kościele Jezusowym w Cieszynie, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej, obędzie się "Koncert galowy. Sacrum w operze", czyli finałowy koncert z udziałem ponad 100 wykonawców, a w gronie solistów - najznakomitsi śpiewacy. Artyści wykonają operowe arie, duety, tercety i sceny zbiorowe z oper: "Tosca", "Trubadur", "Otello", "Moc przeznaczenia", "Nabucco", "Halka", "Straszny Dwór", "Norma". Cena biletu: 30 zł.

5. Zamarskie Biesiadowanie

W najbliższą niedzielę, 4 października, o godz. 15.00 w sali OSP w Zamarskach odbędzie się 5. jubileuszowe "Zamarskie Biesiadowanie". W programie występy artystyczne zespołów regionalnych, wspólna zabawa i wyśmienity poczęstunek. Szczegółowy program imprezy dostępny jest tutaj.

Targ staroci w Cieszynie

Przed nami pierwsza niedziela miesiąca zatem już tradycyjnie Cieszyński Klub Hobbystów zaprasza na cieszące się coraz większym zainteresowaniem targi staroci. Targi organizowane są od początku lat 70 i przyciągają zbieraczy z całego Śląska. Nie brakuje też zbieraczy z Zaolzia. Najbliższe spotkanie miłośników staroci rozpocznie się w niedzielę, 4 października o godz. 8.00 na cieszyńskim rynku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama