, poniedziałek 1 marca 2021
Kultura na weekend: Sebastian Pypłacz i John Lake w Galerii Szara
Koncert: Sebastian Pypłacz / John Lake odbędzie się w sobotę, 8 listopada o godz. 20.00 w Galerii Szara. Wstęp wolny. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: Sebastian Pypłacz i John Lake w Galerii Szara

Premiery filmowe, spektakle oraz koncerty. Kolejny listopadowy weekend zaserwuje mieszkańcom powiatu cieszyńskiego sporą dawkę atrakcji.

W kinie...

w Cieszynie

7-13 listopada Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele, godz. 14.30, bilety: 15 zł (norm.); 12 zł (ulg.),

Emma niedługo będzie świętować swoje piąte urodziny. Jest przekonana o tym, że to już najwyższy czas, by mogła dostać od mamy wymarzonego psa. Kacper właśnie przeprowadził się z rodziną do nowego domu i pełen obaw czeka na początek nauki w przedszkolu. Pierwszą osobą, którą tam poznaje, jest właśnie Emma - to dzięki niej ten dzień nie będzie dla niego taki trudny i okaże się początkiem wielkiej przyjaźni. Kacper, Emma oraz ich pluszowi towarzysze - Leo i Pani Królik - spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. Dzięki wspólnym przygodom dowiadują się, czym jest przyjaźń i co to znaczy liczyć na pomoc najlepszego przyjaciela.

7-12 listopada Interstellar, godz. 16.00, 19.15, bilety: 20 zł (norm.); 15 zł (ulg.),
13 listopada Interstellar, godz. 16.00, bilety: bilety: 20 zł (norm.); 15 zł (ulg.),

"Interstellar", najnowszy film Christophera Nolana, przenosi nas w przyszłość. Opowiada historię grupy badaczy, którzy odkryli tunel czasoprzestrzenny. Teraz zaś pokonują, niedawno jeszcze niepojęte dla ludzkiego mózgu, granice podróżowania w innym wymiarze. Film jest oparty na teorii naukowej opracowanej przez fizyka z Caltech, Kipa Thorne’a.

w Skoczowie

7 listopada Hardkor Disko, godz. 19.00, bilety: 10 zł,

Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia...

9 listopada Łowca, godz. 19.00, bilety: 10 zł,

Rozsławiony przez kreację w "Plutonie" Willem Dafoe wciela się w najemnego myśliwego, który z ramienia firmy biotechnologicznej tropi tygrysa tasmańskiego, ostatnio widzianego na wolności w 1932 roku. Pasjonujący scenariusz filmu oparto na bestsellerze Julii Leigh, który - odkąd trafił na rynek w 1999 roku - zebrał szereg prestiżowych nagród po obu stronach Atlantyku (Betty Trask Award w Wielkiej Brytanii, New York Times Notable Book of the Year), a autorce przyniósł miano "jednej z 21 najważniejszych pisarek XXI wieku", według tygodnika The Observer.

9 listopada Dobranocka w kinie, godz. 18.00, bilety: 5 zł,

Projekcja nowych bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bilety w cenie 5 z do nabycia w kasie kina lub poprzez serwis rezerwacji biletów dostępny na stronie www.teatrelektryczny.pl.

w Czeskim Cieszynie

6-7 listopada Frank, godz. 17.45, bilety: 70 Kč,

Pewnego dnia Frank i jego zespół przyjeżdżają zagrać koncert w małym nadmorskim mieście, gdzie mieszka Jon (Domhnall Gleeson). Ten trzydziestolatek ma śmiertelnie nudną pracę i wciąż mieszka z rodzicami, jednak nie pogodził się jeszcze z losem - w każdej wolnej chwili próbuje komponować piosenki i pielęgnuje marzenie o muzycznej karierze. Szczęście uśmiecha się do niego w najmniej spodziewanym momencie, gdy na skutek przypadku Frank i jego szalona partnerka Clara (Maggie Gyllenhaal) proponują mu, by dołączył do ich zespołu. Warunek jest tylko jeden: Jon musi porzucić wszystko i zaszyć się z nimi na pustkowiu, by wspólnie nagrać najbardziej szalony i bezkompromisowy album w historii muzyki. Wygląda na to, że spełnienie marzeń chłopaka jest na wyciągnięcie ręki, ale nie przypuszcza on nawet jak ciężką walkę przyjdzie mu o nie stoczyć.

6-7 listopada Baśniarz (Pohádkář), godz. 20.00, bilety: 140 Kč,
8-9 listopada Baśniarz (Pohádkář), godz. 17.45, bilety: 140 Kč,

řece je nalezeno tělo neznámého muže. Při pátrání po jeho identitě se kapitán Rott (Matěj Hádek) ocitne uprostřed úplně jiného příběhu. Postupně se před ním rozehrává milostné drama hlavního hrdiny Máry/Kamila (Jiří Macháček), který si vybudoval dva souběžné životy se dvěma krásnými ženami (Eva Herzigová a Aňa Geislerová).

W rzece znaleziono ciało nieznanego mężczyzny. Podczas identyfikacji zwłok kapitan Rott (Matěj Hádek) znajdzie się w samym środku zupełnie nieprawdopodobnej historii. Stopniowa zaczyna się przed nim rozgrywać romantyczny dramat głównego bohatera Máry/Kamila (Jiří Macháček), który prowadził równoległe życie z dwoma pięknymi kobietami.

8-9 listopada Pszczółka Maja, godz. 15.45, bilety: 120 Kč,

Urodzona w świecie naznaczonym odwiecznym konfliktem między pszczołami i szerszeniami, Maja żyje w rzeczywistości ukształtowanej przez dyscyplinę oraz odgórnie narzucone zasady postępowania. Jej zabawnie niezdarne próby dopasowania się i "bycia jak inne pszczoły" wpędzają ją w liczne kłopoty, a także powodują spięcia z małostkową królewską doradczynią. Gdy Maja wpada na trop stworzonej przez doradczyni intrygi mającej na celu wykradnięcie pszczelego mleka Królowej oraz zrzucenie winy na złe szerszenie, przebiegła i manipulatorska doradczyni nakłania pszczółkę do opuszczenia ulu. Maja wraz ze swym najlepszym przyjacielem Guciem, który postanowił towarzyszyć jej w podróży, wylatuje do świata wielkiej łąki i przeżywa ekscytującą przygodę, która pomoże jej odkryć własną tożsamość. Gdzie jest miejsce małej i uroczej pszczółki? W jaki sposób ma pokonać królewską doradczynię oraz zapobiec zbliżającej się okropnej bitwie między pszczołami i szerszeniami?

8-9 listopada Interstellar, godz. 20.00, bilety: 100 Kč (opis powyżej)

6 listopada

Cieszyn: Diagnoza poprzez plakat

O godz. 17.00 w Zamku Cieszyn miało miejsce otwarcie wystawy prezentującej zwycięskie i wyróżnione prace V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest Sebastian Kubica - wykładowca w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Obejrzenie wszystkich zwycięskich i wyróżnionych prac V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego będzie możliwe w Oranżerii Zamku Cieszyn do 7 grudnia br.

Trwa 14. Festiwal Teatrów Moraw i Śląska

Od niedzieli, 2 listopada w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie odbywa się 14. Festiwal Teatrów Moraw i Śląska, który potrwa do 8 listopada. W repertuarze festiwalowym znajduje się dwanaście przedstawień zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Główną ideą festiwalu jest prezentacja najlepszych spektakli, które powstały w poprzednim (i bieżącym) sezonie teatralnym w teatrach szeroko rozumianego śląska i Moraw. Na festiwal zapraszane są również gościnnie (czyli pozakonkursowo) teatry z Polski (np. Płock) i Słowacji (Martin). Ze szczegółowymi informacjami na temat 14. edycji Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska można zapoznać się tutaj. Bilety na przedstawienia można zarezerwować w kasie Teatru Cieszyńskiego.

7 listopada

Dwóch dżentelmenów w Domy Narodowym

Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy zaprasza na prapremierę sztuki Johna Whiewooda pt. "Dwóch dżentelmenów", w wykonaniu grupy teatralnej "Baj(k)arze". Spektakl zostanie wystawiony w sobotę, 7 listopada o godz. 18.30. Bilety do nabycia przed spektaklem. Grupa "Baj(k)arze" powstała w 2010 r. w Cieszynie i obecnie liczy sobie kilkanaście osób. - Można powiedzieć, że jesteśmy międzynarodowym zespołem. Autor/Reżyser pochodzi z Wielkiej Brytanii, część z nas to mieszkańcy Zaolzia, no i oczywiście przedstawiciele naszego kraju - mówią o sobie członkowie zespołu.

Wieczór wspomnień w Goleszowie

Towarzystwo Miłośników Ziemi Goleszowskiej Sekcja Równia oraz Związek Polskich Spadochroniarzy XVIII oddział Ziemi Cieszyńskiej zaprasza na Wieczór Wspomnień w setną rocznicę urodzin Karola Szturca, poświęcony Lotnikom Ziemi Goleszowskiej - uczestnikom operacji lotniczych podczas II Wojny Światowej. Impreza odbędzie się w piątek, 7 listopada w Domu Ludowym w Goleszowie (ul. Osiedlowa 13) o godz. 17.00.

Podwieczorek poetycki w Avion/Noiva

Kawiarnia i Czytelnia Avion/Noiva zaprasza na promocję debiutanckiego tomiku Mariam Szyi. Spotkanie odbędzie się w piątek, 7 listopada o godz. 17.00.

"Franio Niejadek" w Brennej

Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna zaprasza miłośników bajek na przedstawienie pt. "Franio Niejadek" w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. Bajka wystawiona zostanie w piątek, 7 listopada o godzinie 16.30 w Piwnicy Artystycznej (ul. Wyzwolenia 77). Wstęp wolny.

Koncert Estrady Ludowej "Czantoria" w Zebrzydowicach

Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach zaprasza na koncert "Dla Polski Ojczyzny Naszej" w wykonaniu Estrady Ludowej "Czantoria", który odbędzie się w piątek, 7 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej w Zebrzydowicach. Wstęp wolny.

8 listopada

Kieszonkowe jam session

Galeria Szara w ramach projektu Medialiści zaprasza na kieszonkowe jam session czyli warsztaty muzyczne na smartfonach i tabletach, które poprowadzi Sebastian Pypłacz. Jest to artysta nie uznający granic gatunków i dziedzin sztuki. W swoich działaniach często łączy światy literatury i muzyki, a odgłosy natury miesza z brzmieniem syntezatorów. W swojej muzyce stara się wykorzystywać jak najwięcej nowinek sprzętowych, dlatego podczas warsztatów będzie zachęcał do spojrzenia na tablety, telefony komórkowe i innego rodzaju sprzęt przenośne, jako na świetne instrumenty, mogące zastąpić te tradycyjne. Podczas spotkania odbędzie się zarówno krótka prezentacja, jak i wspólna sesja muzyczna wraz z uczestnikami. Warsztaty odbędą się w najbliższą sobotę, 8 listopada w godz. 14.00-16.00 w Galerii Szara (ul. Srebrna 1). Udział w zajęciach jest bezpłatny, jedynym warunkiem jest przyniesienie na warsztaty własnego tabletu lub smartfona. Zgłoszenia i szczegółowe informacje dostępne poprzez kontakt mailowy: fundacja@strefaszarej.pl oraz telefoniczny: 502317887.

"Jak dobrze mieć Osiecką" w Skoczowie

Miejskie Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie zaprasza na powiatowy konkurs piosenki "Jak dobrze mieć Osiecką", w ramach którego uczestnicy zaprezentują piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Przesłuchania Konkursowe odbędą się w sobotę, 8 listopada w sali widowiskowej "Pod Pegazem" Miejskiego Centrum Kultury "Integrator" (ul. Targowa 26) o godz. 9.00. Laureaci konkursu wystąpią przed publicznością podczas uroczystego koncertu, który odbędzie się z okazji Święta Niepodległości w skoczowskim Teatrze Elektrycznym", w piątek 15 listopada.

Koncert: Sebastian Pypłacz / John Lake w ramach Exterritory

Galeria Szara zaprasza na koncert z cyklu Exterritory, w ramach którego wystąpią: Sebastian Pypłacz oraz John Lake. Sebastian Pypłacz to artysta nie uznający granic gatunków i dziedzin sztuki. W swoich działaniach często łączy światy literatury i muzyki, a odgłosy natury miesza z brzmieniem syntezatorów. Tworzył pod szyldami: Pan Stian, Meet The Ambient, Fantazman, Beat Beat Owl i Przekrój Smaków. Aktywnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Na swoim koncie ma seanse muzyczne do niemych filmów, a w wolnych chwilach grywa chilloutowe DJ sety. John Lake - to solowy projekt Łukasza Dziedzica, czasem ambientowy, improwizowany, pełen pokręconego i mrocznego klimatu, brudnych syntezatorów, bazujący na repetycjach, wciągający do tańca plemienną dynamiką. Do tej pory wydał ep "Sun Worshipers" (Strefa Szarej Records), a 12 października ukazała się jego pierwsza pełnowymiarowa płyta "Carcosa" wydana w BDTA. Koncert: Sebastian Pypłacz / John Lake odbędzie się w sobotę, 8 listopada o godz. 20.00 w Galerii Szara. Wstęp wolny.

Koncert zespołu "Oberschlesien"

W sobotę, 8 listopada w Domu Narodowym w Cieszynie odbędzie się koncert zespołu popularnego zespołu Oberschlesien. Jest to polska grupa muzyczna wykonująca industrial metal, powstała w 2008 r. w Piekarach Śląskich z inicjatywy Marcela Różanki i Michała Stawińskiego. W swej twórczości formacja posługuje się śląskim etnolektem. W 2012 roku zespół wziął udział w czwartej edycji telewizyjnego talent show "Must Be the Music. Tylko muzyka", zajmując drugie miejsce w tym konkursie. Muzyka grupy jest porównywana do niemieckiego zespołu Rammstein. Początek koncertu o godz. 20.00. Bilety do nabycia w cenie: 45 zł (przedsprzedaż) oraz 55 zł (w dniu koncertu).

Ustrońska Jesień Muzyczna: Koncert Młodych Talentów

W sobotę, 8 listopada o godz. 18.00 w MCK "Prażakówka" w Ustroniu odbędzie się kolejny koncert w ramach Ustrońskiej Jesieni Muzycznej, który tym razem poświęcony będzie młodym talentom. Oprócz gospodarzy imprezy na scenie wystąpią również goście z Miast Partnerskich Ustronia. Wstęp wolny.

Koncert Charytatywny zespołu "Skaldowie"

Legendarni Skaldowie wystąpią w niedzielę, 9 listopada w Cieszynie. Charytatywny koncert, podczas którego zbierane będą środki na rzecz cieszyńskiego hospicjum im. Łukasza Ewangelisty i Osieroconych Dzieci, odbędzie się w teatrze im. Adama Mickiewicza. Bilety w cenie: 15 zł, 25 zł, 35 zł do nabycia w kasie teatru.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama