, środa 14 kwietnia 2021
Kultura na weekend: Robert Piernikowski w ramach GRA/GRA/nica
Kolejny koncert z cyklu GRA/GRA/nica odbędzie się pod znakiem muzyki wymykającej się kategoriom. Tym razem przed cieszyńską publicznością wystąpi Robert Piernikowski. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: Robert Piernikowski w ramach GRA/GRA/nica

SM
Jakie ciekawe wydarzenia czekają na mieszańców powiatu cieszyńskiego podczas zbliżającego się weekendu?

W kinie...

w Cieszynie

26-28 września Miasto '44, godz. 14.30, 17.00, 19.30, bilety: 18 zł (norm.), 14 zł (ulg.),

Opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni i niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał być ich dniem ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć czyha na każdym kroku.
Głównych bohaterów filmu poznajemy na krótko przed wybuchem powstania. Konspiracja to dla nich nie tylko patriotyczny obowiązek, ale i młodzieńcza przygoda, okazja do zabłyśnięcia przed rówieśnikami, zaimponowania dziewczynom. Na podziemnych szkoleniach romansują, popisują się, snują plany. Nie wiedzą, że nadchodzące lato będzie dla nich prawdziwym egzaminem życia. Nie wiedzą, że historia ma wobec nich pewne plany... Połączeni przyjaźnią bohaterowie "Miasta 44" tworzą jeden z najodważniejszych powstańczych oddziałów. Stają się świadkami poświęcenia czy bohaterstwa, ale także okrucieństwa, zdrady i zbrodni. Uczą się miłości i poznają, czym jest nienawiść. Wbrew woli otrzymują od historii krwawą i brutalną lekcję dojrzewania.

w Skoczowie

26 września Raj: Nadzieja, godz. 19.00, bilety: 10 zł,

Trzynastoletnia Melanie spędza wakacje w austriackich Górach Wechsel na obozie dla otyłych nastolatek. Jej matka Teresa wyjechała do Kenii w poszukiwaniu "beach boysów", a dewocyjnie wierząca ciotka Anna Maria szerzy katolicyzm chodząc z misją po domach. Pod opieką wytatuowanego trenera i smukłego dietetyka Melanie stara się zrzucić zbędne kilogramy. W dzień uprawia sport, pilnuje diety i potajemnie podjada słodycze. W nocy upija się klubie i pali papierosy, a potem do rana plotkuje z koleżanką o seksie. Dbając o ciało, budzi w sobie kobiecość i zakochuje się w starszym o 30 lat przystojnym lekarzu. Za wszelką cenę stara się go uwieść. Naiwne uczucie stopniowo przybiera na sile i staje się obsesją zdesperowanej trzynastolatki. Odkrywając własną seksualność, Melanie rozbudza w sobie pożądanie. Czy uda jej się zdobyć obiekt swoich uczuć?

28 września Dobranocka w kinie, godz. 18.00, bilety: 5 zł,

Projekcja nowych bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bilety w cenie 5 z do nabycia w kasie kina lub poprzez serwis rezerwacji biletów dostępny na stronie www.teatrelektryczny.pl.

28 września Pod mocnym aniołem, godz. 19.00, bilety: 10 zł,

Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i nałogowym alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje. Pewnego dnia idzie prosto do baru "Pod Mocnym Aniołem" i znowu zaczyna pić. Potem kupuje alkohol w nocnym, wraca do swojego mieszkania i pije dalej, bez końca... Film Wojtka Smarzowskiego, reżysera "Drogówki", "Róży" i "Wesela" to wstrząsająca opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego, a także opowieść o miłości, która wszystko ocala. Scenariusz jest oparty na znakomitej powieści Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem" (Nagroda Literacka NIKE 2001).

w Czeskim Cieszynie

25-28 września Bez litości, godz. 20.00, bilety: 140 Kč,

W filmie "Bez litości" Denzel Washington gra McCalla, człowieka, który odciął się od tajemniczej przeszłości, by rozpocząć nowe, spokojne życie. Ale kiedy spotyka Teri (Chloë Grace Moretz), młodą dziewczynę, zmuszoną do współpracy przez niebezpiecznych rosyjskich gangsterów, nie może pozostać bezczynny - musi jej pomóc. Uzbrojony w pewne umiejętności, które pozwalają mu zemścić się na każdym, kto jest okrutny wobec bezbronnych ludzi, McCall rezygnuje z narzuconej sobie izolacji, by zaprowadzić sprawiedliwość.

26 września Lego Batman, godz. 14.00, bilety: 40 Kč,

Batman i Robin powracają w oczekiwanym przez fanów sequelu "Lego Batman 2: DC Super Heroes", którego poprzednia część sprzedała się w liczbie podań 11 milionów egzemplarzy. Tym razem bohaterowie łączą swe siły z innymi znanymi postaciami świata DC takimi jak Superman, Wonder Woman, Green Lantern i stają naprzeciw Lexa Luthora oraz Jockera i ich planow zniszczenia miasta Gotham. Zupełnie nowa fabuła połączona z akcją i humorem rodem z gier LEGO sprawią, że tytuł ten spodoba się wszystkim fanom Batmana, niezależnie od swojego wieku.

27-28 września Trzej bracia, godz. 15.45, bilety: 100 Kč,

Trzej bracia (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piskuła), udają się w świat by nabyć doświadczenia, poznać wybrankę swojego serca i następnie przejąć gospodarstwo rodzinne. Podczas swojej wędrówki rodzeństwo wstępuje do magicznego świata bajek, gdzie czeka na nich wiele pułapek, nieoczekiwanych przygód, ale również miłość.

25 września

Jak Wielka Wojna zmieniła Europę - SPOTKANIE ODWOŁANE

W czwartek, 25 września w Oranżerii Zamku Cieszyn miało odbyć się kolejne spotkanie z cyklu "Bez stereotypów. Czesi i Polacy o sobie nawzajem", którego tematem miało być zagadnienie pt. "Jak Wielka Wojna zmieniła Europę“ z punktu widzenia polskiego historyka prof. Andrzeja Chwalby. Z powodu choroby zaproszonego gościa "Salon Historyczny" został jednak odwołany. O nowym terminie spotkania organizatorzy poinformują w najbliższym czasie.

Wystawa prac Aleksandry Grzyb

Od 25 września do 15 listopada w "Galerii zmiennej" Szpitala Śląskiego w Cieszynie, można podziwiać wystawę prac Aleksandry Grzyb. Autorka od wielu lat pasjonuje się fotografią, szczególnie makro oraz industrialną. Nie stroni również od innych tematów. Pracuje jako terapeutka w Oddziale Psychiatrycznym Szpitala Śląskiego w Cieszynie oraz w Dziennym Ośrodku Wsparcia przy Stowarzyszeniu WIĘŹ. Oprócz fotografii interesuje się teatrem i muzyką, a swoje pasje realizuje podczas zajęć terapeutycznych organizując spektakle, które wystawiane były w kilku polskich miastach. Jest osobą wrażliwą, z ogromnym poczuciem odpowiedzialności za drugiego człowieka. W codziennym pędzie nie zagubiła duszy dziecka, cieszy się drobiazgami, a swoje pozytywne nastawienie do ludzi i świata potrafi przenieść na innych. Galeria jest czynna w godzinach pracy poradni. Wstęp wolny.

26 września

Warsztaty muzyczne i koncert finałowy

W najbliższy piątek w Cieszynie rozpoczną się IV Warsztaty muzyczne "Śpiew bez granic". Przez cały weekend 10 młodych instruktorów-dyrygentów przygotuje uczestników warsztatów do wykonania kilkunastu utworów w czterogłosie w czasie koncertu finałowego, który odbędzie się w teatrze cieszyńskim w niedzielę 28 września o godzinie 18.00. - Przed nami wielkie wyzwanie, by w ciągu jednego weekendu nauczyć się 14 nowych piosenek, wierzę że to jest możliwe! W tym roku po raz pierwszy Warsztaty odbywają się w ramach współpracy polsko-czeskiej. Burzliwa historia naszego regionu podzieliła nas kiedyś na dwa odrębne kraje. Dziś te granice na szczęście coraz bardziej zanikają. Mamy nadzieję, że Warsztaty przyczynią się także do tego, że granice, które być może wciąż są w nas, również zaczną zanikać - mówi Marcin Podżorski, koordynator projektu. W czasie koncertu chórowi towarzyszyć będzie zespół muzyczny pod kierownictwem Mateusza Walacha, młodego bielskiego muzyka i aranżera. Organizatorem warsztatów jest Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (CME), a partnerem Slezská Církev Evangelická Augsburského Vyznání.Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Cyrano de Bergerac na Wzgórzu Zamkowym - SPEKTAKL ODWOŁANY

Na kolejny spektakl plenerowy zaprasza Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. W najbliższy piątek, 26 września o godz. 20.00 na Wzgórzu Zamkowym wystawiony zostanie spektakl Cyrano de Bergerac. Komedia Rostanda z 1897 roku opowiada o życiu długonosego Cyrana de Bergerac, doskonałego mówcy i szlachcica w każdym calu, który nie znosił najmniejszej aluzji na temat swego nosa. Zakochał się on w swej kuzynce, pięknej Roksanie, lecz świadomość mankamentu urody nie pozwoliła mu na wyznanie prawdziwych uczuć. Przystojny baron Chrystian, który zyskał względy Roksany, nie potrafił jednak mówić tak pięknie, jak Cyrano. Cyrano piszę więc miłosne listy do Roksany i uwodzi ją w imieniu Christiana. Aż do finału, kiedy w końcu, po wielu latach, prawda wychodzi na jaw, lecz na szczęśliwe zakończenie jest już za późno. Bilety w cenie 90 Kč lub 15 zł do nabycia przed spektaklem. SPEKTAKL ODWOŁANY Z POWODU OPADÓW DESZCZU.

Silesian Singers w Avion/Noiva

W piątek, 26 września o godz. 16.00 w Kawiarni i Czytelni Avion/Noiva odbędzie się koncert grupy studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, znanych pod nazwą Silesian Singers. Artyści zaprezentują klasyczne aranżacje utworów, połączone z beatboxem tworzą rozrywkowy klimat całości. Wstęp wolny.

Kąpiel w dźwiękach gongów tybetańskich

Gongi tybetańskie, to wspaniałe i piękne instrumenty muzyczne, wydające dźwięki, które przenikają całe ciało, sprawiając, że słucha się ich każdą komórką naszego organizmu. Masaż dźwiękiem gongów, to zabieg trwający kilkadziesiąt minut. Osoba masowana siedzi w fotelu lub leży wygodnie i "płynie" wraz z tym co słyszy. Dźwięk gongów wprowadza ciało w lekką wibrację. Masaż ten daje głębokie poczucie odprężenia i odstresowania. Uruchamia zamkniętą i schowaną w ciele pamięć przeżytych stresów i niepowodzeń, uwalniając je z ciała, aby mogły swobodnie odpłynąć. Skutecznie regeneruje umysł zmęczony codziennym wysiłkiem. Doznania podczas masażu dźwiękiem gongów są tak różnorodne, jak wyobraźnia każdego człowieka - w trakcie seansu odbywamy dalekie kosmiczne podróże, pływamy razem z wielorybami w głębinach oceanów lub latamy wysoko wśród chmur.
W najbliższy piątek, 26 września masaż dźwiękiem gonów tybetańskich odbędzie się w zabytkowych wnętrzach muzeum cieszyńskiego w Cafe Muzeum przy ulicy Regera. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Koncert charytatywny w ramach akcji "Symfonia serc"

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oddział Ziemi Cieszyńskiej zaprasza na koncert charytatywny w ramach akcji "Symfonia serc", który odbędzie się w piątek, 26 września o godz. 19.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. W programie występ zespołów: Kwartet Wokalny, Attacca oraz Puste Biuro. Bilety do nabycia w kasie teatru, przed koncertem.

Peru - Kraina Inków w Herbaciarni Laja

Herbaciarnia Laja zaprasza na spotkanie "Peru - Kraina Inków", które poprowadzą ojcowie Walter Corsini z Ruchu Misjonarzy Sług Ubogich Trzeciego Świata oraz Andrzej Haase z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Uczestnicy spotkania dowiedzą się jak wygląda oblicze Peru, którego nie można zobaczyć w promocyjnych folderach? Jak żyją współcześni potomkowie Inków w miejscach do których nigdy nie trafiają turystyczni podróżnicy? Jaki jest los biednych, chorych, osieroconych dzieci które rodzą się i mieszkają w Kordylierze Andyjskiej w wioskach położonych powyżej 3000 metrów nad poziomem morza, z dala od szpitali, szkół, aptek? Spotkanie odbędzie się w piątek, 26 września o godz. 19.00.

"Obserwacje" w Chybiu

W najbliższy piątek, 26 września o godz. 19.00 w salce AKF "Klaps" (Galeria "Balkon") nastąpi otwarcie wystawy grupy fotograficznej "C41" ze Strumienia. Grupa istnieje od 2008 roku. Od samego początku pasjonaci fotografii spotykają się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu, który wspiera ich zarówno w części warsztatowej, jak też pomaga w eksponowaniu prac podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wstęp wolny.

Wystawa "Powinniśmy wracać po swoich"

W piątek, 26 września w Istebnej zainaugurowana zostanie wystawa pt. "Powinniśmy wracać po swoich", która jest częścią projektu badawczego poświęconego losom i pamiątkom po żołnierzach Zgrupowania Partyzanckiego NSZ "Bartka". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą Św w Kościele Dobrego Pasterza. O godz. 18.45 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej odbędzie się prelekcja poświęcona partyzantom NSZ pochodzącym z Istebnej, Koniakowa, Jaworzynki. Wprowadzenie wygłoszą Janusz Juroszek - historyk z Istebnej oraz Bogdan Ścibut ze Związku Żołnierzy NSZ. Wystawa czynna będzie o 13 października. Więcej na temat projektu można przeczytać tutaj.

Akcja "Wisła za Połowę"

W najbliższy piątek, 26 września odbędzie się kolejna edycja akcji "Wisła za Połowę", w ramach której obiekty noclegowe, gastronomiczne, atrakcje turystyczne i inne podmioty działające w Wiśle obniżą swoje ceny na zadeklarowane usługi i towary o połowę, aby zachęcić do wypoczynku w naszym mieście oraz wzięcia udziału w proponowanych imprezach. Lista obiektów uczestniczących w akcji aktualizowana jest na bieżąco i publikowana na stronie internetowej www.wisla.pl. oraz www.wot.wisla.pl. Szczegółowy program znajduje się tutaj.

27 września

Piwnica pod Baranami w Cieszynie

W najbliższą sobotę, 27 września Cieszyn odwiedzi słynna Piwnica Pod Baranami! - Kultowa grupa artystów zaprezentuje najpiękniejsze i największe przeboje o miłości, namiętności, czy tkliwości jak np. Rebeka, Skrzypek Hercowicz, Konwalie Bzy albo Pet, Czereśniowy Grzech, Jęczmienny Łan, czy Zapominam przy Tobie. Będą je mogli Państwo usłyszeć w wykonaniu największych i najwspanialszych artystów Piwnicy Pod Baranami takich jak: Mieczysław Święcicki, Tadeusz Kwinta, Miki Obłoński, Piotr Kubowicz, Alosza Awdiejew, Maciek Półtorak, Tamara Kalinowska, Ola Mauer, Ewa Wnuk-Krzyżanowska, Kamila Klimczak, Agata Ślazyk, Leszek Wójtowicz, Beata Czernecka i inni - wylicza Jerzy Tessar z agencji Paté Media i dodaje, iż utwory kulturowej grupy pozwolą na powrót do spełnionej i niespełnionej miłości, wprowadzając uczestników koncertu w romantyczny nastój pobudzą uczucia i przywołają wspomnienia. Koncert Piwnicy pod Baranami w Cieszynie odbędzie się w sobotę, 27 września o godz. 19.00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Bilety w cenie: 45 zł, 75 zł i 95 zł są do nabycia w kasie teatru (rezerwacja telefoniczna: 33 857 75 90).

Galeria koloru - wystawa malarstwa Hanny Gawlas

W sobotę, 27 września o godz. 16.00 w Muzeum Zbiory Marii Skalickiej w Ustroniu odbędzie się wernisaż wystawy Hanny Gawlas. - Artystka proponuje "Galerię koloru". Wiąże się to z piękną „ideą ozdabiania świata kolorami”. Nasza codzienność bywa szara, zabiegana, stąd dodawanie koloru ma sens. Będą to łąki kwiatów - bo nie ma nic piękniejszego od nich. Proponujemy zatem trochę wiosny jesienią - przekonują organizatorzy.

W hołdzie naszym bohaterom

Miejskie Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie zaprasza na wydarzenie upamiętniające 70. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i oddanie hołdu partyzantom poległym na Górnym Borze. Początek uroczystości o godz. 16.00 pod pomnikiem Poległych Partyzantów na Górnym Borze.

Premiera Sceny Polskiej

W sobotę, 27 września o godz. 17.30 Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie wznowi swoją działalność po wakacjach. Pierwszą premierą nadchodzącego sezonu teatralnego będzie "Sala № 7| na podstawie tekstów Gogola i Czechowa w reżyserii ukraińskiego twórcy, Aleksandra Owerczuka. W spektaklu powstałym w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, zagrają Janusz Kaczmarski, Ryszard Pochroń i Dariusz Waraksa. Bilety można zamawiać pod telefonem: + 420 558 746 022 lub drogą internetową: scenapolska@tdivadlo.cz, www.tdivadlo.cz, a także zakupić w kasie przed spektaklem. Liczba miejsc ograniczona.

Lorus i Simulo w Chybiu

Grupy teatralna "Nie wiadomo co", zaprasza na premierę swojego spektaklu pt. "Lorus i Simulo" w reż. Grzegorza Czorny, która odbędzie się w sobotę, 27 września o godz. 18.00 w klubie "Pod Amfiteatrem" w Chybiu. Wstęp wolny. Spektakl w dwóch odsłonach, na podstawie:
"Piaskownicy" Michała Walczaka i "Scenariusza dla trzech aktorek "(fragmenty) Bogusława Schaeffera. Więcej na temat spektaklu można przeczytać tutaj.

Pchli targ w Ustroniu

W sobotę w godzinach 9.00-14.00 na ustrońskim rynku będzie można wystawić i sprzedać niepotrzebne przedmioty. Mogą to być zabawki, książki, RTV, AGD, elektronika, rękodzieło itp. Jest to również świetna okazja, by nabyć wyjątkowe przedmioty.

Przystanek Śniadanie w Wiśle - ODWOŁANE

Przystanek Śniadanie z Gliwic i Katowic zawędrował do Wisły. W samym centrum miasta, w Parku Stanisława Kopczyńskiego odbędą się wspólne śniadania na świeżym powietrzu. W sobotę, 27 września między 9.00 a 14.00, będzie można nie tylko zjeść przepyszne śniadanie na łonie natury, ale również uczestniczyć w warsztatach skierowanych do osób w różnym wieku, m. in. nornic walking, ceramika, itd. Pojawią się wybrani producenci zdrowej żywności, domowych wypieków, smacznych warzyw i owoców, aromatycznych serów i pachnącego pieczywa, nie tylko z naszego regionu, ale i z całego Śląska. Przystanek śniadanie będzie składał się z trzech stref: Strefy śniadań, gdzie można będzie zakupić i zjeść zdrowe śniadanie na świeżym powietrzu; Strefy zakupów, gdzie będzie okazja do zakupu zdrowej żywności oraz domowych produktów oraz Strefy warsztatów, gdzie będzie możliwość uczestnictwa m. in. w zajęciach jogi, nordic walking, warsztatach zręcznościowych, przewidziana jest również pogadanka o zdrowiu, a dla dzieci malowanie twarzy oraz bieg o kubek mleka z nagrodami. IMPREZA ZOSTAŁA ODWOŁANA.

Jutro należy do mnie

Miejskie Centrum Kultury "Integrator" ze Skoczowa zaprasza na spektakl "Jutro należy do mnie", w wykonaniu Młodzieżowego Teatru "Buki", który odbędzie się w sobotę, 27 września o godz. 19.00. Bilety w cenie: 5 zł.

Koncert Jubileuszowy

W sobotę, 27 września o godz. 17.00 w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Skoczowie, rozpocznie się koncert jubileuszowy z okazji 95-lecia Chóru Mieszanego "Gloria". Podczas koncertu wystąpią: chór mieszany z miejscowości Nadlac (Rumunia), chór mieszany oraz zespół dziecięco-młodzieżowy "Datelinky" z miejscowości Dudince (Słowacja) oraz chór żeński, męski oraz jubilat czyli chór mieszany "Gloria". Wstęp wolny.

Pracownia graficzna w Dworze Kossaków

W czerwcu w Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" ruszyła pracownia graficzna dla młodzieży i dorosłych. Zajęcia odbywają się cyklicznie. W ramach pracowni graficznej realizowane są prace w technice linorytu, która jest najbardziej przystępną techniką druku wypukłego. Grupa poznaje narzędzia do grafiki warsztatowej i w teorii zapoznaje się z pokrewnymi technikami graficznymi. W programie zajęć znajdują się prace o różnym stopniu trudności. Zajęcia prowadzi Alicja Woźnikowska-Woźniak - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Biesku-Białej na specjalizacji wystawiennictwo i grafika użytkowa. Studiowała malarstwo na wydziale Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Od wielu lat pracuje jak projektant graficzny specjalizując się w projektowaniu identyfikacji wizualnych, znaków, logotypów, publikacji i liternictwie. Zajmuje się również ilustracją oraz sztuką plakatu. Regularnie współpracuje m.in. z Zamkiem Cieszyn, przeglądem filmowym Kino na Granicy, wykonując różnego rodzaju projekty graficzne. Jest członkiem Spółdzielni Socjalnej Parostatek w Cieszynie, gdzie odpowiada za grupę projektową Dinksy, prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci oraz prowadzi kurs rysunku. Kolejne spotkania pracowni odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 września o godz. 11.00. Zapisy prowadzone są pod nr tel. 33 8510351 oraz adresem e-mail: gren.fundacja@gmail.com. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Spotkanie z ojcem Walterem Corsini

Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu zaprasza na spotkanie z ojcem Walterem Corsini, pracującym w Peru w wysokich Andach z najuboższymi dziećmi indiańskim. Szczegóły spotkania znajdują się przy okazji opisu podobnego spotkania, znajdującego się powyżej ("Peru - Kraina Inków w Herbaciarni Laja"). Początek imprezy o godz. 19.00 w GOK'u w Hażlachu (ul. Główna 37).

28 września

Koncert charytatywny "Dla Waldka"

Komitet "Dla Waldka", Stowarzyszenie rozwoju wsi "Pruchna" oraz Stowarzyszenie Sfart zapraszają wszystkich ludzi wielkiego serca na koncert charytatywny "Dla Waldka", który połączony będzie ze zbiórką pieniędzy na rzecz Waldka Gabzdyla, który zmaga się z chorobą nowotworową. Waldemar Gabzdyl jest uczniem Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie. Od 4 lat gra na gitarze. Muzyka jest dla niego najważniejsza! Niestety choroba nowotworowa uniemożliwiła Waldkowi kontynuowanie nauki gry na gitarze oraz życia takiego jak przed chorobą. Charytatywny koncert odbędzie się w niedzielę, 28 września o godz. 14.00 w parku w Strumieniu. Podczas koncertu wystąpią m.in.: przedszkolaki z niepublicznego przedszkola "Kubusiowa Kraina" z Pruchnej, przedszkola publicznego w Strumieniu oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Pruchnej, Szkoły Podstawowej Strumieniu, Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Odyseja” w Strumieniu, Gimnazjum w Strumieniu oraz Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie. W programie również występ chóru Canzonetta, grupy bębniarskiej Marafiki , grupy tanecznej Rewers, Kabaretu Moralnego Ani Mru Mru (świetlica środowiskowa w Pruchnej) oraz grupy tanecznej Jelly (świetlica środowiskowa w Zbytkowie). Ponadto wystąpią również: Aneta Płaczek, Karolina Mencnarowska, Dominika Balcar, Marcela Telakowska, Justyna Faruga, oraz koleżanki z klasy Waldka, jak również zespoły: Dabliu age, A-Gain, Nowe Miasto, 8 lat w Tybecie, Tomasz Andrzejewski, David Fly i Elo Badura.

Pożegnanie organów w kościele Jezusowym

W niedzielę, 28 września, o godz. 19.00 w kościele Jezusowym odbędzie się symboliczne pożegnanie instrumentu, który w pełnej krasie zabrzmi dopiero jesienią 2016 roku. Dzięki zaangażowaniu organizatorów projektu oraz wsparciu sympatyków akcji udało się bowiem zebrać środki pozwalające na rozpoczęcie remontu, który ruszy już w październiku br. Podczas niedzielnego koncertu wystąpi Wyższobramski Chór Kameralny pod dyrekcją Piotra Sikory oraz organista Paweł Seligman, duet, który od początku aktywnie wspiera akcję. Tym razem chór zaprosił do współpracy również znakomity zespół JeanPierre Band, który urozmaici program jazzowym brzmieniem. Podczas zbliżającego się koncertu usłyszymy m.in.: "Tedeum” Charpentiera, "Eine kleine Nachtmusik” Mozarta, "Uwerturę do Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego czy fugę "Małą” g-moll Bacha. Paweł Seligman obok improwizacji na tematy klasyczne pokaże, jak muzyka organowa zmieniała się na przestrzeni wieków. Nie zabraknie również akcentów współczesnej muzyki rozrywkowej. Na zakończenie zabrzmi potężny finał z I Symfonii Organowej Louisa Vierne’a.

Wystawa IPN w Ustroniu

W najbliższą niedzielę, 28 września w Czytelni Katolickiej parafii pw. Św. Klemensa w Ustroniu prezentowana będzie wystawa "Za Marksem bez Boga". Wystawa opowiada o polityce laicyzacji życia społecznego w PRL w latach 1945-1989. Na wystawę składa się 35 dwustronnych paneli, podzielonych na tematyczno-chronologiczne moduły. Kolejne bloki panelowe ukazują tło polityczne i etapy laicyzacji (sekularyzację przestrzeni publicznej, życia społecznego, prywatnej sfery życia obywatela, obrzędowość socjalistyczną oraz nowe święta i obyczaje). Wystawa będzie otwarta w godz.: od 8.30 do 14.00 i od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny.

Rozsod - Skludzani Łowiec

Przezocny Gazda - Henryk Kukuczka zaprasza na Rozsod czyli Skludzani Łowiec, które odbędzie się w Istebnej Stecówce w najbliższą niedzielę, 28 września o godz. 12.00. W programie występ zespołów: Jetelinka i Mali zgrapianie. Dla gości ponadto przewidziana została degustacja serów owczych.

Ogólnopolski Bieg Kelnerów

Początki "Ogólnopolskiego Biegu Kelnerów” sięgają 1938r roku, kiedy to w Wiśle odbyły się "I Zawody zręcznościowe pracowników gastronomicznych" z całego kraju zjechało do miasta ponad 100 kelnerów. Biegli na dystansie 3 km z butelką na tacy z oraz dwiema szklankami wypełnionymi wodą. Za każde wylane 3 dm3 wody były 2 punkty karne. Impreza cieszyła się ogromny zainteresowaniem i ściągnęła tłumy widzów na całej trasie biegu. Wybuch wojny uniemożliwił kontynuację tej imprezy. Tegoroczna impreza ”VI Biegu Kelnerów” odbędzie się 28 września w Wiśle. Szczegółowe informacje na stronie www.bieg-kelnerow.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama