, środa 14 kwietnia 2021
Kultura na weekend: Opowieści Wagantów
Spektakl "Opowieści Wagantów" to próba odtworzenia średniowiecznego spektaklu lalkowego. Lalki wykonane zostały z przedmiotów codziennego użytku takich jak kosze, drewniane łyżki, puchary, miotły itp. fot: www.gryiludzie.plDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Opowieści Wagantów

Kolejny weekend przed nami. Po raz kolejny trudno będzie zgodzić się z tezą, iż w naszym regionie "nic się nie dzieje". Sporo atrakcji czeka na miłośników filmów, muzyki czy spotkań z ciekawymi osobami. Poniżej przegląd najciekawszych wydarzeń zbliżającego się weekendu.

W kinie...

W Cieszynie

21, 23, 25, 27 marca Lego przygoda, godz. 15.15 (3D),
22, 24, 26 marca Lego przygoda, godz. 15.15 (2D),

Pierwszy pełnometrażowy film kinowy zrealizowany w wersji 3D, który przedstawia przygody postaci ze świata klocków LEGO.
Oglądając film poznajemy historię Emmeta, zwyczajnej, niewychylającej się i zupełnie przeciętnej minifigurki LEGO, którą przypadkowo wzięto za bardzo niezwykłą postać, stanowiącą klucz do ocalenia całego świata. W ten sposób Emmet dołącza do niesamowitej drużyny, która ma do wykonania pełną przygód i niebezpieczeństw misję powstrzymania złowrogiego tyrana - misję, do której Emmet jest kompletnie i przezabawnie nieprzygotowany.

Ceny biletów: wersja 2D: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.); wersja 3D: 20 zł (norm.); 17 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

)

21-27 marca Kamienie na szaniec, godz. 17.15,

Filmowa wersja kultowej i ponadczasowej powieści Aleksandra Kamińskiego, uważanej za jedną z najważniejszych książek XX wieku.
Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni, a także o bohaterstwie, które ma swoją wielką cenę i o walce, która stała się legendą.
Byli młodzi, byli spragnieni życia i nie było dla nich rzeczy niemożliwych... Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli więc przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia, nie mieli broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie, bo wierzyli w przyjaźń, w wolność i w Polskę, bo mieli swoje ideały... Od tej pory weszli na drogę, z której nie było już odwrotu. Byli jak kamienie rzucane na szaniec…

Ceny biletów: 18 zł (norm.) i 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

DKF FAFIK: Marzec

Kino Piast w Cieszynie zaprasza do udziału w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Specjalne projekcje odbywają się w każdy czwartek. Karnety miesięczne w cenie: 20 zł oraz bilety na poszczególne projekcje w cenie: 12 zł, można nabyć w kasie kina. Na projekcje oznaczone gwiazdką nie będą sprzedawane bilety jednorazowego wstępu.

13 marca Czy boisz się bomby?, godz. 19.45* - wstęp tylko dla posiadaczy karnetów miesięcznych

POZOSTAŁE PROJEKCJE W MARCU w ramach DKF Fafik:

27 marca Mistrzowskie tchnienie (Manoel de Oliveira), godz. 20.00* - wstęp tylko dla posiadaczy karnetów miesięcznych

XX Cieszyńskie Prezentacje Filmowe

W piątek 21 marca rozpocznie się jubileuszowa 20. edycja Cieszyńskich Prezentacji Filmowych. Przegląd filmowy potrwa do środy 26 marca. Formuła Cieszyńskich Prezentacji Filmowych od lat pozostaje taka sama. Regularnie, dwa razy w ciągu roku, organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników kina, by podczas sześciu wieczorów obejrzeli filmy z tzw. "górnej półki". Po zakończeniu projekcji widzowie wybiorą najlepszy według nich film przeglądu. Każdy uczestnik otrzyma tzw. "kartę jurora", za pomocą której będzie mógł ocenić każdy z prezentowanych filmów. Wszystkie projekcje odbywać się będą w cieszyńskim kinie Piast. Cena karnetu wynosi 39 zł, pojedynczy bilety dostępny jest w cenie 18 zł. Ilość karnetów jest limitowana. Szczegóły na temat programu XX Cieszyńskich Prezentacji Filmowych można znaleźć tutaj.

W Skoczowie czyli w Teatrze Elektrycznym

21 marca Gadjo Dilo, godz. 19.00,

Młody Francuz, Stefan poszukując enigmatycznej cygańskiej pieśniarki wyrusza do Rumunii. Jedynym śladem owego głosu jest nazwisko na kasecie z jej muzyką - Nora Lucka. Kasety tej ojciec Stefana słuchał bezustannie w ostatnich chwilach swojego życia. W sercu Rumunii, w zapomnianej przez wszystkich cygańskiej wiosce, Stefan poznaje ludzi dzięki którym odkrywa zupełnie nową kulturę. Znajduje nową rodzinę i przyjaciół - ale jego najowocniejszym odkryciem jest Sabina. Szukając Nory Lucka, Stefan podążał śladem ojca, tym co spotkał na swojej drodze była miłość. Bilety w cenie: 10 zł do nabycia w kasie kina lub poprzez serwis rezerwacji biletów dostępny tutaj.

23 marca 80 Milionów, godz. 19.00,

Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Po serii prowokacji SB, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i... cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie. Bilety w cenie: 10 zł do nabycia w kasie kina lub poprzez serwis rezerwacji biletów dostępny tutaj.

21 marca

Koncert marzeń Londzina

Zespół Szkół Gastronomiczno-Ekonomicznych w Cieszynie zaprasza na przegląd dokonań artystycznych swoim uczniów. Koncert odbędzie się w piątek 21 marca o godz. 17.00 w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy".

Listy na wyczerpanym papierze

W piątek 21 marca o godz. 18.00 zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury "Prażakówka" (ul. Daszyńskiego 28) na spektakl muzyczny oparty na twórczości Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. W spektaklu udział wezmą: Maria Górniok-Matula (śpiew), Kacper Matula (śpiew, gitara) oraz Tomasz Pala (fortepian). Bilety w cenie 5 zł do nabycia przed spektaklem.

Parzyści w Chybiu

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na spektakl w wykonaniu grupy teatralnej "Galimatias", który zaprezentowany zostanie w piątek 21 marca o godz. 19.00 w Klubie 'Pod Amfiteatrem' (Chybie ul. Bielska 51). "Parzyści" to teleturniej jakich wiele i uczestnicy jakich mało. Telewizyjna karuzela z przymrużeniem oka. Obraz nas samych jak bardzo jesteśmy. Bilety w cenie 5 zł (ulgowy) oraz 10 zł (normalny) do nabycia w kasie GOK Chybie.

Czesko-rosyjsko-polski wieczór poezji śpiewanej w Dziupli

Klub Dziupla w Czeskim Cieszynie zaprasza na czesko-rosyjsko-polski wieczór poezji śpiewanej, piosenki autorskiej i wielu innych gatunków, podczas którego wystąpią: Tomáš Pastrňák oraz Igor Jellínek. Gościnnie zaprezentują się również: Krystyna Bezecny-Przyhoda, Stanisław Marinczenko, Janusz Kasprowicz oraz Roman Pluhař. Początek koncertu godz. 20.00. Wstęp: 50 Kč lub 7 zł.

Słoń i Mikser w Cieszynie

W piątek 21 marca o godz. 20.00 w klubie studenckim Panopticum wystąpi duet Słoń i Mikser którzy koncertem w Cieszynie promować będą najnowszy zatytułowany "Demonologia 2”. Bilety w cenie 30 zł (II pula przedsprzedaży) do nabycia w Chrom Cieszyn (ul. Głęboka 20), Klubie Studenckim Panopticum Cieszyn (ul. Bielska 66) oraz salonie Fryzur Kameleon w Skoczowie (ul. Bielska 15), oraz w cenie 35 zł (dniu koncertu) w kasie klubu przez koncertem. Więcej informacji na temat koncertu można znaleźć tutaj.

"Shivers & Shakes" - koncert w herbaciarni Laja

"Shivers & Shakes" to muzyczny duet Karoliny Wasilewskiej i Tadeusza Wnuka, powstały w 2012 roku w Poznaniu. Ich romantyczna, przestrzenna muzyka definiowana jest najczęściej w obrębie gatunku eksperymentalnego popu. W herbaciarni zamkowej Laja wystąpią w piątek 21 marca o godz. 20.00.

Only For Life w Czeskim Cieszynie

Zespół Only For Life to młody, metalowy zespół z Czeskiego Cieszyna działający od 2010 roku. Ich gra charakteryzuje się melodyjnym wokalem oraz chwytliwymi riffami oraz wyrafinowanymi solówkami. W swojej twórczości pozostają pod wpływem takich zespołów jak BMTH, Limp Bizkit, Linkin Park. Koncert zespołu Only For Life odbędzie się w jazz klubie KaSS Strzelnicy w Czeskim Cieszynie, w najbliższy piątek 21 marca o godz. 21.00. Wstęp: 50 Kč.

Małe co nieco Tygryska w Brennej

Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna zaprasza na spektakl dla dzieci zatytułowany "Małe co nieco Tygryska" w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska". Spektakl odbędzie się w piątek 21 marca o godz. 16.30 w Piwnicy Artystycznej (ul. Wyzwolenia 77).

22 marca

Dziecięce spotkanie z folklorem

Dziecięce Spotkania z Folklorem to cykliczny koncert, organizowany od trzech lat przez Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej. W tym roku koncert odbędzie się 22 marca w Teatrze Adama Mickiewicza w Cieszynie o godzinie. 16.00. To niezwykle barwne wydarzenie prezentuje folklor z różnych regionów Polski. Różnorodność kolorowych strojów ludowych, piękne tańce i śpiewy, opracowania muzyczne zagwarantują odbiorcom niezapomnianą ucztę folklorystyczną. Wykonawcami będą młodzi artyści, którzy skupiają się w czterech grupach taneczno-wokalnych oraz Kapeli Młodzieżowej. W ramach koncertu na scenie zaprezentuje się łącznie ok. 130 osób. Bilety w cenie 15 zł, 20 zł i 25 zł można nabyć w w Cieszyńskim Centrum Informacji.

Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego

W najbliższą sobotę, 22 marca o godz. 17.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie ruszy trzeci cykl koncertów w ramach akcji "Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego". Podczas inauguracyjnego koncertu ponownie zabrzmią zabytkowe, romantyczne organy firmy Sauer. Akcja "Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego" zainicjowana została w maju 2012 roku przez grupę entuzjastów, którzy podjęli działania na rzecz ratowania zabytkowego instrumentu. Podczas dotychczasowych 19 koncertów charytatywnych wystąpiło wielu wspaniałych organistów, solistów oraz setki chórzystów, którzy poparli akcję i włączyli się do zbiórki pieniędzy potrzebnych na remont. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią: Klaus Peschik (Schwabach) - organy oraz Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna pod dyr. Piotra Sikory. W programie między innymi: J.S. Bach, F. Mendelssohn Bartholdy, G. Verdi, J. Gawlas. Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie www.ratujmyorgany.pl.

Bałkany - kulturowy tygiel

W piątek 22 marca Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu w ramach Miesiąca Kobiet zaprasza na spotkanie z cyklu "Opowiadamy o świecie". Tym razem tematem spotkania będą Bałkany. Spotkanie odbędzie w auli gimnazjum im. Powstańców Śląskich, (ul. 1 Maja 38). Wstęp: 10 zł.

Opowieści Wagantów w Skoczowie

Teatr Gry i Ludzie czyli trupa wędrujących lalkarzy, która jeździ ze swoim wozem od wsi do wsi, z miasta do miasta, grając swoje opowieści dla dzieci i dorosłych zaprasza na spektakl "Opowieści Wagantów". Składa się on z dwóch historii. Pierwsza to bajka o dziecku szczęścia, chłopcu który wyrusza do piekła po trzy złote włosy z głowy diabła. Druga bajka opowiada o córce młynarza, która przez pychę swego ojca trafia do królewskiego lochu. Spektakl "Opowieści Wagantów" to próba odtworzenia średniowiecznego spektaklu lalkowego. Lalki wykonane zostały z przedmiotów codziennego użytku takich jak kosze, drewniane łyżki, puchary, miotły itp. Opowieściom towarzyszy muzyka grana na żywo. Spektakl "Opowieści Wagantów" będzie można zobaczyć w skoczowskim Teatrze Elektrycznym w najbliższą sobotę 22 marca o godz. 16.00. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie teatru.

Salon muzyczny: Silesian Singers w Avion/Noiva

Czytelnia i Kawiarnia Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie zaprasza na salon muzyczny: Silesian Singers czyli występ grupy studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Klasyczne aranżacje utworów połączone z beatboxem tworzą rozrywkowy klimat całości. W skład zespołu wchodzą: Magda Zborek (sopran), Magdalena Grzegorzek (alt), Marek Anton (I tenor), Kamil Ozimek (II tenor), Aleksander Teliga (I bas), Szymon Staniszewski (vocal bas),Kacper Niezabitowski (beatbox). Początek koncertu godz. 16.00.

Wiosenna Konferencja dla Kobiet

Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP zaprasza na Wiosenną Konferencję dla Kobiet. Jej temat to "Uporządkowanie w życiu". Konferencja odbędzie się w Domu Gościnnym parafii ewangelicko-augsburskiej w Wiśle-Jaworniku w sobotę 22 marca w godz. od 10.00 do 15.00. W programie wystąpienia teolożek i współautorek książki "Postylla kobiet" - ierwszego na polskim rynku wydawniczym zbioru kazań napisanych przez kobiety z wyższym wykształceniem teologicznym (91 kazań 43 autorek). W spotkaniu w Wiśle-Jaworniku wezmą udział dwie autorki: Aleksandra Błahut-Kowalczyk i Iwona Holeksa. Zaproszenie do udziału w spotkaniu skierowane jest do każdej kobiety. Konferencja ma charakter otwarty.

Wędrujące rośliny w Ustroniu

Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej” oraz Ustroński Klub Ekologiczny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu spotkań przyrodniczo-ekologicznych w ramach którego ilustrowany wykład pt. "Wędrujące rośliny" wygłosi Aleksandra Dorda. - To temat dla wszystkich, którzy kochają przyrodę i dbają o otaczające środowisko.Jak zawsze czekają na Państwa niespodzianki, duża porcja wiedzy i fantastycznych zdjęć - przekonują organizatorzy. Spotkanie odbędzie się w Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej" (Ustroń Brzegi, ul. 3 Maja 68), w sobotę 22 marca o godz. 16.00.

Smrtelná vražda w Teatrze Cieszyńskim

Scena Czeska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierę spektaklu "Smrtelná vražda". Jest to kryminał w klasycznej formie, zachowujący jedność czasu, miejsca i akcji. Fabuła powieści rozgrywa się w Nowym Jorku na Manhattanie w luksusowym apartamencie, w którym liczne zwroty akcji oraz rosnące napięcie nie pozwalają widzowi szybko i skutecznie rozgryźć kryminalnej zagadki. Premiera spektaklu "Smrtelná vražda" odbędzie się w sobotę 22 marca o godz. 17.30. Bilety można rezerwować drogą telefoniczną pod numerem: +420 558 746 022. Bilety są również do zakupienia w kasie teatru.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama