, piątek 3 lipca 2020
Kultura na weekend: Mela Koteluk w Strumieniu
Koncert Meli Koteluk w Strumieniu odbędzie się w sobotę, 11 października o godz. 19.00. fot: strumien.plDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Mela Koteluk w Strumieniu

Zbliżający się weekend będzie obfitował w duża liczbę koncertów. A jakie atrakcje pozamuzyczne czekają mieszkańców powiatu cieszyńskiego?

W kinie...

w Cieszynie

10-15 października Pszczółka Maja, (dubbing), godz. 15.15, bilety: 15 zł (norm.), 12 zł (ulg.),

Sympatyczna pszczółka Maja i jej przyjaciele to ukochani bohaterowie milionów nie tylko małych widzów. Ich nowe przygody to jak zawsze potężna dawka znakomitej zabawy i pozytywnych emocji. Gucio i Maja żyjący w rzeczywistości ukształtowanej przez dyscyplinę oraz odgórnie narzucone zasady postępowania będą musieli udowodnić, że są wystarczająco dorośli, żeby smakować życia na łące. A może znajdą sposób, żeby zakończyć waśnie między pszczołami i szerszeniami...?

10-15 października Bogowie, godz. 17.00, 19.15, bilety: 18 zł (norm.), 14 zł (ulg.),

Oparta na faktach, filmowa opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80-tych dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. Portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze. Film pokazuje początki dyskusji nad definicją śmierci biologicznej człowieka i granicami kompetencji chirurgów. Wraz z ekipą młodych lekarzy, Zbigniew Religa przeciwstawił się swoim mistrzom. Jego zmagania to nie tylko walka o sprzęt i fundusze, ale przede wszystkim starcie z przestarzałymi sposobami myślenia. W rolę prof. Religi wcielił się rewelacyjny Tomasz Kot.

w Czeskim Cieszynie

10-12 października 20 000 dni na Ziemi, godz. 17.45, bilety: 70 Kč,

Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret - "20 000 dni na Ziemi" - czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza nas do odpowiedzi na pytanie, jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy? Co zrobiliśmy z danym nam czasem? Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave'a - od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie - zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. W swoim filmowym debiucie Jane Pollard i Iain Forsyth łączą fikcję z prawdą, a sprawy publiczne z prywatnymi, by opowiedzieć historię jego życia. W "20 000 dni na Ziemi" widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds czy gwiazdy pop Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave'a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty "Push the Sky Away".

10-12 października Anioły dnia powszedniego, godz. 20.00, bilety: 120 Kč,

Wielowarstwowa mozaika pokazująca jeden dzień z życia kilkorga ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych. Codziennemu życiu zwykłych ludzi przygląda się czwórka aniołów, które widzą ich przeszłość i możliwą przyszłość. Film powstał na podstawie powieści jednego z najpopularniejszych czeskich pisarzy Michala Viewegh.

11-12 października Piorun i magiczny dom, godz. 15.45, bilety: 110 Kč,

Mały kotek Piorun szukając schronienia przed burzą, wślizguje się do tajemniczego domu, którego właścicielem jest emerytowany magik Lawrence. Ekscentryczny staruszek, zwany też "Wspaniałym Lorenzo", żyje w baśniowej rzeczywistości. Mieszka z plejadą niezwykłych zwierzaków oraz imponującą kolekcją robotów i zabawek, które w jego domu ożywają. Kiedy Lawrence trafi do szpitala, jego chytry siostrzeniec spróbuje podstępem nakłonić go do sprzedaży domu. Osobliwa galeria małych lokatorów magicznego domu natychmiast weźmie sprawy w swoje ręce i opracuje plan, jak popsuć mu szyki. Przeobrażą rezydencję w nawiedzony dom, a Piorun - nieśmiały, zagubiony kotek odnajdzie w sobie siłę, żeby obronić nowych przyjaciół.

9 października

W Cieszynie trwa festiwal Viva il Canto

Do 12 października w Cieszynie trwa XXIII edycja festiwalu Viva il canto. Szczegółowy program festiwalu znajduje się tutaj. Bilety w cenie od 10 do 30 zł oraz od 25 do 70 zł (koncert finałowy) do nabycia w kasie teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie oraz na godzinę przed każdym koncertem.

Dni Kultury Żydowskiej

Do 12 października, po raz dziesiąty zarówno w Cieszynie, jak i w Czeskim Cieszynie można obcować z kulturą, językiem i religią żydowską w ramach Dni Kultury Żydowskiej. W ramach kilkudniowych spotkań odbywają się warsztaty tańca i plastyczne, pokazy filmów, spotkania autorskie, a także cykle wykładów i koncerty. Większość wydarzeń odbywa się w COK "Dom Narodowy" oraz w kawiarni AVION/NOIVA w Czeskim Cieszynie. Ze szczegółowym programem X Dni Kultury Żydowskiej można zapoznać się tutaj.

10 października

Robert Piotrowicz w ramach Gra/Gra/nica

Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" zaprasza na kolejny koncert z cyklu Gra/Gra/nica, którego gościem będzie Robert Piotrowicz - artysta dźwiękowy, kompozytor, improwizator, współzałożyciel Musica Genera Festival oraz wytwórni Musica Genera. Oprócz płyt solowych ma w dorobku także wydawnictwa nagrane z C Spencerem Yeh, Kevinem Drummem, Jérômem Noetingerem, Burkhardem Stanglem i Anną Zaradny, współpracował również z Orenen Ambarchi, Lasse Marhaugiem czy Zbigniewem Karkowskim. Jest autorem słuchowisk, instalacji, muzyki teatralnej, współpracuje z innymi artystami przy formach audio-wizualnych i spektaklach. Regularnie występuje na licznych festiwalach na całym świecie. Podczas koncertów tworzy nasycone i pełne detali formy, korzystając z syntezatora analogowego i komputera. Jego muzyce równie blisko jest do współczesnej kompozycji elektro-akustycznej, jak i do sound artu.
Koncertuje w Europie, północnej i południowej Ameryce, Azji i Australii. Robert Piotrowicz wystąpi Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy", w piątek, 10 października o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Wspomnienie Franciszka Dzidy

W piątek, 10 października o godz. 19.00 w ramach imprezy "Wspomnienie o Franku", odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Franciszka Dzidy - filmowca amatora i animatora kultury z Chybia. Wystawę będzie można podziwiać w galerii "Balkon" przy AKF "Klaps" w Chybiu, do 24 października. Tego samego dnia oprócz wystawy organizatorzy imprezy zapraszają na pokazy filmów: "Franciszkowi ku pamięci" oraz "Moment olśnienia", które zaprezentowane zostaną tuż po wernisażu.

Promocja książki Władysławy Magiery w Brennej

Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna zaprasza na promocję książki "Szlak kobiet Ślaska Cieszyńskiego", autorstwa Władysławy Magiery, która odbędzie się w piątek, 10 października o godz. 18.00 w Sali Kalejdoskop w Amfiteatrze Park Turystyki.

Uroczyste otwarcie roku kulturalnego w Skoczowie

Miejskie Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie zaprasza na uroczyste otwarcie roku kulturalnego połączone z recitalem Davida Fly'a - uczestnika programu X-Factor. Impreza odbędzie się w piątek, 10 października o godz. 17.00 w Teatrze Elektrycznym. Wstęp wolny.

Na ratunek Stanicy Kamińskiego

W piątek, 10 października o godz. 16.00 Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Ratujmy Stanicę Kamińskiego", podczas którego uczestnicy zwiedzą obiekty dawnej stanicy Aleksandra Kamińskiego oraz zapoznają się z multimedialną prezentacją o historii, architekturze i o ludziach stanicy. Jak zaznaczają organizatorzy spotkanie przeznaczone jest zarówno dla grup wieloosobowych, jak i osób indywidualnych (powyżej 16 roku życia), a jedynym warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału pod numerem tel. 33 8510351. Udział w spotkaniu jest całkowicie bezpłatny.

Spotkanie z Marianem Kosińskim

Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie oraz Stowarzyszenie Miłośników Cisownicy zapraszają na spotkanie z poetą, muzykiem Marianem Kosińskim z Lewina Brzeskiego, które odbędzie się w cisownickiej świetlicy, w piątek 10 października o godz.17.00. W programie prezentacja utworów Adama Mickiewicza oraz własnej twórczości.

Wieczór kabaretowy: "Belferek dla Belfrów"

Wiślańskie Centrum Kultury zaprasza na wieczór kabaretowy, pt. "Belferek dla Belfrów", który odbędzie się w piątek, 10 października o godz. 17.00 w sali OSP Centrum. W ramach imprezy wystąpią m.in. kabaret "Belferek" z Krakowa oraz Grupa Teatralno-Kabaretowa "Emocja". Bilety w cenie: 10 zł. Nauczyciele wstęp wolny.

11 października

Mela Koteluk w Strumieniu

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu zaprasza na koncert Meli Koteluk - wokalistka i autorka tekstów, laureatka nagród Fryderyk 2013 w kategoriach Artysta Roku i Debiut Roku, laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego 2012 oraz plebiscytu Gazety Wyborczej "Ale Sztuka", która dzięki płycie "Spadochron", okrzyknięta została jednym z najgłośniejszych debiutów roku. Koncert Meli Koteluk w Strumieniu odbędzie się w sobotę, 11 października o godz. 19.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji. Bilety w cenie: 25 zł (przedsprzedaż) i 30 zł (w dniu koncertu).

80-lecie istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie zaprasza na Koncert Galowy w wykonaniu Chóru i Orkiestry Jubileuszowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, który odbędzie się w sobotę, 11 października o godz. 16.30 w kościele Jezusowym w Cieszynie. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w sekretariacie szkoły. Koncert odbywa się z okazji 80-lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie.

WorldWide Photo Walk - Światowy spacer fotograficzny

W sobotę, 11 października w Cieszynie odbędzie się VII edycja WorldWide Photo Walk czyli Światowego spaceru fotograficznego. W zeszłym roku ponad 1200 miast, 30000 fotografów, w różnym wieku oraz różnym doświadczeniem spacerowało i pokazywało swój świat za pomocą fotografii. Zainteresowani uczestnicy mogą zarejestrować się na oficjalnej stronie następnie spotkać się w umówionym miejscu i wziąć udział w trwającym około 2 godziny spacerze podczas którego wykonują zdjęcia, wymieniają doświadczenia z innymi uczestnikami. Po zakończeniu spaceru najczęściej w jakiejś kawiarni lub restauracji, dzielą się swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Dodatkową atrakcją jest dobrowolna możliwość wysłania własnego zdjęcia wykonanego podczas spaceru na konkurs. Udział w spacerze jest bezpłatny. Wymagana jest jedynie uprzednia rejestracja na stronie spaceru.

Gotta Go Festival w Cieszynie

W najbliższą sobotę, 11 października w cieszyńskim klubie studenckim Panopticum po raz czwarty odbędzie się festiwal kultury hardcore/punk czyli Gotta Go Festival. Główną gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie jeden z filarów polskiej sceny punk rockowej - zespół The Bill, który w ostatnim czasie dał bardzo udany występ podczas przystanku Woodstock. Bilety w cenie 30 zł (przedsprzedaż) można rezerwować mailowo poprzez adres: e-mail gottago@onet.pl. W dniu koncertu cena wejściówki wynosić będzie 35 zł. Szczegółowy program imprezy dostępny jest tutaj. Szczegółowo o imprezie pisaliśmy w artykule: "The Bill i Skywalker gwiazdami Gotta Go Festivalu!"

V Skaldowski Maraton Muzyczno-Filmowy

Miejskie Centrum Kultury "Integrator", Ogólnopolski Fanklub Zespołu "Skaldowie" oraz DKF "Piekiełko" zapraszają na V Skaldowski Maraton Muzyczno-Filmowy, który odbędzie się w sobotę, 11 października o godz. 17.00 w skoczowskim Teatrze Elektrycznym. Podczas maratonu nie zabraknie niezwykłych gości. Tego dnia w Skoczowie pojawią się: Andrzej Zieliński - kompozytor, aranżer, muzyk, wokalista zespołu Skaldowie, Jacek Zieliński - muzyk, wokalista i kompozytor zespołu Skaldowie, Wiktor Kierzkowski - były perkusista zespołu Skaldowie, a także Tomasz Wolak, Andrzej Icha oraz Marek Bielacki. Maraton rozpocznie grupa muzyczna Mariusza Śniegulskiego BEVIN w utworach Skaldów. Na ekranie nie zabraknie filmowych ciekawostek dotyczących zespołu Skaldowie, a ze sceny popłynie na żywo muzyka zespołu Skaldowie. Wstęp wolny.

Warsztaty Żywej Architektury w Górkach Wielkich

Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich zaprasza do udziału w dwudniowych warsztatach tworzenia pokaźnych rozmiarów rzeźb. Warsztaty odbędą się w 11 i 12 października "pod Białym Koniem” - czyli terenie który przylega do zabytkowego parku Kossaków. Zajęcia poprowadzi Spółdzielnia Socjalna Parostatek, w którego zespole znajdują się absolwenci kursu dla instruktorów rękodzieła artystycznego w Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Obowiązują wcześniejsze zapisy, liczba miejsc ograniczona: gren.fundacja@gmail.com, tel. 33 8510351.

12 października

Zlot zabytkowych samochodów

Towarzystwo Motoryzacyjne Zabytek zaprasza do udziału w zlocie na zakończenie sezonu, który odbędzie się w dniach od 11-12 października. Pokazy zabytkowych samochodów odbywać się będą w Strumieniu, Ochabach oraz Skoczowie. Szczegółowy program zlotu dostępny jest tutaj.

Stan Borys w Goleszowie

Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Stana Borysa, który odbędzie się w niedzielę, 12 października o godz. 18.00 w sali gimnastycznej gimnazjum w Goleszowie. Bilety w cenie: 20 zł do nabycia w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie.

Koncert Dikandy w EtnoChacie

Etno-Chata Topolej z Goleszowa zaprasza na koncert zespołu "Dikanda", który odbędzie się w niedzielę, 12 października o godz. 18.00 w Etno-Chacie Topolej w Goleszowie (ul. Wiejska 22 a). Dikanda to słowo, które w jednym z afrykańskich dialektów oznacza rodzinę i ono właśnie dokładnie oddaje ducha zespołu - żyją i pracują jak w małej rodzinie. Grupa powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim - macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach. Bilety w cenie: 25 zł

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama