, poniedziałek 18 stycznia 2021
Kultura na weekend: Marcelina Stoszek w Strumieniu
Marcelina to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Jest przedstawicielką alternatywnego popu, z którym od dawna eksperymentuje. Ukończyła Studia na Akademii Muzycznej w Katowicach. fot: www.marcelinaofficial.comDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Marcelina Stoszek w Strumieniu

Jakie wydarzenia kulturalne odbędą się w powiecie cieszyńskim w pierwszym tygodniu września? Polecamy nasze cotygodniowe zestawienie.

W kinie...

... w Cieszynie

5-7 września Jak wytresować smoka 2 (dubbing), godz. 14.00 (3D), bilety: 20 zł (norm.), 17 zł (ulg.),

W odpowiedzi na prośby, szczególnie tych widzów, którzy nie zdążyli lub nie mogli obejrzeć filmu w terminie premierowym, kino Piast w Cieszynie wznawia wyświetlanie filmu "Jak wytresować smoka 2".

Minęło pięć lat od czasu, gdy Czkawka zaprzyjaźnił się z rannym smokiem i pokazał mieszkańcom Berk, jak żyć z tymi stworzeniami ziejącymi ogniem. Od tej pory między mieszkańcami wyspy a smokami panuje zgoda i wszyscy są szczęśliwi.
Niestety, szczęście nie jest nikomu dane na zawsze i pewnego dnia do wyspy zbliżają się wrogowie, z tajemniczym Smoczym Jeźdźcem na czele. Czkawka i jego wierny smok, Szczerbatek stają w obronie Berk. Sytuacja skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy okaże się, że tajemniczym jeźdźcem jest matka Czkawki, Valka, a pokojowi między wikingami i smokami zagraża tajemniczy Drago. Czy Czkawce i Szczerbatkowi uda się przywrócić pokój na wyspie?

5-18 września Sin City 2: Damulka warta grzechu, (napisy), godz. 18.00 (2D), bilety: 18 zł (norm.), 14 zł (ulg.),
5-10 września Sin City 2: Damulka warta grzechu, (napisy), godz. 20.00 (3D), bilety: 22 zł (norm.), 17 zł (ulg.),

Najlepszy przyjaciel Quentina Tarantino, wizjonerski reżyser Robert Rodriguez ("Desperado", "Od zmierzchu do świtu") zaprasza na kolejne spotkanie z mieszkańcami Miasta Grzechu. Dwight jest detektywem-fotografem, który specjalizuje się w zdjęciach kompromitujących zdeprawowanych bogaczy. Jego życie staje na głowie, kiedy na nowo wkracza w nie Ava 0 dawna miłość, kobieta warta każdego grzechu. Ruszając na pomoc kochance, Dwight szybko odkryje, że znalazł się w środku intrygi, która może przerosnąć nawet największego twardziela. W tej sytuacji przyjdzie mu połączyć siły z nieobliczalnym zabijaką - Marvem.
Nad spektakularnym projektem "Damulki wartej grzechu" czuwał, również jako współreżyser, ojciec komiksowego pierwowzoru Frank Miller, twórca niezapomnianej powieści graficznej "300", zekranizowanej w 2006 roku przez Zacka Snydera.

... w Skoczowie

7 września Dobranocka w kinie, godz. 18.00, bilety: 5 zł,

Projekcja nowych bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie kina lub poprzez serwis rezerwacji biletów dostępny tutaj.

7 września Biegnij chłopcze, biegnij, godz. 19.00, bilety: 10 zł,

Poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który stracił całą rodzinę i zdany jest na pomoc ze strony obcych. Trafia do domu życzliwej Polki (Elizabeth Duda). Kobieta decyduje się go przygarnąć i namawia, by dla bezpieczeństwa przyjął nową tożsamość - osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego. Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń, chłopiec musi opuścić gościnny dom i rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzystając z pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji. "Biegnij, chłopcze, biegnij" to ekranizacja przetłumaczonego na 15 języków bestsellera Uriego Orleva.

5 września

"Makbet" na Wzgórzu Zamkowym

Zamek Cieszyn i Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie zapraszają po wakacjach na spotkania teatralne na scenie plenerowej na Wzgórzu Zamkowym. W trzy wrześniowe piątki miłośnicy teatru będą mieli okazję spotkać... Makbeta, Ondraszka i Cyrano de Bergeraca. Już w piątek, 5 września o godz. 20.00 na Wzgórzu Zamkowym będzie można zobaczyć "Makbeta" - jeden z najsłynniejszych dramatów Williama Szekspira - sztukę o żądzy władzy, której nie można pogodzić z uczciwością i szlachetnością, o chorej miłości, która prowadzi do zbrodni, o utracie ludzkich uczuć i wyrzutach sumienia. Historię o ludzkich namiętnościach, dla których człowiek jest zdolny do przekroczenia wszelkich granic, także moralnych. Bilety: 90 Kč lub 15 PLN. Do nabycia: w Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn, w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie (tel. +420 558 746 022, rezerwacja: www.tdivadlo.cz lub scenapolska@tdivadlo.cz) lub przed spektaklem na Wzgórzu Zamkowym.

Bracka Jesień w Cieszynie

5 i 6 września w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie odbędzie się festiwal Bracka Jesień. Na każdego amatora piwnego trunku czeka mnóstwo atrakcji m.in. IV Bracki Konkurs Piw Domowych "Porter Bałtycki - Piwowarski Skarb Polski", Bracka Giełda Birofiliów, warsztaty piwowarskie, biesiady piwne i koncerty muzyczne. Chętni będą również mogli zwiedzić Bracki Browar Zamkowy nocą. Bracka Jesień stwarza też niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w warsztatach piwowarskich "Belgian Dubbel" prowadzonych przez Tomasza Kopyrę. Warsztaty odbędą się w sobotę, 6 września o godzinie 13.00 i są bezpłatne. Aby wziąć w nich udział należy wysłać zgłoszenie (imię, nazwisko, e-mail oraz telefon kontaktowy) na adres: kontakt.browarcieszyn@grupazywiec.pl. Liczba miejsc na warsztacie jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. O udziale w warsztatach organizatorzy poinformują drogą mailową. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

JazzBalk w Czeskim Cieszynie

Jazz Klub w KaSS Strzelnicy zaprasza na bałkańską muzykę w jazzowych aranżacjach w wykonaniu zespołu JazzBalk. Wokalistką zespołu jest Tanita Yankova pochodząca z Bułgarii. Drugi wokal oraz perkusja tworzy Mikhail Pashayev z Azerbejdżanu. JazzBalk odnosi się do muzycznych korzeni, które na czeskiej scenie muzycznej są niemal nieznane. Mowa o ludowych pieśniach z Bośni, Bułgarii oraz Macedonii, które w jazzowych aranżacjach nabierają nowego wymiaru i charakteru. Koncert zespołu Jazz Balk odbędzie się w piątek, 5 września o godz. 20.00. Bilety w cenie: 90 Kč.

Ćaći Vorba w Etno Chacie "Topolej"

Ćaći Vorba godz to istniejąca od 2006 r. lubelska grupa specjalizująca się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, bałkańskiej oraz karpackiej, zaliczana do najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat. Piątka muzyków, uprawiających na tradycyjnych akustycznych instrumentach fuzję muzyki etnicznej, jazzu, rock’n’rolla oraz wielu innych gatunków. Zespół Ćaći Vorba wystąpi w goleszowskiej Etno Chacie "Topolej", w najbliższy piątek, 5 września o godz. 21.30. Bilety: 20 zł.

Warsztaty haftu krzyżykowego w Ustroniu

Muzeum Zbiory Marii Skalickiej w Ustroniu zaprasza na warsztaty haftu krzyżykowego. Poprowadzi je znana ustrońska artystka - Beata Sikora-Małyjurek, której pasją poza malarstwem jest artystyczny haft krzyżykowy. Na zajęciach będzie można poznać i nauczyć się tej techniki wyszywania. - Skupimy się zwłaszcza na haftowaniu wzorów na woreczkach zapachowych i prezentowych, które mogą być oryginalnym prezentem świątecznym. Będzie można skorzystać z projektów graficznych z bogatej kolekcji pani Beaty, wśród których są barwne i dekoracyjne motywy kwiatowe oraz owocowe (gruszkowe, śliwkowe, jabłkowe i inne) - informują organizatorzy. Pierwsze zajęcia odbędą się w piątek, 5 września o godz.17.00. Czas trwania jednego warsztatu to dwie godziny lekcyjne z przerwą. Koszt: 10 zł od osoby. W cenie materiały do prac (projekt, kanwa, mulina). Ilość miejsc warsztatowych ograniczona. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny tel.: 33 858 78 44 w godzinach od 11.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku, celem przygotowania miejsc warsztatowych. Wpłata na miejscu w dniu warsztatu.

Ogólnopolski Festiwal Tańca Orientalnego

W dniach od 5 do 7 września w Etno Chacie w Goleszowie odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Tańca Orientalnego zapowiadane jako wielkie wydarzenia polskiej sceny orientalnej. W programie 24 godziny warsztatów z polskimi gwiazdami, konkursy, atrakcyjne nagrody, imprezy, gala gwiazd. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Dni Wisły i 60. Rajd Wisły

W dniach od 5 do 7 września odbędą się Dni Wisły i 60. Rajd Wisły. W piątek, 5 września o godz. 18.00 z Placu Hoffa nastąpi honorowy start 60. Rajdu Wisły. Więcej informacji na temat rajdu na stronie www.rajd-wisly.pl. W sobotę, 6 września od godz. 11.00 do godz. 17.00 na Placu Hoffa znajdować będzie się miasteczko rowerowe. Wśród atrakcji przewidziane są konkursy dla dzieci, pokaz ratownictwa drogowego, sposobów udzielania pierwszej pomocy oraz instruktaż bezpieczeństwa ruchu drogowego z udziałem policjanta. W godzinach od 17.30 do 18.30 nastąpi pokaz kartingowy, a od godziny 19.00 zaczną się koncerty w wiślańskim amfiteatrze. Wśród zespołów wystąpią formacje: Need for Strings, Lazy Leg oraz Markolm Band. W niedzielę, 7 września, w godzinach od 12.00 do 15.00 odbędzie się pokaz pojazdów zabytkowych na Placu Hoffa. O godz. 15,00 w Amfiteatrze nastąpi wręczenie Nagrody Miasta Wisła w dziedzinie kultury i sztuki oraz spektakl operetkowy pt. "Od Czardasza do Kankana" w wykonaniu Teatru Muzycznego IWIA. O godz. 16.18 na Placu Hoffa umieszczona zostanie meta 60. Rajdu Wisły i nastąpi zakończenie rajdu. O godzinie 18.00 w Kościele Ewangelickim w Wiśle Centrum koncert muzyki organowej w ramach Dni Muzyki Organowej.

6 września

Kominek upamiętniający druhnę Władysławę Sikorę

W sobotę, 6 września o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Zamku w Cieszynie odbędzie się Kominek upamiętniający druhnę Władysławę Sikorę oraz harcerki z konspiracyjnej drużyny harcerskiej "Mury" organizowany przez Komendę Hufca Ziemi Cieszyńskiej. O swoich współtowarzyszkach z obozu w Ravensbrück, a szczególnie o druhnie Władysławie opowie druhna Katarzyna Mateja. Ponadto, podczas spotkania zostaną wyemitowane fragmenty filmu "Moje harcerstwo", w którym druhna Władysława Sikora występuje w roli głównej. Uczestnicy będą mieli także możliwość wysłuchania wzruszających wierszy pisanych przez więźniarki w czasie pobytu w obozie. Wstęp wolny.

Jaworzański Wrzesień

Ośrodek Promocji Gminy Jaworze zaprasza na XXVIII Jaworzański Wrzesień który odbędzie się w dniach 6-7 września w amfiteatrze w Jaworzu, przy ul. Wapienickiej 25. Pierwszego dnia imprezy w programie znalazły się takie atrakcje jak: turniej piłki nożnej oraz piłki siatkowej, zawody Strong Drwal, warsztaty i konkurs wyplatania wieńców dożynkowych, obchody jubileuszu 10-lecia założenia KS. "Czarni Jaworze", przedstawienie teatralne w wykonaniu amatorskiego teatru "Kurort" z Jaworza oraz zabawa taneczna z zespołem "Akord". Drugiego dnia zaplanowano m.in.: wernisaż wystawy drobnego inwentarza i ptactwa, korowód dożynkowy, występ zespołu NŐI KAR, ANDANTE KAMARAKÓRUS” oraz zespołu regionalnego "Jasieniczanka", "Cepelia Fil" z Wilamowic, a także występ czechowickiego teatru muzycznego "Movimento". W niedzielę zaprezentowany zostanie również program młodzieżowej rady gminy jaworze oraz występy zespołów: "Imaginarium", "Madomoves" oraz "South motion". Gwiazdą wieczoru będzie Alicja Majewska oraz Włodzimierz Korcz. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Marcelina w Strumieniu

Stowarzyszenie Form Artystycznych (SFart) zaprasza na koncert Marceliny Stoszek, który odbędzie się w sobotę, 6 września w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu, przy ul. Młyńskiej 14. Koncert zatytułowany "Wschody zachody" rozpocznie się o godz. 20.00. Bilety: 10 zł. Pochodząca z Cieszyna piosenkarka, Marcelina Stoszek zadebiutowała w 2008 roku pod pseudonimem Mariija piosenką "There Is No One", która została wydana na trzech kompilacjach: "RAM Cafe 2", "Only Pleasure" i "Muzyka jest z Wenus". Jest założycielką zespołu i projektu Marcelina. W marcu 2011 roku temu EMI Music Poland wydał jej pierwszą solową płytę zatytułowaną "Marcelina". Krążek entuzjastycznie został przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytyków.

Narodowe Czytanie "Trylogii"

W sobotę, 6 września w całym kraju odbędzie się trzecia edycja Narodowego Czytania. Dwa lata temu akcję zainaugurowała wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytane były dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku happening czytelniczy skupiony będzie wokół "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W tegorocznej edycji akcji Narodowego Czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, swój udział zadeklarowały: Biblioteka Miejska w Cieszynie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wanuły w Ustroniu, Biblioteka Publiczna w Skoczowie i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Skoczowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu oraz Biblioteka Publiczna w Istebnej. W tej ostatniej narodowe czytanie odbywać się będzie w godz. od 9.00 do 13.00 w budynku Ośrodka Kultury w Istebnej Centrum. Szczegółowy program Narodowego Czytania "Trylogii" dostępny jest w artykule: "Narodowe Czytanie Trylogii w powiecie".

2. Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego

Już 6 września startuje w Cieszynie II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego. Kobiety będą mogły wybierać z całego spektrum tematów imprezy od kształtowania swojego wizerunku, przez edukację, przedsiębiorczość i nowe technologie. Najbliższy II Kongres wskaże na wartość wiedzy i proces uczenia się przez całe życie, przybliżając ofertę kształcenia w Cieszynie, akademickiej stolicy Śląska Cieszyńskiego. Na scenie Kongresu zasiądą reprezentantki władz cieszyńskich uczelni. Kongres, który ma miejsce we wrześniu, daje dodatkową możliwość podjęcia trafnych wyborów edukacyjno-zawodowych, bo to czas dodatkowej rekrutacji. II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego rozpocznie się 6 września o godz. 10.00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Bezpłatne wejściówki uprawniające do uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach są już do odbioru w kasie teatru. W dniu Kongresu zostanie też w teatrze rozdany program z dokładnymi godzinami poszczególnych części i z lokalizacją stoisk w Parku Kobiet. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.

"Bawimy się na Podgórzu"

Rada Osiedla Podgórze I oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cieszynianka" zapraszają na na coroczną edycję imprezy na osiedlu Podgórze. W programie: turniej młodzików w piłce nożnej o Puchar Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej "Cieszynianka" (godz. 9.00), gry i zabawy dla dzieci (godz. 12.00) oraz impreza plenerowa (13.00) - Zapewniamy program kulturalno-rozrywkowy z udziałem kilku wykonawców, atrakcje kulinarne oraz bufet obficie zaopatrzony - przekonują organizatorzy.

Gminne Dożynki w Dębowcu

Gminne Dożynki w Dębowcu odbędą się w sobotę, 6 września. Korowód dożynkowy wyruszy z Dębowca o godz. 13.00, następnie przejedzie ulicami: Szkolną, Sadową, Rajską, Żniwną, Lipową, Słoneczną, Cieszyńską, Katowicką, Polną, Rajską, Szkolną gdzie po dotarciu pod szkołę podstawową zakończy swój przejazd ( planowany przyjazd na godz. 14.30). W programie oprócz korowodu dożynkowego występ dzieci ze szkoły podstawowej w Dębowcu, występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, występ Kapeli Góralskiej "Wałasi" z Istebnej oraz zabawa taneczna. Ponadto smaczne jadło, kołacze dożynkowe i trunki, a dla dzieci liczne atrakcje. Szczegółowy program znajduje się tutaj.

Dożynki Gminne w Skoczowie

W sobotę, 6 września odbędą się Dożynki Gminne w Skoczowie. O godz. 15.00 korowód dożynkowy wyjedzie z Placu Stary Targ, udając się następnie ulicami: Objazdową, Mickiewicza, Targową, Ustrońską i Rynek. Na rynku, o godz. 16.00 nastąpi też oficjalne rozpoczęcie gminnego święta plonów. O godz. 17.00 wystąpi zespół country "Konwój", a o godz. 18.00 kabaret Moherowe Berety. Od godz. 20.00 trwać będzie Biesiada na FEST. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

7 września

Matusik&Ghostman w Cafe Muzeum

Matusik&Ghostman to duet kreatywnych muzyków z Bielska-Białej. Wokalista i pianista poznali się w tym otoczonym górskimi krajobrazami mieście podczas jednego z odbywających się w kawiarni teatralnej "Pod Sceną" jam session. Tego dnia wytworzyło się wyjątkowe muzyczne porozumienie, wspólny język dźwięków, którym wypowiadają się na scenie Matusik&Ghostman. Koncerty Matusik&Ghostman przepełnione są emocjami, można podczas nich usłyszeć inspiracje muzyką artystów takich jak Richard Bona, Chick Corea, Sting, Bobby McFerrin czy Leszek Możdżer i wielu innych, jednak program koncertów to wyłącznie autorskie kompozycje duetu. Wokal Ghostmana w swym naturalnym brzmieniu, jak i przetworzony przez efekty, looper i procesory gitarowe, w połączeniu z przestrzennymi brzmieniami instrumentów klawiszowych Piotra Matusika daje mieszankę dźwięków, którą można określić mianem muzyki elektronicznej, alternatywnej czy też awangardowej. Piotr Matusik jest pianistą i kompozytorem. Na fortepianie i instrumentach klawiszowych gra od 15 lat. Swoją edukację muzyczną rozpoczął mając osiem lat. Student Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Wraz ze swoim MDM Trio zdobył II miejsce na International Jazz Contest 2011 oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (2010). Koncert w Cafe Muzeum odbędzie się w niedzielę, 7 września o godz. 18.00. Bilety w cenie: 10 zł.

Targ staroci w Cieszynie

Przed nami pierwsza niedziela miesiąca zatem już tradycyjnie Cieszyński Klub Hobbystów zaprasza na cieszące się coraz większym zainteresowaniem targi staroci. Targi organizowane są od początku lat 70 i przyciągają zbieraczy z całego Śląska. Nie brakuje też zbieraczy z Zaolzia. Najbliższe spotkanie miłośników staroci rozpocznie się w niedzielę, 7 września o godz. 8.00 na cieszyńskim rynku. W razie niepogody zostanie przeniesiona do pomieszczeń COK Dom Narodowy.

Dożynki w Chybiu

W niedzielę, 7 września w amfiteatrze w Chybiu odbędą się dożynki gminne. W programie m.in.: korowód dożynkowy, obrzęd dożynkowy z udziałem zespołu Pieśni i Tańca "Strumień", koncert zespołu "HAPPY FOLK", rozstrzygniecie i wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Wieńców Dożynkowych oraz zabawa taneczna z zespołem - "SPECTRUM". Szczegółowy program dożynek w Chybiu znajduje się tutaj.

Pożegnanie wakacji z Majką Jeżowską w Goleszowie

Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie zaprasza na koncert "Pożegnanie wakacji z Majką Jeżowską", który odbędzie się w niedzielę, 7 września o godz. 17.00 na parkingu obok Urzędu Gminy.

Pamiątka Założenia i Poświecenia Kościoła

W niedzielę, 7 września odbędą się uroczystości związane z pamiątką założenia i poświecenia kościoła EBEN-EZER w Dzięgielowie i XV Święto Zborowe. W programie m.in.: występ orkiestry misyjnej z Wisły pod batutą Lidii Pilch, występ chórów parafialnych, solistów , i rodzinnych grup muzykujących, występ zespołu wokalnego z parafii w Szczytnie oraz turniej piłki siatkowej i nożnej dla wszystkich chętnych. Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie www.dziegielow.luteranie.pl.

Pokaz filmu o pracy wolontariuszy VIDES wśród dzieci Romów

Wolontariusze VIDES zapraszają na projekcję filmu "Nadzieja Salezjańska dla Dzieci Romów Europy", będący reportażem o pracy wolontariuszek wśród dzieci Romów w Lille. Pokaz odbędzie się w najbliższą niedzielę, 7 września o godz. 17.30 w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. Wstęp wolny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama