, sobota 6 czerwca 2020
Kultura na weekend: Kolejna odsłona projektu SALT w Szarej
Wystawa "Krajobrazy" jest częścią projektu SALT prezentującego artystki i artystów związanych z Cieszynem i cieszyńską galerią Szara. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: Kolejna odsłona projektu SALT w Szarej

Wernisaże wystaw, koncerty, spektakle i nowości w kinie - kolejny kulturalny weekend czeka mieszkańców naszego powiatu!

W kinie...

w Cieszynie

17-19 października Bogowie, godz. 17.00, 19.15, bilety: 18 zł (norm.), 14 zł (ulg.),

Oparta na faktach, filmowa opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80-tych dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. Portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze. Film pokazuje początki dyskusji nad definicją śmierci biologicznej człowieka i granicami kompetencji chirurgów. Wraz z ekipą młodych lekarzy, Zbigniew Religa przeciwstawił się swoim mistrzom. Jego zmagania to nie tylko walka o sprzęt i fundusze, ale przede wszystkim starcie z przestarzałymi sposobami myślenia. W rolę prof. Religi wcielił się rewelacyjny Tomasz Kot.

17-19 października Misja Sputnik, godz. 15.15, bilety: 15 zł (norm.), 12 zł (ulg.),

Friederike, Fabian i Jonathan to trójka przyjaciół z małej wioski we Wschodnich Niemczech. Jest jesień 1989 roku i nikt jeszcze nie podejrzewa, że nadchodzi prawdziwy historyczny przełom. Kiedy ukochany wujek Mike zostaje wydalony ze Wschodnich Niemiec, dzieci rozpoczynają pracę nad machiną teleportacyjną, dzięki której zamierzają sprowadzić go z powrotem do domu. Eksperyment zalicza jednak spektakularną porażkę - zamiast przenieść dzieci na drugą stronę muru, przenosi tam całą wioskę. Losy wszystkich będą teraz zależeć od trójki dziesięciolatków, którzy mają wszelkie powody, by myśleć, że są ostatnimi ludźmi na ziemi...

w Skoczowie

17 października Nimfomanka - część 2, godz. 19.00, bilety: 10 zł,

Zmysłowe, perwersyjne, podniecające, śmieszne, liryczne, wybuchowe, bluźniercze, niebezpieczne, czułe, uwodzące, kontrowersyjne - wszystkie te określenia tracą moc wobec długo oczekiwanego, najnowszego filmu twórcy "Melancholii" i "Antychrysta". Prowokacyjna opowieść o kobiecie, która postanowiła podporządkować życie poszukiwaniu rozkoszy i erotycznego spełnienia. Film, nakręcony z udziałem plejady gwiazd, zawiera jedne z najodważniejszych scen i kreacji aktorskich w dziejach kina. Lars von Trier stworzył film, który jak żaden inny, podzieli widownię na entuzjastów i oburzonych przekroczeniem granic tego, co wolno pokazywać na ekranie. Jedno jest pewne: nigdy czegoś takiego w kinie nie było i być może nigdy więcej nie będzie. Od piątku w kinie Piast będzie można zobaczyć drugą część jednego z najgłośniejszych filmów Larsa von Triera.

19 października Dobranocka w kinie, godz. 18.00, bilety: 5 zł,

Projekcja nowych bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bilety w cenie 5 z do nabycia w kasie kina lub poprzez serwis rezerwacji biletów dostępny na stronie www.teatrelektryczny.pl.

19 października Obława, godz. 19.00, bilety: 10 zł,

W mrocznych czasach losy dwóch mężczyzn i dwóch kobiet splączą się w nieprzewidywalnej intrydze, w której każda postać skrywa mroczną tajemnicę, a zdrada objawi wszystkie swoje zaskakujące oblicza... W doborowej obsadzie, obok genialnego Marcina Dorocińskiego, świetny Maciej Stuhr, który debiutuje jako czarny charakter, Weronika Rosati w uznanej przez krytyków za rewelacyjną kreacji skrajnie odmiennej od jej wizerunku, oraz odkrywająca również nowe wcielenie Sonia Bohosiewicz. W drugim planie "Obławy" pojawiają się też Andrzej Zieliński oraz - trudni do rozpoznania - Anna Guzik i Alan Andersz.

w Czeskim Cieszynie

16-17 października Dracula: Historia nieznana, godz. 17.45, bilety: 120 Kč,
18-19 października Dracula: Historia nieznana, godz. 20.00, bilety: 120 Kč,

Dracula: Historia nieznana łączy historię autentycznej postaci historycznej - Vlada Palownika, który walczył z Turkami, i legendę o wampirze Drakuli (opisaną w powieści Stokera). W filmie bohater będzie wewnętrznie rozdarty - będzie musiał podjąć decyzję, czy gotów jest sprzedać diabłu swoją duszę, jeśli w zamian jego kraj będzie wolny od inwazji tureckiej.

16-17 października Annabelle, godz. 20.00, bilety: 100 Kč,

John Form znajduje idealny podarunek dla swojej ciężarnej żony Mii - piękną i rzadko spotykaną starodawną lalkę ubraną w śnieżnobiałą suknię ślubną. Radość Mii z prezentu nie trwa jednak długo. Pewnej straszliwej nocy para zostaje napadnięta w domu przez wyznawców szatana, którzy brutalnie atakują małżonków. Jednak rozlana krew i przerażenie to nie wszystko, co po sobie pozostawią. Okultyści wywołają istotę tak złą, że nic z tego, co uczynili, nie będzie w stanie równać się ze złowrogą bramą do świata przeklętych, jaką stanie się... Annabelle.

18-19 października Dzikie historie, godz. 17.45, bilety: 80 Kč,

Pedro Almodovar przedstawia dziką komedię, w której sześciu na co dzień spokojnym ludziom nagle puszczą nerwy. Większość z nas żyje w stresie i napięciu. Tylko niektórzy wybuchają. Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą "dość!" i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.

16 października

Trwa 25. edycja Międzynarodowej Dekady Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

Jak co roku jesienią w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbywa się Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. W dniach 15-24 października, w zabytkowych wnętrzach kościołów Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, wystąpią znakomici muzycy, orkiestry i chóry, zabrzmi muzyka wszystkich epok. Szczegółowy program tegorocznej edycji imprezy znajduje się tutaj.

Wydarzyło się w Cieszynie

Galeria "Przystanek Grafika" przy Muzeum Drukarstwa w Cieszynie zachęca do zwiedzenia kolejnej wystawy po tytułem "Wydarzyło się w Cieszynie". - Po wystawie małych, ale jakże ciekawych wizytówek znamienitych Cieszyniaków, prezentujemy duże plakaty mówiące o najciekawszych wydarzeniach artystycznych z okresu ostatnich dwu lat, obchodzącej 30-lecie swego istnienia Galerii Uniwersyteckiej Instytutu Sztuki, Wydziału Artystycznego w Cieszynie (Uniwersytet Śląski w Katowicach) - opisują wystawę jej organizatorzy. I dodają: - Wystawą chcemy przybliżyć mieszkańcom Cieszyna to magnetyczne miejsce, w którym na ok. 200. wystawach prezentowali swe prace uznani polscy artyści, m. in. J. Bereś, T. Brzozowski, J. Lenica, J. Tarasin, J. Waltoś i wielu innych. Autorami plakatów są pracownicy zakładu projektowania graficznego Instytutu Sztuki: prof. Józef Hołard, dr Tomasz Jędrzejko, dr Tomasz Kipka, dr hab. Łukasz Kliś, dr hab. Sebastian Kubica, dr Stefan Lechwar, prof. Ryszard Pielesz i dr Marcin Urbańczyk. Wystawę będzie można zwiedzać od 16 października do 14 listopada.

17 października

Recital Małgorzaty Pikus

W piątek, 17 października, o godz. 19.00 w Teatrze CST w Cieszynie odbędzie się recital Małgorzaty Pikus, aktorki teatralnej i filmowej, związanej ze Sceną Polską Teatru Cieszyńskiego. - Decyzja o samodzielnym śpiewaniu piosenki aktorskiej wydaje się oczywista, kiedy ma się za sobą współpracę z takimi osobowościami, jak Renata Putzlacher, Jaromir Nohavica, Jiří Pospíšil, Radowan Lipus, Bronisław Liberda i Tomaš Kočko i Janusz Klimsza. Ktoś kto śledzi życiorys artystyczny tej aktorki, wie, że to życiorys niezwykły, o szczególnej amplitudzie przebiegu. Życiorys osobowości. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci na Śląsku Cieszyńskim i po obu stronach Olzy - mówi Bogusław Słupczyński, dyrektor Teatru CST.

Silesian Singers w ramach XV Ustrońskiej Jesieni Muzycznej

W piątek, 17 października o godz. 18.00 na scenie sali widowiskowej MDK Prażakówka w Ustroniu, wystąpi septet wokalny a capella - Silesia Singer, który bez użycia jakichkolwiek instrumentów porwie swoją muzyką ustrońską publiczność. W swoim repertuarze posiadają utwory rozrywkowe, największe polskie oraz światowe przeboje. Młodość i kreatywność to niewątpliwe atuty wszystkich członków zespołu. Występ zespołu Silesian Singers odbędzie się w ramach XV Ustrońskiej Jesieni Muzycznej. Bilety w cenie: 15 zł do nabycia przed koncertem.

Koncert zespołu Brain's All Gone

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na koncert zespołu Brain's All Gone, który wystąpi w piątek, 17 października o godz. 19.00 w Klubie "Pod Amfiteatrem". Brain's All Gone to młody, damski zespół z Krakowa, założony na początku 2012 roku przez Aleksandrę Jakubus, Weronikę Jasiówkę i Martę Michalską. Ich muzykę można określić jako punk rock z domieszką pop punku, a oryginalny żeński wokal sprawia, że zespół trudno porównać do jakiegokolwiek innego w Polsce. Bilety w cenie 5 i 3 zł do nabycia przed koncertem.

Scena Bajka zaprasza na Trzy świnki

Sztuka opowiada o przygodach trzech zabawnych prosiaczków. Zbliża się jesień i najstarsza z świnek namawia pozostałe do budowy wspólnego domu, który ochroni je przed zimnem i niebezpieczeństwem. Dwie świnki nie mają jednak ochoty na wspólne budowanie, wolą wygrzewać się na słoneczku i baraszkować, a kiedy przyjdzie pora - wybudować własne domki. Tłumaczą, że do zimy jeszcze daleko, a wilki nie istnieją, bo... zające dawno je wytępiły. Tymczasem najstarsza świnka, nie zważając na kpiny, zbiera kamienie i własnymi siłami przygotowuje schronienie. Spektakl wystawiony zostanie na Scenie Bajka w piątek, 17 października o godz. 17.00.

XIV Dzień Papieski w Skoczowie

W piątek, 17 października o godz. 19.00 w kościele św. ap. Piotra i Pawła w Skoczowie odbędzie się koncert "Jestem, bo Jesteś", podczas którego wystąpią: Anna Guzik, Krzysztof Durlow, Grażyna Durlow. Koncert odbędzie się w ramach XIV Dnia Papieskiego w Skoczowie.

18 października

Koncert Pieśni Sakralnej w Zebrzydowicach

Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Bielsko-Biała oraz Parafia Wniebowzięcia NMP i Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach zapraszają na Koncert Pieśni Sakralnej odbywający się w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Chórów "Gaude Cantem". Podczas koncertu zaplanowanego w kościele rzymsko-katolickim p.w. Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach wystąpią: Chór parafialny "Semper Comunio" z Goczałkowic (dyr. Edyta Wrona), Chór mieszany "Echo" z Bielska-Białej (dyr. Teresa Adamus), oraz Chór mieszany "Echo" z Zebrzydowic (dyr. Jadwiga Sikora). Początek koncertu godz. 15.00.

90-lecie Chóru Kościelnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie

W najbliższą sobotę, 18 października o godz. 17.00 w cieszyńskim kościele Jezusowym odbędzie się koncert jubileuszowy Chóru Kościelnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie, który w bieżącym roku świętuje 90-lecie swej działalności. Koncert wspiera akcję "Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego". Koncert pod tytułem "Długoletnie cieszyńskie tradycje śpiewacze" wypełni śpiew Chóru Jubilata pod dyr. Joanny Sikory, który zaprezentuje program a cappella oraz z towarzyszeniem parafialnego zespołu instrumentalnego przygotowanego przez Kornelię Dorighi. Wystąpi także parafialny chór męski oraz Wyższobramski Chór Kameralny pod dyr. Piotra Sikory. Po raz pierwszy zabrzmią również nowe, zastępcze organy, które służyć będą w kościele Jezusowym podczas rozpoczętego już remontu zabytkowego instrumentu Sauera z 1923 r.

Salt: Krajobrazy / Agata Agatowska, Aleka Polis, Joanna Wowrzeczka

Galeria Szara zaprasza na wernisaż wystawy w ramach projektu SALT: Krajobrazy / Agata Agatowska, Aleka Polis, Joanna Wowrzeczka, który odbędzie się w sobotę, 18 października o godz. 18.00 w galerii Szara w Cieszynie. Wystawa "Krajobrazy" jest częścią projektu SALT prezentującego artystki i artystów związanych z Cieszynem i cieszyńską galerią Szara. Krajobraz jest obok portretu najbardziej popularnym tematem w sztuce. Przez wieki krajobraz był eksploatowany na wszelkie możliwe sposoby, a wielcy mistrzowie znaleźli licznych pomniejszych naśladowców. Pejzaż w sztuce stał się czymś niezwykle powszednim, wręcz pospolitym. Niemieckie określenie "Landschaft" ma dziś zabarwienie pejoratywne i lekceważące - opisując obraz o błahym temacie. W tym miejscu zaczyna się projekt trzech artystek: Agaty Agatowskiej, Aleki Polis i Joanny Wowrzeczki, które krajobraz traktują w sposób zaskakujący, przecząc przyjętemu stereotypowi. Artystki oprócz tematu krajobrazu łączą jeszcze inne jakości - utopię i idealizm. Po wernisażu wystawę będzie można zwiedzać w dniach od 19 października do 20 listopada.

Dawne Księgarnie Cieszyńskie

Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej" zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Szelong - pracownikiem naukowym Książnicy Cieszyńskiej, które poświęcone będzie "Dawnym Księgarniom Cieszyńskim”. - Książka na Śląsku Cieszyńskim była zawsze bardzo ważna. Zajmowali się nią z wielkim umiłowaniem zarówno ludzie światli i wykształceni, jak ksiądz Leopold Szersznik, a także ludzie ”prości” np. Jura Gajdzica z Cisownicy Małej. Również Maria Skalicka w swej działalności nawiązywała do najpiękniejszych tradycji cieszyńskich bibliofilów, którzy szerzyli kult książki polskiej na Śląsku Cieszyńskim, budząc i utrwalając tym samym narodową tożsamość - czytamy w zaproszeniu na spotkanie, które w sobotę, 18 października o godz. 17.00.

Koncert pieśni religijnej w Skoczowie

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Skoczowie (ul. Osiedlowa 26), zaprasza na koncert pieśni religijnej podczas którego wystąpi Mario Jarib Diaz Ochoa. Początek koncertu godz. 18.00. Wstęp wolny.

19 października

Uroczyste zakończenie projekty "Strażacy bez granic"

W niedzielę, 19 października o godz. 13.00 na cieszyńskim rynku nastąpi zakończenie projektu "Strażacy bez granic”. W ramach uroczystości, oprócz przemówień zaproszonych gości, wręczenia okolicznościowych medali dla osób zasłużonych przy realizacji projektu, podsumowań oraz informacji o planach strażackiej współpracy na przyszłość, prezentowane będą także samochody pożarnicze, które są na wyposażeniu jednostek OSP, będzie także możliwość oglądania sprzętu jakim dysponują polscy i czescy strażacy. Organizatorzy planują także przejazd samochodów zakupionych w ramach projektu "Strażacy bez granic". Całą uroczystość uświetniać będzie wysęp Orkiestry Dętej "Cieszynianka".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama