, piątek 22 czerwca 2018
Kultura na weekend: Hrabi w dzień kobiet
Specjalny występ promujący najnowszy program "Tak, że o", odbędzie się 8 marca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie o godz. 17.00 i 20.00.  fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Hrabi w dzień kobiet

STEFAN MAŃKA
Najbliższy weekend zdominowany będzie wydarzeniami kulturalnymi przygotowanymi głównie z myślą o kobietach. Z okazji Dnia Kobiet do Cieszyna przyjedzie również kabaret Hrabi, który na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza zaprezentuje najnowszy program zatytułowany "Tak, że o".

W kinie...

W Cieszynie

6-13 marca Rodzinka nie z tej ziemi, godz. 14.15,

Astronauta Scorch Supernova uchodzi za bohatera narodowego populacji planety Baab. Podczas kolejnej kosmicznej wyprawy jego celem staje się Ziemia, z której odebrano tajemniczy sygnał S.O.S.. Międzyplanetarny podróżnik nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że mieszkańcy Ziemi nie zareagują przyjaźnie na widok przybysza z innej planety. Tkwiącemu po uszy w tarapatach Scorchovi przychodzi z pomocą brat Gary, a gdy on również wpadnie w pułapkę Ziemian, na ratunek Scorchovi i Gary`emu pośpieszy z pomocą w swych gwiezdnych pojazdach reszta rodziny, bo w rodzinie tkwi nieziemska wręcz siła!

Ceny biletów: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

7-13 marca 300: Początek imperium, godz. 16.00 (3D), 18.00 (3D),

Film "300: Początek Imperium", który powstał na podstawie powieści graficznej Franka Millera zatytułowanej "Kserkses", ukazuje losy Temistoklesa przeciwstawiającego się wielkiej inwazji wojsk perskich, którymi dowodzą Kserkses, śmiertelnik obdarowany boskimi siłami, oraz Artemizja, mściwa dowódczyni perskiej floty morskiej. Oglądając "300: Początek Imperium" (film nakręcony w zapierającym dech w piersiach stylu) poznamy kolejny rozdział epickiej sagi, opowiadający - tym razem w scenerii bitwy morskiej - historię wojownika, który spróbuje zjednoczyć Grecję, idąc na bitwę mogącą zmienić bieg wojny.

Ceny biletów: wersja 2D: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.); wersja 3D: 20 zł (norm.); 17 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

7-11 marca American Hustle, godz. 20.00,

Fikcyjna historia osadzona w konwencji jednego z najbardziej niewiarygodnych skandali lat 70-tych. Film opowiada o błyskotliwym oszuście Irvingu Rosenfeldzie (Christian Bale), który razem ze swoją równie sprytną i uwodzicielską partnerką, Sydney Prosser (Amy Adams) zostaje zmuszony do współpracy z agentem FBI, Richim DiMaso (Bradley Cooper). DiMaso popycha ich w stronę światka wpływowych polityków i mafijnych bossów, światka niebezpiecznego i pełnego pułapek, a jednocześnie bardzo pociągającego. Carmine Polito (Jeremy Renner), pełen zapału, ale zmienny w swoich nastrojach burmistrz New Jersey, też zostaje wciągnięty w układ z oszustami i agentami federalnymi. W tym kalejdoskopie postaci pojawia się też żona Irvinga, Rosalyn (Jennifer Lawrence), która może okazać się siłą, będąca w stanie zburzyć cały ten misterny układ.

Ceny biletów: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

DKF FAFIK: Marzec

Kino Piast w Cieszynie zaprasza do udziału w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Specjalne projekcje odbywają się w każdy czwartek. Karnety miesięczne w cenie: 20 zł oraz bilety na poszczególne projekcje w cenie: 12 zł, można nabyć w kasie kina. Na projekcje oznaczone gwiazdką nie będą sprzedawane bilety jednorazowego wstępu.

6 marca Polowanie, godz. 20.00

Poruszający film, który pokazuje, jak kłamstwo staje się prawdą, a plotka, niedopowiedzenie i zła wola mogą zrujnować czyjeś życie. Lucas (Mads Mikkelsen) jest nauczycielem. Po stracie pracy i trudnym rozwodzie z żoną, zaczyna życie od nowa. Gdy sprawy wydają się powoli wracać na właściwe tory, nieoczekiwane wydarzenie rujnuje wszystko. Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia życie mężczyzny w piekło. Lucas staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Lucas musi stawić czoła kłamstwu, by odzyskać utraconą godność i przeżyć.

POZOSTAŁE PROJEKCJE W MARCU w ramach DKF Fafik:

13 marca Car, godz. 20.00
20 marca Czy boisz się bomby?, godz. 19.45* - wstęp tylko dla posiadaczy karnetów miesięcznych
27 marca Mistrzowskie tchnienie (Manoel de Oliveira), godz. 20.00* - wstęp tylko dla posiadaczy karnetów miesięcznych

W Skoczowie czyli w Teatrze Elektrycznym

9 marca Zakochana bez pamięci, godz. 19.00,

Jak to jest obudzić się pewnego dnia i nie wiedzieć, gdzie się jest i jak się tam znaleźliśmy? Brzmi jak pobudka po dobrej imprezie? Tak poczuła się pewnego poranka Marie, gdy otworzyła oczy i zorientowała się, że nie wie, gdzie jest. Wieczór wcześniej świętowała swoje 29 urodziny. Tak się jej przynajmniej wydawało... Pełna zaskakującego humoru ciepła komedia z udziałem największych gwiazd francuskiego kina: Juliette Binoche i Mathieu Kassovitza. Bilety w cenie: 10 zł do nabycia w kasie kina lub poprzez serwis rezerwacji biletów dostępny tutaj.

6 marca

Uciekinierzy z PRL-u

W środę 5 marca w Galerii Wystaw Czasowych. Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbył się wernisaż wystawy po tytułem "Uciekinierzy z PRL-u”. Autorami wystawy są historycy z katowickiego oddziału IPN - Monika Bortlik-Dźwierzyńska oraz Marcin Niedurny. Jej premiera miała miejsce w 2005 r. w Katowicach. Celem wystawy jest zaprezentowanie różnorodnych form ucieczek z komunistycznej Polski oraz metod stosowanych przez władze w celu przeciwdziałania im. Na ponad 40 planszach zaprezentowano liczne zdjęcia, plany, mapy oraz dokumenty pochodzące ze zbiorów ponad 20 archiwów państwowych, muzeów, agencji prasowych i fotograficznych, a także osób prywatnych. Wystawa potrwa do 30 marca.

Anita Stokłosa w Galerii Zmiennej

Od 1 marca do 30 kwietnia, w Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie można obejrzeć prace Anity Stokłosy, absolwentki Edukacji Artystycznej Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Z zamiłowania - fotograf, z pasji - krawcowa kilkucentymetrowych ubrań dla lalek kolekcjonerskich. O sobie mówi rzadko i niechętnie. Woli wyrażać siebie przez swoje prace. To w nich precyzyjnie odbija otaczającą ją rzeczywistość. Pomysł na sesje zdjęciowe przy udziale modelek zrodził się podczas fotografowania jednego ze strojów. Zestawienie tych dwóch biegunowo różnych światów - realnego i plastikowego - z jednej strony pokazuje jak ulotne jest piękno ciała ludzkiego a z drugiej uzmysławia, że jednak to piękno jest! Początkowo pokazywała wyłącznie same lalki z czasem dołączyły grafiki i fotografie. Galeria Zmienna mieści się w Zespole Poradni Specjalistycznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie (wejście od ulicy Chrobrego).

"Nasze Miasto - Nasz Region"

We wtorek 4 marca w galerii "Na Piętrze" Cieszyńskiego Ośrodka Kultury "Dom Narodowy" odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Nasze Miasto - Nasz Region". Jest to specjalna, polsko-czeska wystawa, podczas której swoje prace zaprezentują członkowie Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Fotoklubu "Zvonek" z Czeskiego Cieszyna. Ekspozycję w galerii "Na Piętrze" będzie można oglądać do 21 marca.

7 marca

Zofii Kossak portret niedokończony

Była kobietą niezwykłą, "bożym szaleńcem", mówili o niej: świetlana postać, najszlachetniejszy płomień, natchnienie Polski podziemnej, najdzielniejsza z dzielnych, bohaterska "Weronika", nieustraszona "Ciotka", osoba życzliwa, pełna wdzięku i uśmiechu, o żywych, rozświetlonych oczach, wspaniała kobieta o miłym sposobie bycia, przyciągająca ludzi młodych dzięki swej promieniującej naturze, prostocie, niezachwianej wierze i pogodzie ducha. Zofia Kossak bo o niej mowa doczekała się publikacji na swój temat. Na spotkanie promocyjne z autorką książki "Zofii Kossak portret niedokończony" - Joanną Jurgałą-Jureczką zaprasza MCK "Integrator. Spotkanie odbędzie się 7 marca o godz. 17.00 w skoczowskim ARTadresie (Rynek 18).

O Ruandzie w Chybiu

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na prelekcję Leszka Szczasnego z cyklu "Byłem tu", która poświęcona będzie Ruandzie. Spotkanie odbędzie się w piątek 7 marca w AKF "Klaps" w Chybiu, ul. Cieszyńska 2, o godz. 19.00. Slajdowisko "Ruanda w Afryce, czyli z piekła do raju" jest materiałem z 3,5-tygodniowej wyprawy do serca Afryki, do Ruandy w grudniu 2011 roku.

Całuję twoją dłoń Madame...

W przeddzień Święta Kobiet, COK "Dom Narodowy" w Cieszynie zaprasza na kameralny koncert, podczas którego zaprezentowanych zostanie wiele niezapomnianych przebojów muzyki polskiej i zagranicznej. Usłyszymy piosenki: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Prywatki", "Goniąc kormorany", "Pod papugami", "Only you", "Moon River" i wiele innych. Impreza słowno-muzyczna odbędzie s^ę w piątek 7 marca o godz. 17.00. Wstęp: 7 zł.

Jazz Jam Session w Dziupli

Tradycyjnie w każdy pierwszy piątek miesiąca Klub Dziupla w Czeskim Cieszynie zaprasza na Jazz Jam Session. Początek imprezy o godz. 20.00

Podróże bliskie i dalekie

Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie, filia przy ul. Havlíczka zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Podróże bliskie i dalekie. Wrażeniami z pobytu na Kubie podzieli się Tomasz Poncza. Spotkanie odbędzie się w piątek 7 marca o godz. 17.00.

Kwioteczek dla każdej z babeczek

Muzeum Ustrońskie im. J. Jarockiego (ul. Hutnicza 3) zaprasza na występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustroniu Polanie, który odbędzie się w piątek 7 marca o godz. 17.00.

8 marca

Kabaret Hrabi w Cieszynie

Coraz bliżej występu kabaretu Hrabi w Cieszynie. Specjalny występ promujący najnowszy program "Tak, że o", odbędzie się 8 marca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie o godz. 17.00 i 20.00. O tym, że Hrabi są popularni w Cieszynie świadczy m.in. systematyczność z jaką Joanna Kołaczkowska, Tomasz Majer, Dariusz Kamys oraz Łukasz Pietsch pojawiają się w mieście Trzech Braci. Składa się nią ogromne zaangażowanie organizatora występu - Jerzego Tessara z Agencji Paté Media, godna pozazdroszczenia frekwencja na występach w Cieszynie oraz sympatia członków kabaretu w stosunku do miasta, a także Teatru im. Adama Mickiewicza. Bilety na występ można nabyć w kasie teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie w cenie 45 zł, 60 zł, 75 zł. Ich rezerwacja może również nastąpić poprzez stronę internetową www.teatr.cieszyn.pl. Dodatkowo do każdego biletu dołączone będą po dwa zaproszenia na bezpłatną degustację kawy w: Mokka Cafe oraz Cafe Arkady. Bilety na występ kabaretu Hrabi można również zakupić poprzez serwis www.biletynakabarety.pl. O tym jak kabaret Hrabi przygotowuje się do występu w Cieszynie można posłuchać tutaj.

Wałasi i poetycka przypowieść o kobiecie

Koncert jednej z najbardziej niezwykłych formacji muzyki tradycyjnej w całych Karpatach działającej pod kierunkiem charyzmatycznej osobowości Zbigniewa Wałacha. Kompozycjom Zbigniewa Wałacha towarzyszyć będą utwory poetyckie w interpretacji Bogdana Słupczyńskiego. Koncert "Wałasi i poetycka przypowieść o kobiecie" odbędzie się w sobotę 8 marca o godz. 18.00 w skoczowskim Teatrze Elektrycznym.

Dzień Kobiet w Wiśle

Wiślańskie Centrum Kultury zaprasza na obchody Dnia Kobiet do Strażnicy OSP w Wiśle Jaworniku, gdzie wystąpi Grupa Teatralno-Kabaretowa "EMOCJA", Kabaretowa Grupa Osiny oraz Kabaret Tenor. Początek imprezy o godz. 17.00. Bilety w cenie: 20 zł do nabycia w Wiślańskim Centrum Kultury (Pl. B. Hoffa 3).

Lekko erotyczna komedia teatralna w Strumieniu

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu zaprasza na lekko erotyczną komedię teatralną w wykonaniu Teatru Old Timers Garage. Komedia "Ratuj się kto rodzi" wystawiona zostanie w auli Gimnazjum im. Powstańców Śląskich (ul. 1 Maja 38), w niedzielę 8 marca o godz. 18.00. Wstęp: 10. "Nieprzyzwoicie zabawna, urocza i inteligentna opowiastka" - jak opisują ją organizatorzy, odbędzie się w ramach trwającego w Strumieniu - "Miesiąca Kobiet".

Dzień Kobiet w Etno-Chacie "Topolej"

Również Etno-Chata Topolej z Goleszowa (ul. Wiejska 22a) zaprasza na obchody Dnia Kobiet zatytułowane "Ayurveda & Yoga. Dla piękna zewnętrznego i wewnętrznego". W niedzielę 8 marca 2014 od 15.00 do 18.30 Jola Shikha Lenart, poprowadzi warsztat: ayuryoga - dla piękna zewnętrznego i wewnętrznego bazujący na naukowej wiedzy yogi i ayurvedy, której celem jest życie w harmonii ze sobą i z innymi. W czasie ponad trzygodzinnego warsztatu w prosty i przystępny sposób dowiemy się tego, czym jest ayurveda i yoga oraz jak praktycznie możemy zastosować ją w życiu codziennym. Warsztat wzbogacony będzie technikami ayurvedyjskiego masażu yogicznego i degustacją ayurvedyjskiego napoju, który oczyszcza i reguluje układ trawienny. Cena warsztatu: 80 zł. Informacje i zapisy: tel. 508 313 717, ayuryogashikha@gmail.com, www.ayuryoga.pl; oraz tel. 607 27 28 31, info@topolej.pl, www.topolej.pl.

Amadeusz w Teatrze Cieszyńskim

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na spektakl Petera Shaffera: "Amadeusz", który wystawiony zostanie w sobotę 8 marca o godz. 17.30 w Teatrze Cieszyńskim (ul. Ostrawska 67). Spektakl opowiada historię konfliktu Antonio Salieriego - nadwornego kompozytora na wiedeńskim dworze cesarza Józefa II, i Wolfganga Amadeusza Mozarta - jednego z największych kompozytorów w historii, pasjonowała wielu twórców. Shaffer, poruszając wątek odwiecznego konfliktu między artystą i rzemieślnikiem sztuki, między geniuszem i miernotą, skupił się na skutkach obsesji sławy i rozczarowaniu wobec Stwórcy. Bilety w cenie: 120 Kc (20 zł), emeryci i studenci 80 Kc (14 zł) można zamawiać w biurze organizacji widowni (tel. + 420 558 746 022, scenapolska@tdivadlo.cz, www.tdivadlo.cz).

Zdzisław "Szczypior" Baguda Pod Brunatnym Jeleniem

Z okazji Dnia Kobiet w Restauracji Pod Brunatnym Jeleniem w Cieszynie wystąpi Zdzisław "Szczypior" Baguda Pod Brunatnym Jeleniem. - Spraw niespodziankę swojej wyjątkowej Pani w postaci zaproszenia na romantyczną kolację - zachęcają organizatorzy Dnia Kobiet Pod Jeleniem. Koncert Zdzisława "Szczypiora" Bagudy odbędzie się w sobotę 8 marca o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Dzień Kobiet w Dziupli

Klub Dziupla w Czeskim Cieszynie zaprasza na "rock and rollowy" Dzień Kobiet, podczas którego wystąpi zespół Bunga Bunga Bunga. Bilety w cenie 60 koron można nabyć w siedzibie klubu przy ul. Strzelniczej 28.

Lady Day w Impulso

W Dniu Kobiet Centrum Tańca i Ruchu Impulso mieszczące się na ulicy Towarowej 5 w Cieszynie zaprasza na specjalne warsztaty dla kobiet. W programie przewidziane są: zajęcia taneczne, zajęcia gimnastyczne, pokazy kosmetyczne, wykłady prozdrowotne, zdrowe gotowanie oraz spotkanie z wizażystką. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie: www.impulso.cieszyn.pl.

Niezwykła wystawa modeli pociągów

Klub železničních modelářů Praha 3 zaprasza na niezwykłą wystawę modeli pociągów, którą można będzie zobaczyć w dniach 8-9 marca w godz. 9.00-18.00 w KaSS Střelnice w Czeskim Cieszynie (Střelniční 256/1). Główną atrakcją ekspozycji będzie unikatowy tor kolejowy o długości ponad 25 metrów, po którym, między szczegółowo odwzorowanymi stacjami kolejowymi Republiki Czeskiej, będą poruszać się miniatury pociągów. Większość elementów wystawy wykonana została ręcznie z niezwykłą precyzją. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin miłośników modelarstwa oraz całe rodziny, zwłaszcza że dla dzieci przygotowane zostaną także mniejsze modele pociągów, którymi będzie można sterować. Bilety: 50 Kč (normalny) oraz 30 Kč (ulgowy).

Armenia - kraj na rozdrożu świata

Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej" zaprasza na na bogato ilustrowaną prelekcję, która przedstawią: Barbara i Benedykt Siekierkowie. - Armenia to biedny kraj gościnnych ludzi o wielkich sercach i talentach. Przepiękne górskie pejzaże, a architektura jest jak jedno wielkie muzeum. Ormianie to najstarszy naród chrześcijański świata. Chrześcijaństwo dotarło tu bardzo wcześnie bo już w 302 r. Na początku IV wieku Armenia była już w całości chrześcijańska. 94 lata temu w trakcie trwania I wojny światowej blisko trzy czwarte dwumilionowej społeczności ormiańskiej zostało brutalnie wymordowane przez Turków. Dziś większość narodu jest rozproszona po całym świecie - takimi słowami zachęcają do udziału w spotkaniu organizatorzy. Prelekcja w Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej" odbędzie się w sobotę 8 marca o godz. 16.00.

9 marca

Babski dizajn. Papier wszystko zniesie

Przetrwał prawie 2000 lat i wciąż potrafi zaskakiwać. Jak zdumiewający i różnorodny to materiał, jak papier wykorzystują projektantki, a nawet jak... smakuje przekonają się uczestniczki "Babskiego dizajnu", czyli warsztatów przeznaczonych specjalnie dla kobiet, które 9 marca odbędą się w Zamku Cieszyn. Warsztaty "Babski dizajn. Papier wszystko zniesie", odbędą się w niedzielę 9 marca o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn. Chęć udziału należy zgłaszać mailowo: awoszczynska@zamekcieszyn.pl lub telefonicznie: 33 851 08 21 w. 53. Koszt udziału w warsztatach wynosi: 35 zł. Więcej na temat tegorocznej edycji "Babskiego Dizajnu" można przeczytać tutaj.

Dzień Kobiet w Zamarskach

Koło Gospodyń Wiejskich oraz Rada Sołecka w Zamarskach serdecznie zapraszają na "Koncert na Dzień Kobiet", który odbędzie się
w niedzielę 9 marcavo godz. 16.00 w sali OSP Zamarski, ul. Główna 1. Muzyczną ucztę zapewni uczestnikom młody utalentowany muzyk - Mikołaj Król. Nie zabraknie również pysznego poczęstunku i niespodzianki. Bilety w cenie 10 zł od osoby. Zapisy pod nr tel. 502 525 882.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama