, czwartek 4 czerwca 2020
Kultura na weekend: Gdzie biją źródła
W ramach promocji programu Owca Plus w Beskidzkiej 5 zorganizowano m.in. Międzynarodowe Spotkania Gajdoszy i Dudziarzy. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: Gdzie biją źródła

Sprawdzian z języka polskiego i Wieczór Narodów, impreza kończąca cykl wydarzeń promujących program Owca Plus w Beskidzkiej 5 oraz Dni Koronki Koniakowskiej - to tylko wybrane wydarzenia zaplanowane na najbliższy weekend.

W kinie...

w Cieszynie

15-21 sierpnia Tarzan. Król dżungli (dubbing), godz. 15.00,

Sympatyczna małpa Kala znajduje w dżungli opuszczone ludzkie niemowlę. Mimo nieufności stada, postanawia zaopiekować się dzieckiem. Chłopiec dorasta pod okiem górskich goryli jako jeden z nich, powoli ucząc się praw dżungli. Pod ich opieką wyrasta na silnego młodzieńca, znanego jako Tarzan...

Bilety: 18 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla dzieci, osób uczących się, rencistów i emerytów).

15-21 sierpnia Transformers: Wiek zagłady (3D) (dubbing), godz. 17.00,

Akcja filmu rozpoczyna się po bitwie, która ocaliła świat, pozostawiając miasto w ruinie. Kiedy ludzkość usiłuje stanąć na nogi, pewna grupa usiłuje przejąć kontrolę nad biegiem historii. Z pomocą ludzi, Optimus Prime i Autoboty powstają, aby zmierzyć się z przerażającym. Starcie dobra ze złem prowadzi do kulminacyjnej bitwy.

Bilety: 20 zł (norm.), 17 zł (ulg. - dla dzieci, osób uczących się, rencistów i emerytów).

15-21 sierpnia Step up: All in, (3D), godz. 20.15,

Bohaterowie najbardziej roztańczonej serii w historii kina powracają, by zawalczyć o tytuł najlepszych na świecie. Stawką jest lukratywny kontrakt w najlepszym klubie Las Vegas. Do rywalizacji we wnętrzach luksusowego hotelu Valhalla staną uwielbiani przez widzów uczestnicy wcześniejszych tanecznych turniejów: Sean (Ryan Guzman), Andie (Briana Evigan), Moose (Adam Sevani), Jenny Kido (Mari Koda), Eddy (Misha Gabriel), Camille (Alyson Stoner), Jason (Stephen 'tWitch' Boss), Hair (Christohper Scott), Monster (Luis Rosado), Vladd (Chadd Smith) i bliźniaki Santiago (Martin Lombard i Facundo Lombard). Wszyscy oni sprawią, że miejskie parkiety rozgrzeją się do czerwoności.

Bilety: 20 zł (norm.), 17 zł (ulg. - dla dzieci, osób uczących się, rencistów i emerytów).

w Czeskim Cieszynie

17 sierpnia Matrix Maraton, godz. 15.45, 18.00, 20.30,

Kino Central w Czeskim Cieszynie zaprasza na maraton filmowy z australijsko-amerykański trylogią science fiction - Matrix, Matrix: Reaktywacja i Matrix: Rewolucje. Poszczególne projekcje zostaną wyświetlone o godz: 15.45, 18.00 oraz 20.30. Bilet wstępu na cały maraton kosztuje 100 koron. Bilety na poszczególne filmy kosztują 50 koron.

15 sierpnia

Sprawdzian z Polskiego i Wieczór Narodów

W ramach Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej w piątek, 15 sierpnia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbędzie się XVII już edycja międzynarodowego konkursu ortograficznego "Sprawdzian z polskiego” w której weźmie udział około 200 miłośników naszej mowy - uczestnicy letniej szkoły i warsztatów polonistycznych oraz obcokrajowcy z zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego dla cudzoziemców z całej Polski. Wszyscy zawalczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i jednocześnie darmowy udział w kolejnej letniej szkole oraz o wyróżnienia w kilku innych kategoriach. Tego samego dnia odbędzie się "Wieczór Narodów", w ramach którego o godz. 14.30 studenci ruszą barwnym korowodem na cieszyński rynek, by zaprezentować kulturę i tradycje swoich krajów poprzez taniec, śpiew, quizy i gry językowe oraz egzotyczne specjały przywiezione z dalekich krajów. Nie zabraknie także polskiego akcentu - wszyscy zatańczą Poloneza i skosztują polskiego bigosu. XXIV letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej ruszyła 29 lipca i potrwa do 25 sierpnia. W tym czasie na naukę języka polskiego do Cieszyna przyjechało 163 studentów z 35 państw z całego świata. Więcej aktualności z przebiegu letniego kursu odbywającego się na terenie cieszyńskiego kampusu można znaleźć na stronie szkoły w portalu społecznościowym Facebook.com oraz tutaj.

Dni dawnych kultur w Brennej

W najbliższy weekend Park Turystyki w Brennej opanują średniowieczni wojowie. Mieszkańcy Brennej oraz turyści będą mieli okazję przenieść się w czasie do X w. Przyjrzeć się będzie można życiu codziennemu w słowiańskiej wiosce. Nie zabraknie pokazów rzemiosła, prezentacji opancerzenia i uzbrojenia, inscenizacji bitew, pojedynków wojów oraz konkursów sprawnościowych. Wszystko za sprawą Dni Dawnych Kultur, które w dniach od 15 do 17 sierpnia odbędą się w Brennej. W ramach Festiwalu Dawnych Kultur, w piątek 15 sierpnia w Parku Turystyki w Brennej rozpocznie się festiwal - II Słowiańska Noc Folk Metalowa. W tym roku organizatorzy czyli Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna oraz zespół Radogost zdecydowali, że Słowiańska Noc Folk-Metalowa będzie trwała dwa z trzech festiwalowych dni. W tym czasie na scenie brenneńskiego amfiteatru wystąpią najlepsze zespoły folk metalowe z kraju i zagranicy. Szczegółowy program imprezy dostępny jest tutaj.

Dni Koronki Koniakowskiej

Dni Koronki Koniakowskiej odbędą się w terminie 15-17 sierpnia i zapowiadają się interesująco. Odbędą się aż trzy konkursy: tradycyjnie gry na trąbicie oraz na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską i plastyczny pt. "Koronkowy Koniaków". Przez trzy dni będzie odbywać się kiermasz twórczości ludowej, przy Chacie na Szańcach, gdzie twórcy będą prezentować nasze tradycyjne rękodzieło, jak rzeźbę, haft krzyżykowy, malowanie pierników, ceramikę i oczywiście koronkę. Nie mogłoby również zabraknąć ekspozycji Największej Koronki Koniakowskiej Świata, która będzie wystawiona w Szkole Podstawowej nr w Koniakowie, a towarzyszyć jej będzie projekcja filmu pt. "Koronkowa robota" zrealizowanego przez Zamek Cieszyn oraz koronki Marioli Wojtas. Największą Koronkę będzie można obejrzeć od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. W programie pojawią się też występy zespołów regionalnych, zabawa taneczna, a na zakończenie wspaniały koncert laureatów Nowej Tradycji Agaty Siemaszko i Kuby „Bobas” Wilka. Szczegółowy program znajduje się tutaj.

Gdzie biją źródła? W Ustroniu!

W najbliższy piątek, 15 sierpnia o godz. 16.00, w amfiteatrze w Parku Kuracyjnym w Ustroniu odbędzie się impreza "Gdzie Biją Źródła", kończąca cykl wydarzeń promujących program Owca Plus w Beskidzkiej 5. Jak dotąd w ramach promocji programu Owca Plus w Beskidzkiej 5 zorganizowano: Wielką Imprezę z okazji 10-lecia Beskidzkiej 5, Międzynarodowe Spotkania Gajdoszy i Dudziarzy, Mistrzostwa Górali Karpackich w Koszeniu Łąki oraz prelekcję i pokaz pt. "Sery owcze - dziedzictwo góralskiej kultury". Podczas piątkowej imprezy wystąpią: multiinstrumentalista Józef Broda, Zespół Tańca Ukrainy "Junist" oraz zespół "Turnioki". Dodatkowo odbędą się również pokazy przędzenia wełny oraz pokaz i prelekcja pt. "Sery owcze - dziedzictwo góralskiej kultury". Wstęp wolny! Więcej na temat imprezy można przeczytać w artykule "Ustroń: Dowiedz się gdzie biją źródła?".

Dni Ziół i Beskidzkiej Jagnięciny w Brennej

Kozia Zagroda w Brennej zaprasza na Dni Ziół i Beskidzkiej Jagnięciny, które odbywać się będą od piątku do niedzieli. W programie: jagnięcina beskidzka na cztery żywioły, degustacja herbaty z zielin, pokaz wyrobu serów góralskich w kolybie (godz. 10.00 i 11.00), pieczenie barana na ogniu (godz. 13.00) w wykonaniu Gospodarstwa Agroturystycznego "U Gazdy". Ponadto jarmark produktów tradycyjnych: chleb na zakwasie, serki góralskie, bundz, żętyca, kwas chlebowy, herbaty z zielin. Szczegółowe informacje na stronie: www.koziazagroda.com.

Kiermasz Kapel "Piosenka żeglarska" w Zebrzydowicach

Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach zaprasza na II Przegląd Zespołów grających muzykę popularną pt. "Piosenka żeglarska". Impreza odbędzie się w piątek, 15 sierpnia o godz. 15.00 w amfiteatrze przy Zamku w Zebrzydowicach. Gwiazdą imprezy będzie zespół Voyager. Wstęp wolny.

Duet Akustyczny Soul Recall w Avion/Noiva

Czytelnia i Kawiarnia Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie zaprasza na Duet Akustyczny Soul Recall. Duet akustyczny Soul Recall to wokalistka Šárka Secová (z Czeskiego Cieszyna) i gitarzysta Marek Przybytek (z Bystrzycy). W wykonaniu utalentowanych młodych muzyków zabrzmią znane światowe przeboje soulu/popu takich wokalistów, jak Adele, Norah Jones, Amy Winehouse, Sting, Morcheeba,The Beatles Tracy Chapman. Początek koncertu godz. 17.30. Wstęp: 60 koron.

Jubileusz 90-lecia OSP Pastwiska

W piątek, 15 sierpnia odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 90-lecia OSP Pastwiska. W programie m.in. uroczysta zbiórka , złożenie raportu, poświęcenie i wręczenie sztandaru, dekoracja odznaczeniami oraz Festyn Strażacki. Początek imprezy o godz. 15.00.

Święto Wojska Polskiego w Ustroniu

Burmistrz Ustronia oraz rada miasta zapraszają na uroczystość patriotyczną z okazji Święta Wojska Polskiego, 70. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uroczystość odbędzie się w piątek, 15 sierpnia w Ustroniu. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Kino letnie w Wiśle

Przez całe wakacje w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle organizowane plenerowe pokazy filmowe w ramach letniego kina. W najbliższy piątek, 15 sierpnia o godz. 21.00 w ramach Plenerowego Kina Letniego wyświetlony zostanie film "Poranek Kojota", w reż. Olafa Lubaszenki, opowiadający historię młodej, sławnej piosenkarki i rysownika komiksów. Tytuł filmu nawiązuje do obyczaju kojotów, które złapane w pułapkę potrafią uwolnić się za wszelką cenę.

Dni górniczno-hutnicze w Czeskim Cieszynie

Miasto Czeski Cieszyn zaprasza na dni górniczno-hutnicze, które odbędą się w najbliższy piątek i sobotę na rynku w Czeskim Cieszynie. Szczegółowy program imprezy dostępny jest tutaj.

16 sierpnia

Święto baraniny

Leszek Makulski, Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni zapraszają na IX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w podawaniu baraniny, które odbędą się w sobotę, 16 sierpnia w godz. 9.00-21.00 w RM Gastro (ul. Sportowa 15a) w Ustroniu oraz w Karczmie Góralskiej w Ustroniu (ul. Nadrzeczna 1). Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie: www.gorale.ustron.pl.

Żywe lekcje tradycji w Wiśle

W najbliższą sobotę, 16 sierpnia w godz. od 11.00 do 15.00 odbędzie się kolejna żywa lekcja tradycji. Tym razem w wiślańskiej Enklawie Budownictwa Drewnianego tematem przewodnim będzie "Doroczne świętowanie - Hołdamasz”. W programie zaplanowano m.in. prelekcję "Jesienne świętowanie - dożynki” oraz "Folklor taneczno-muzyczny i tradycyjne tańce", warsztaty z wyplatania koszy, występ Grupy Śpiewaczej Tkocze i Stejizbianki z Wisły, występ kapeli Górole z Mostów Jabłonkowskich oraz prezentację i degustację tradycyjnych potraw góralskich i oczywiście lekcje w starej szkole w beskidzkiej wsi "Jak żech chodził do szkoły, uczyli mnie rechtory" wraz z pokazem i nauką dawnych sposobów pisania. Wstęp wolny.

Na ludową nutę - koncert Kapeli Torka

COK Dom Narodowy zaprasza na koncert z cyklu: "Muzyka na rynku: Na ludową nutę", podczas którego zamiast zapowiadanej wcześniej kapeli Stela wystąpi Kapela Góralska Torka. Początek koncertu o godz. 18.00 na cieszyńskim rynku. Wstęp wolny.

Letni Piknik w Parku Pokoju

W każdą sobotę wakacji stowarzyszenie SCI zaprasza na Letni Piknik w Parku Pokoju. Nie inaczej będzie w najbliższą sobotę. Tym razem podczas pikniku na trawie wystąpi Milky Wishlake. W programie również poczęstunek, niespodzianki dla dzieci. Początek imprezy o godz. 15.00.

Koncert Tonam i Synowie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu zaprasza na koncert zespołu Tonam i Synowie (shanties, spirytuals, gospel, reggae, folk), który odbędzie się w sobotę, 16 sierpnia o godz. 20.00 w parku miejskim w Strumieniu. Wstęp wolny.

Muzyczne wieczory przy fontannie w Goleszowie

W każdą sobotę wakacji o godz. 20.00 Gminny Ośrodek Kultury organizuje "Muzyczne wieczory przy fontannie". Koncerty te odbywają się przy goleszowskiej fontannie (ul. 1 Maja), a w razie niepogody w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie. Podczas imprezy grana jest muzyka na żywo obecnego i minionego wieku, jak również przedstawiana jest historia wybranych wokalistów i zespołów muzycznych.

Festyn strażacki w Skoczowie

W sobotę, 16 sierpnia w parku F. Nowaka (przy OSP) w Skoczowie odbędzie się festyn strażacki, podczas którego rock and rollowe hity wykona zespół Bunga Bunga Bunga (godz. 18.00), a zabawę taneczną rozkręci zespół Trio Fax (godz. 20.00). Wstęp wolny.

Kabaret Limo w Ustroniu

W sobotę≤ 16 sierpnia o godz. 19.00 w ustrońskim amfiteatrze wystąpi kabaret Limo. Bilety w cenie: 40 zł do nabycia w: Miejskim Domu Kultury "Prażakówka" (ul. Daszyńskiego 28, I piętro, Sekretariat/Kasa) w godz.: 8.00-15.00 (pn-pt).

Dni Pakosławia w Wiśle

W dniach 16-17 sierpnia wiślańskim amfiteatrze i na Placu Hoffa odbędą dni Pakosławia - gminy zaprzyjaźnionej z Wisłą. - W czerwcu br. delegacja wiślańska odwiedziła gminę podczas Dni Wisły w Pakosławiu. Tym razem zaprosiliśmy gości z Pakosławia do Wisły - wyjaśniają organizatorzy imprezy. W programie artystycznym imprezy przewidziane są występy taneczne i muzyczne grup z obydwu gmin. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

17 sierpnia

Warsztaty teatralne i spektakl

Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" zaprasza do udziału w warsztatach z Teatrem Gry i Ludzie, które odbędą się w niedzielę, 17 sierpnia o godz. 15.00. Podczas warsztatów dzieci i młodzież dowiedzą się jak teatr nadaje zaskakujące funkcje rzeczom. Udział w warsztatach wymaga wcześniejszych zapisów pod numerem telefonu: 33 851 03 51 lub e-mailem gren.fundacja@gmail.com.. Szczegółowy program spotkania z Teatrem Gry i Ludzie znajduje się tutaj.

Koncert muzyczny na rynku w Ustroniu

W niedzielę, 17 sierpnia miasto Ustroń zaprasza na koncert muzyczny na rynku, podczas którego wystąpi Orkiestra Salonowa z Krakowa. Początek koncertu o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama