, wtorek 2 czerwca 2020
Kultura na weekend: Fortuna w Goleszowie!
Maciej Fortuna to trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Doktor sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzący aktywną działalność artystyczną. fot: arch. maciejfortuna.plDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Fortuna w Goleszowie!

RED. / MAT.PRAS.
Co nie powinno umknąć Wasze uwadze w najbliższy weekend? Z pewnością koncerty, a na miłośników kina czekają nowe propozycje filmowe.

W kinie

w Cieszynie

5 - 7 lutego Alvin i wiewiórki: wielka wyprawa, dubbing, godz. 15.30, bilety: 18 zł (norm. 2D), 14 zł (ulg.2D).

Najsłynniejsze wiewiórki świata powracają! Seria zbiegów okoliczności sprawia, że Alvin, Szymon i Teodor zaczynają wierzyć, że ich opiekun Dave ma zamiar oświadczyć się swojej dziewczynie, a ich samych porzucić. Wyruszają więc na szaloną wyprawę, by zapobiec nadciągającej katastrofie…


5 - 7 lutego Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, godz. 17.30, bilety: 18 zł (norm. 2D), 14 zł (ulg.2D).

Schyłek lat 50-tych XX wieku. Do Polski z Anglii wraca Fabian (Maciej Stuhr), emigrant wojenny, jazzman. Przyjeżdża do siostry, Wandy (Sonia Bohosiewicz), do Ciechocinka, aby znów grać swing. Nie wie jeszcze, że znajdzie tu również miłość. Z miejscowych profesjonalnych muzyków i grupy amatorów kompletuje big-band. Zespół składa się z grupy ekscentryków, których spotkanie rodzi wiele zabawnych sytuacji. Jest wśród nich gardzący muzyką stroiciel fortepianów, Zuppe (Wojciech Pszoniak), dystyngowany doktor Vogt (Jerzy Schejbal), klarnecista amator (Adam Ferency), milicjant, który przed wojną był trębaczem (Wiktor Zborowski). Dołączają do nich siostra Fabiana, znana przedwojenna śpiewaczka jazzowa, oraz tajemnicza femme fatale, Modesta (Natalia Rybicka). Wszyscy oni tygodniami ćwiczą repertuar w pensjonacie Bayerowej (Anna Dymna), niegdyś właścicielki, dziś zmęczonej życiem, ale niepozbawionej humoru gospodyni. W końcu dają pierwszy publiczny koncert...
„Excentrycy...” to film o sile optymizmu, o wierze w niezależność ducha, o ciemnocie i nikczemności tamtych lat, o pięknie muzyki i miłości, o brzydocie kłamstwa i hipokryzji. „Chciałem, aby był zabawny, ale nie głupi, żeby oddał klimat tamtych czasów, które znam z autopsji, żeby skłonił do refleksji, bo przecież to też jest jakaś cząstka naszej historii” - mówił Janusz Majewski, reżyser filmu.


 


5 - 7 lutego Pitbull. Nowe porządki, godz. 19.45, bilety: 18 zł (norm. 2D), 14 zł (ulg.2D).

„Będzie zabójstwo. I ja w nim będę brał udział. A mówię ci to tylko dlatego, że mi tego nie udowodnisz”. Tymi słowami Bogusław Linda, w roli gangstera, powraca na wielki ekran w filmie Patryka Vegi „Pitbull. Nowe porządki” i rzuca wyzwanie niepokornemu policjantowi o pseudonimie „Majami” z mokotowskiej komendy. Gdy Majami zaczyna rozpracowywać grupę gangsterów, jego droga przecina się z bohaterami dawnego Pitbulla - Gebelsem, Igorem i Barszczykiem. Okazuje się, że sekcja zabójstw z Pałacu Mostowskich rozpracowuje Grupę Mokotowską w ramach tematu „Gang obcinaczy palców”, który ma na koncie serię porwań i zabójstw. Policjanci z obydwu komend zaczynają rozumieć, że mają do czynienia z najsilniejszą organizacją przestępczą w Polsce i jeśli chcą ją rozbić, muszą ze sobą współpracować.
Patryk Vega w sposób bezkompromisowy ukazuje życie policjantów, a także po raz pierwszy odsłania przed nami świat gangsterów. Jego nowy film to również nowe spojrzenie na policję i przestępczość.
„W ciągu 10 lat policja i przestępczość w Polsce zmieniły się tak bardzo, że postanowiłem to pokazać. Na potrzeby scenariusza udało mi się wniknąć w świat przestępców tak bardzo, że dokumentowałem go równie silnie, jak policję. W filmie nie ma praktycznie wymyślonych dialogów. Wszystkie sceny i sytuacje ukazujące policjantów i gangsterów są jeden do jednego przeniesione z życia, a liczne sceny zostały zrealizowane w tłumie przy użyciu ukrytej kamery. „Pitbull. Nowe porządki” to męski pojedynek w świecie prawdziwych facetów" – mówił Patryk Vega.
Poza Bogusławem Lindą, którego zobaczymy w roli równie mocnej jak postać Franza Maurera z „Psów”, wraz z filmem powracają znani fanom „Pitbulla” Gebels (Andrzej Grabowski), Igor (Paweł Królikowski) i Barszczyk (Michał Kula), a także gwiazda serialu „Służby specjalne” Krzysztof Czeczot. W zaskakujące kreacje postaci kobiecych wcieliły się: Maja Ostaszewska, Agnieszka Dygant, Anna Mucha, Beata Kawka, znana z „Galerianek” Anna Karczmarczyk oraz Julia Pogrebińska. W roli „Majami” widzowie zobaczą debiutującego na wielkim ekranie Piotra Stramowskiego. 


 

w Skoczowie

5 lutego Duke of Burgundy. Reguły pożądania, godz. 19.00, bilety: 16 zł (norm. 2D), 14 zł (ulg.2D).

Cynthia i Evelyn są parą. Każdy dzień zaczynają skomplikowanym erotycznym rytuałem, który kończy się ukaraniem Evelyn. Cynthia, która zajmuje się badaniem motyli, zaczyna być zmęczona tym układem. Kobieta pragnie, by jej związek z Evelyn stał się bardziej konwencjonalny. Jej kochanka popada jednak w coraz większą obsesję na punkcie erotycznych zabaw.


6 lutego Bella i Sebastian 2, godz. 18.00, bilety: 14 zł (norm. 2D), 12 zł (ulg.2D).

Wychowywany przez przybranego dziadka Sebastian z niecierpliwością czeka na powrót swej przyjaciółki Angeliny. Na wieść o tym, że awionetka, którą podróżowała dziewczyna, zaginęła gdzieś w górach, Sebastian i jego wierne psisko Bella wyruszają na pomoc. Niebezpieczna wyprawa obfitować będzie w dramatyczne, ale i zabawne wydarzenia. Pożar lasu, zetknięcie oko w oko z niedźwiedziem, wysokogórska wspinaczka, a przede wszystkim spotkanie z nieznajomym pilotem okażą się dla chłopca i jego psa początkiem zupełnie nowej, niespodziewanej przygody. W jej trakcie Sebastian trafi na ślad swego zaginionego ojca.

  

6 lutego Pitbull. Nowe porządki, godz. 20.30, bilety: 16 zł (norm. 2D), 14 zł (ulg.2D).
(opis i zwiastun powyżej)

7 lutego Bella i Sebastian 2, godz. 17.00, bilety: 14 zł (norm. 2D), 12 zł (ulg.2D).

7 lutego Pitbull. Nowe porządki, godz. 19.30, bilety: 16 zł (norm. 2D), 14 zł (ulg.2D).

w Czeskim Cieszynie

6 -7 lutego 13 hours: The Secret Soldiers of Benghazi, godz. 20.00, bilety: 110 Kc.

Dzieło powstało na podstawie książki Mitchella Zuckoffa. Publikacja opowiada o wydarzeniach, do jakich doszło 11 września 2012 roku w Bengazi w Libii. Zamaskowani napastnicy zaatakowali wówczas dwie placówki amerykańskie na terenie Libii. W wyniku ataku zginęły cztery osoby w tym ambasador amerykański Christopher Stevens. Mitchell Zuckoff koncentruje się na działaniach amerykańskich ochroniarzy, którzy pomimo znacznej przewagi wroga zapobiegli większej tragedii.

7 lutego Alvin i wiewiórki: wielka wyprawa, dubbing, godz. 15.30, bilety: 125 Kc dorośli,100 Kc dzieci.
(opis i zwiastun powyżej)

5 lutego

Andrzej Cienciała, Dziennik 1846-1853

W piątek 5 lutego 2016 r. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się prezentacja nowego tomu serii „Bibliotheca Tessinensis” zawierającego edycję pochodzącego z lat 1846-1853 dziennika Andrzeja Cinciały (1825-1898), pioniera polskiego ruchu narodowego na Śląsku Cieszyńskim. W prezentacji obszernej, obejmującej dwa woluminy publikacji udział weźmie jej autorka dr Marzena Bogus, autor wprowadzenia językowego prof. Zbigniew Greń oraz redaktor naukowy tomu prof. Janusz Spyra. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli także inni uczestnicy prac nad edycją „Dziennika”.

Koncert karnawałowy „ Nad pięknym, modrym Dunajem”

5 lutego o godz.18.00 w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka” w Ustroniu odbędzie się tradycyjny koncert karnawałowy. Wystąpią poznańscy śpiewacy: Anna Bajerska-Witczak, Agnieszka Wawrzyniak, Bartosz Kuczyk i Jarosław Patycki a soliści baletu tańcem dopełnią całości.

Szkubaczki „Żywe źródła”

„...Szkubaczki to było dycki świynto, bo sie sbiyrały gaździny s całej dziedziny i szły szkubać piyrzi. Na Szkubaczki sie szło do tej chałupy, kaj była dziołucha na wydaniu. Każdo dziołucha potrzebowała wiano, coby ji chłop nie wyczytoł, że ni mo nic. Szkubaczki były s muzykóm, i s potańcówkóm. Baby szkubały i śpiywały, a chłopi szli do szopy i tam se polywali. Potym jednako dycki prziszeł gdosi s hóślami s gajdami zagrali i zaczynało sie tańcowani, dycki też sie opowiadało o straszydłach, utopcach, abo o diobłach. Dzisio uż szkubaczek sie nie robi, bo pierzin sie uż nie suje, a zogłowki idzie kupić w magacynie, ale czasym by sie tak ludzie mógli ros za czas zynść, porozrzóndzać, pośpiywać a potym se potańcować...” - tak ludowe tradycje „szkubaczek” opisuje Tomasz Sochacki z Kończyc Małych.

Wszystkich, którzy chcieliby te obyczaje poznać bliżej zapraszamy 5 lutego do Domu Narodowego na wieczór pełen tradycyjnej muzyki, poezji i magicznych opowieści.
W spotkaniu wezmą udział Zbyszek Wałach z Kapelą Wałasi, poetki Ewelina Szuścik, Krystyna Morys-Grochal … Początek o godzinie 17.00, wstęp wolny.

WyGRYwamy

Biblioteka Miejska w Cieszynie organizuje w najbliższy piątek turniej gier planszowych. Początek godzina 15.00.

6 lutego

Koncert karnawałowy „ Z batutą i… Maciejem Niesiołowskim” w teatrze im. A. Mickiewicza

W koncercie zabrzmi muzyka Johanna Straussa, Imre Kalmana, Franciszka Lehara i Jakuba Offenbacha a znane arie i duety operetkowe oraz musicalowe wykonają artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego Anita Maszczyk (sopran) i Michał Musioł (tenor) z towarzyszeniem orkiestry, chóru oraz solistów baletu. Koncert został przygotowany przez Gliwicki Teatr Muzyczny z okazji 70. urodzin Macieja Niesiołowskiego.

Koncert Jakuba Kusiora w Wiśle

Galeria Klub Kawiarnia zaprasza na koncert, na którym zagra JAKUB KUSIOR.
Koncert odbędzie się w sobotę 6 lutego 2016 r. o godz. 19:00 w Pałacyku Myśliwskim Habsburgów w Wiśle, ul. Lipowa 4 (obok PKS i PTTK).
Jakub Kusior - specjalizuje się w technice gry na gitarze zwanej fingerstyle. W 2013 roku wydał debiutancki instrumentalny albumu „Step by Step”. Śpiewa, pisze teksty. Ma na swoim koncie występy w telewizji (półfinał 6 edycji Must be the Music), dwa autorskie albumy, trasę koncertową z cenionymi na świecie gitarzystami fingerstyle Andrea Valerim i Piotrem Resteckim.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Pałacyku Myśliwskim w Wiśle.

Rowerem przez Kanadę - Ku fiordom Pacyfiku

W Teatrze Elektrycznym w Skoczowie odbędzie się prelekcja Anny i Marcina Sowińskich połączona z prezentacją multimedialną. Początek o godz. 15.00. Wstęp wolny.

7 lutego

Koncert walentynkowy w Goleszowie

Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie zaprasza na koncert Macieja Fortuny- trębacza, kompozytora jazzowego i producenta muzycznego, który prócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi oraz poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków muzyki. Koncert poprzedzą otwarte dwugodzinne warsztaty improwizacji. Początek o godz. 14.00. Wstęp wolny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama