, piątek 16 kwietnia 2021
Kultura na weekend: Brackie Granie
Jednym z zespołów, który wystąpi podczas "Brackiego Grania", będzie Rastafajrant. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: Brackie Granie

Zapowiedzi kulturalne powoli dominują akcenty świąteczne. Udało się nam jednak znaleźć kilka neutralnych, a mimo to bardzo ciekawych wydarzeń jak np. koncert z cyklu Brackie Granie! Polecamy także nowości filmowe w trzech kinach prężnie działających w naszym regionie.

W kinie

w Cieszynie

4 - 10 grudnia Listy do M. 2, godz. 16.00, bilety: 14 zł (ulg.), 18 zł (norm.),
4 - 9 grudnia Listy do M. 2, godz. 16.00, bilety: 14 zł (ulg.), 18 zł (norm.),

Od wydarzeń znanych nam z filmu "Listy do M" minęły równo cztery lata. Wszyscy bohaterowie, których poznaliśmy w tamtym filmie przygotowują się do kolejnej Wigilii. Mikołaj (Maciej Stuhr), który znalazł szczęście u boku Doris (Roma Gąsiorowska-Żurawska), wciąż nie może zdecydować się na oświadczyny, co prowokuje jego syna Kostka (Jakub Jankiewicz) do obmyślenia sprytnej, świątecznej intrygi z pierścionkiem zaręczynowym w tle. Małgosia (Agnieszka Wagner) i Wojtek (Wojciech Malajkat) adoptowali Tosię (Julia Wróblewska), ale teraz, tuż przed Bożym Narodzeniem, ich rodzina musi zmierzyć się wspólnie z nową, trudną sytuacją, związaną ze zdrowiem Małgosi. Karina (Agnieszka Dygant) - obecnie wzięta pisarka i Szczepan (Piotr Adamczyk) - były mediator pracujący w policji, a teraz taksówkarz, rozstali się, lecz ich ścieżki nieustannie się przecinają. Związek Betty (Katarzyna Zielińska) i "niegrzecznego" Mikołaja Mela (Tomasz Karolak) nie przetrwał próby czasu. Betty wychowuje ich synka Kazika z nowym partnerem Karolem (Marcin Perchuć). Czy Mel zdoła udowodnić, że zasługuje na miłość syna i stać się dla Kazika prawdziwym superbohaterem? Wladi (Paweł Małaszyński) wciąż kieruje Agencją Mikołajów, wspierany przez niezawodną Larwę (Katarzyna Bujakiewicz) i nową pracownicę – Magdę (Magdalena Lamparska), która mocno namiesza w związku popularnego muzyka Redo (Maciej Zakościelny) i Moniki (Marta Żmuda-Trzebiatowska).

4 - 10 grudnia Święty Mikołaj dla wszystkich, dubbing, godz. 14.30, bilety: 15 zł (norm.), 12 zł (ulg.),

Już niedługo Gwiazdka - czas prezentów dla wszystkich dzieci. Ale co ze zwierzakami? Czy Mikołaj o nich zapomniał? A może po prostu o nich nie wie? Trzy młode zwierzaki, Fredzia, Bello i Walker postanawiają to zmienić i wyruszają na spotkanie z Mikołajem. Chcą poprosić go o prezenty dla swych przyjaciół. Jednak do Gwiazdki nie zostało już wiele czasu, a droga jest długa i pełna niebezpieczeństw. Chyba nie obędzie się bez kłopotów...

4 - 9 grudnia Ugotowany, napisy, godz. 18.00, bilety: 14 zł (ulg.), 18 zł (norm.),

Adam Jones (Bradley Cooper) to charyzmatyczny szef kuchni, który w młodym wieku zyskał rozgłos jako guru paryskich restauratorów. Podążał własną ścieżką i tworzył intrygujące połączenia smaków. Nie udźwignął jednak ciężaru sławy, zniknął z pierwszych stron gazet i... słuch o nim zaginął... Teraz, wolny od wszelkich uzależnień, próbuje swoich sił w sercu kulinarnego Londynu. Gromadzi doborową załogę, by stworzyć najlepszą restaurację na świecie. Czy kierując grupą utalentowanych ekscentryków, zdoła wspiąć się na kulinarny Olimp? Czy uczucie do pięknej Helene (Sienna Miller) nie przeszkodzi mu w zdobyciu upragnionej, trzeciej gwiazdki Michelin?

w Skoczowie

3, 5 i 6 grudnia Igrzyska śmierci: Kosogłos, cz. 2, napisy, godz. 19.00, bilety: 14 zł (ulg.), 16 zł (norm.),

Katniss Everdeen i przywódcy Dystryktu 13 rozpoczynają wielką ofensywę przeciwko dyktatorskiej władzy Kapitolu. Walka toczy się już nie tylko o przetrwanie, ale także o przyszłość całego narodu. Katniss (Jennifer Lawrence) wspierana przez Gale'a (Liam Hemsworth), Finnicka (Sam Claflin) oraz Peetę (Josh Hutcherson) planuje zamach na Prezydenta Snowa (Donald Sutherland). Bezwzględni wrogowie i moralne wybory, przed którymi stanie Katniss, będą dla niej większym wyzwaniem niż cokolwiek, czego wcześniej doświadczyła na arenach Głodowych Igrzysk.

4 i 5 grudnia Święty Mikołaj dla wszystkich, dubbing, godz. 17.00, bilety: 12 zł (ulg.), 14 zł (norm.),
6 grudnia Święty Mikołaj dla wszystkich, dubbing, godz. 16.00, 17.30, bilety: 12 zł (ulg.), 14 zł (norm.),

(opis i zwiastun znajduje się powyżej)

4 grudnia Demon, godz. 19.00, bilety: 14 zł (ulg.), 16 zł (ulg.),

Piotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety - Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego...

w Czeskim Cieszynie

3 - 6 grudnia Vánoční Kameňák, godz. 20.00, bilety: 120 Kč,

Burmistrz miasta Kameňákov Pepan wraz ze swoim współpracownikiem - sekretarzem miasta postanawia na górze Říp postawić skocznię narciarską. W tym celu wyruszają na spotkanie z prezydentem Czech, który dosyć często jest pijany i mało kiedy interesuje się swoim urzędem. Pomysł udaje się przedstawić rzecznikowi prasowemu prezydenta, który ma go następnie przedstawić głowie państwa.

4 grudnia Gangster Ka: Afričan, godz. 17.45, bilety: 130 Kč,

Po niespodziewanej ucieczce z rąk policji Kraviec ucieka z Czech, i zaczyna nowy etap swojego przestępczego życia. Osiada na Seszelach mając na koncie 80 mln, którymi mógłby obalić premiera i cały rząd. Niestety 6 mld wypranych przez spółkę ČEPRO powoli się kończy, zatem konieczne będzie znalezienie nowego źródła dochodu, nawet jeśli ceną miałyby być polityczny zamach stanu.

5 - 6 grudnia W samym sercu morza, godz. 17.45, bilety: 110 Kč,

Zimą 1820 r. płynący z Nowej Anglii statek wielorybniczy Essex został zaatakowany przez przerażające stworzenie — gigantycznego kaszalota o niezłomnej woli i niemal ludzkim pragnieniu zemsty. Ta autentyczna katastrofa morska zainspirowała Hermana Melville’a do stworzenia powieści "Moby Dick". Jednak autor książki opisał tylko część tej historii. Film "In the Heart of the Sea" przedstawia, jak uczestnicy wyprawy, którzy pozostali przy życiu po starciu z wielorybem, walczą o przetrwanie, przekraczając granice własnej wytrzymałości i dokonując niemożliwego. W obliczu żywiołu i głodu przerażona i zrozpaczona załoga statku Essex, zwątpi w swoje najgłębsze przekonania: wartość ludzkiego życia i moralność swojego zajęcia. Tymczasem kapitan będzie próbował odnaleźć drogę do domu, a pierwszy oficer postawi sobie za cel pokonanie wieloryba.

6 grudnia Mały Książę, godz. 15.45, bilety: 120 Kč,

Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Pilot. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna się magiczna i pełna przygód podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum Małego Księcia.

3 grudnia

Kiermasz Bożonarodzeniowy w Cieszynie

Od 1 grudnia do 24 grudnia na rynku w Cieszynie trwa Kiermasz Bożonarodzeniowy. Kiermasze świąteczne w Cieszynie mają już ponad dwudziestoletnią historię. Jak co roku kupcy oferują na swoich stoiskach ozdoby bożonarodzeniowe, kartki świąteczne, lampki i bombki choinkowe, obrusy świąteczne, stroiki, a także najlepszej jakości miody,wędliny i szereg innych towarów. Kiermasz funkcjonuje od poniedziałku do soboty, oraz w ostatnią niedzielę przed świętami (z wyłączeniem niedziel: 6 i 13 grudnia).

Wystawa: Beskidzkie mikołaje

W czwartek, 3 grudnia o godz. 16.30 w galerii COK "Dom Narodowy" odbył się wernisaż pt. "Beskidzkie mikołaje". Wystawa jest czynna do końca roku. W tym czasie można zobaczyć inspirowaną ludowymi obrzędami obrazt Agnieszki Pawlitko oraz plastyki obrzędowej z Muzeum Regionalnego "Na Grapie" w Jaworzynce. Wstęp wolny.

4 grudnia

Koncert z cyklu Brackie Granie!

W piątek, 4 grudnia w dawnej knajpie Teatralna, a obecnie Cihlovy Bistro (ul. Mennicza 38), odbędzie się koncert z cyklu Brackie Granie. Pierwszy koncert, z trzech zaplanowanych na ten wieczór odbędzie się o godzinie 19.00. W ramach Brackiego Grania zagrają trzy zespoły związane z Cieszynem i okolicą. Mowa o zespołach The Pryzmats, Rastafajrant oraz FENIX-56. Bilety w cenie: 5 zł (w tym piwo gratis), do nabycia przed koncertem.

Artystyczny Kiermasz Mikołajkowy

W dniach od 4 do 6 grudnia w Café Muzeum oraz na Dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbędzie się Artystyczny Kiermasz Mikołajkowy, podczas którego będzie można nabyć ozdoby związane ze Świętami i Mikołajem, wykonanych przez lokalnych twórców, a także dzieci. Podczas imprezy odbędą się także pokazy pracy twórców ludowych, a także sprzedaż ciast świątecznych. Kiermasz będzie odbywał się w godzinach: 12.00-16.00 (piątek), 9.00-14.00 (sobota i niedziela). Wstęp wolny.

Tańcz mnie po miłości kres

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na spektakl muzyczny oparty na piosenkach Leonarda Cohena w wykonaniu grupy wokalnej "Bless". Spektakl pt. "Tańcz mnie po miłości kres", zaprezentowany zostanie w Klub "Pod Amfiteatrem", a najbliższy piątek, 4 grudnia o godz. 19.00. Bilety w cenie: 5 i 3 zł do nabycia przed spektaklem.

Koncert kolęd i pastorałek - "Gwiazdo świeć, kolędo leć"

W piątek, 4 grudnia o godz. 19.00 w teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbędzie się koncert kolęd i pastorałek pt. "Gwiazdo świeć, kolędo leć", który został napisany i zaaranżowany przez wybitnego kompozytora, pianistę i aranżera Włodzimierza Korcza. Pośród kilku znanych kolęd usłyszymy przepiękne, nastrojowe i brawurowo wykonane pastorałki do tekstów najwybitniejszych polskich autorów: E. Brylla, W. Młynarskiego, M. Czapińskiej, ks. Twardowskiego i in. Artyści, podczas koncertu tworzą niezwykły nastrój, który długo pozostaje w pamięci widzów. Przed cieszyńską publicznością wystąpią: Alicja Majewska - wokal, Olga Bończyk - wokal, Zbigniew Wodecki - wokal oraz Włodzimierz Korcz - fortepian. Bilety w cenie: 25; 40 i 60 zł do nabycia w kasie teatru i w systemie on-line.

Chwalcie Pana w Książnicy Cieszyńskiej

W piątek 4 grudnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie XIV prezentacja z cyklu Cymelia i osobliwości. Stworzy ona okazję do bliższego zapoznania się z dorobkiem wydawniczym Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra oraz przechowywanymi w Książnicy Cieszyńskiej najpopularniejszymi publikacjami tegoż wydawnictwa. Jakie jednak konkretnie plony przyniosło ziarno zasiane w duszach i umysłach kilku pokoleń cieszyńskich Polaków? Czy publikacje te miały wpływ na coś, co nazwać by można "duchową spuścizną" Śląska Cieszyńskiego? Na pytania te i wiele innych odpowie wykład Wojciecha Grajewskiego, podczas którego będzie można dowiedzieć się więcej na temat owoców działalności wydawniczej "Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra". Wstęp wolny.

V Koncert Marzeń Londzina

W piątek, 4 grudnia o godzinie 17.00 w Domu Narodowym w Cieszynie odbędzie się V Koncert Marzeń Londzina. W programie występny uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, którzy zaprezentują swoje umiejętności wokalne, taneczne i sprawnościowe. Bilety do nabycia w sekretariacie szkoły w cenie 12 zł.

Warsztaty robienia ozdób świątecznych

W piątek, 4 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, w godz. od 16.00 do 18.00 odbędą się warsztaty robienia ozdób świątecznych - lampionów, bombek, ozdób szytych lub ze sznurka. Wstęp wolny.

5 grudnia

Mikołajkowe popołudnie w COK'u

W sobotę, 5 grudnia o godz. 15.00. Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na "Mikołajkowe popołudnie", czyli program estradowy dla dzieci z okazji przybycia św. Mikołaja. W programie: "Mikołajkowe poszukiwania" - bajka dla dzieci w wykonaniu estrady Duo Fix, a także spotkanie ze Świętym Mikołajem. Bilety w cenie: 20 zł (dzieci) i 5 zł (opiekunowie) do nabycia w kasie COK.

Spotkanie z Mikołajem w Wiśle

Wiślańskie Centrum Kultury zaprasza w sobotę, 5 grudnia w godz. od 14.00 do 16.00 na spotkanie z Mikołajem, które odbędzie się w OSP Wisła Jawornik. Spotkanie poprowadzi Bernadeta Kowalska i jej przyjaciele. Nie zabraknie wspólnego śpiewu, zabaw tanecznych i niespodzianek. Wstęp wolny.

Adwent na rynku w Czeskim Cieszynie

W najbliższą sobotę, 5 grudnia kontynuowane będą adwentowe atrakcje, które odbywać się będą przy choince na rynku w Czeskim Cieszynie. W programie m.in. występy młodych artystów z Czeskiego Cieszyna, przyjazd Św. Mikołaja, a także koncert zespołu Stanley´s Dixie Street Band. Wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

6 grudnia

Koncert kolęd i pastorałek w Cafe Muzeum

W najbliższą niedzielę, 6 grudnia o godz. 16.00 w Cafe Muzeum odbędzie się koncert kolęd, pastorałek oraz piosenek w wykonaniu J-TRIO w składzie Tomasz Pala - piano, Jan Gembarzewski - perkusja, Zbigniew Wiktorski - bas z wokalistką Dorotą Bonecką. W programie piosenki o zimie i świętach. Bilety w cenie: 15 zł do nabycia przed koncertem.

Choinka niedźwiadka Tolka

Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach zaprasza na spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa pt. "Choinka niedźwiadka Tolka". Spektakl wystawiony zostanie w niedzielę, 6 grudnia o godz. 15.00 w sali widowiskowej GOK Zebrzydowice.

Jasełka w Zabłociu

W niedzielę, 6 grudnia w kościele w Zabłociu odbędą się Jasełka. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama