, piątek 3 grudnia 2021
Wydarzenia i kultura na weekend: Pożegnanie lata z zespołem TABU
Zespół Tabu istnieje od 2003 roku. Na przełomie swojej 15 letniej histori Tabu zagrało ponad 1000 koncertów w kilku krajach! fot: www.tabu.band.plDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Pożegnanie lata z zespołem TABU

MARCELINA BANOT
Przed nami przedostatni, obfity w imprezy i wydarzenia, weekend wakacji. W Cieszynie czeka nas impreza pożegnalna lata. W Goleszowie, Brennej oraz w Gminie Hażlach odbędą się Dożynki. W Skoczowie Eksplozja Kolorów, a w Chybiu Transgraniczny Jarmark Ekologiczny. Dla miłośników dobrego filmu ciekawe propozycje filmowe.

23 sierpnia

Ostatnia projekcja w ramach Festiwalu Wakacyjne Kadry

W najbliższy piątek, 23 sierpnia, czeka nas ostatni już w tym roku seans plenerowy w ramach Festiwalu Wakacyjne Kadry, w ramach której widzowie obejrzą nie jeden, a dwa filmy! Punktualnie o godz. 20.00 na dużym ekranie rozstawionym na cieszyńskim rynku zagoszczą bohaterowie filmu animowanego „Kumple z dżungli!”. Po projekcji dla najmłodszych odbędzie się wcześniej planowany seans filmu „Zimna Wojna”, który rozpocznie się około godziny 21.30.

Wycieczka po Wiśle ze zwiedzaniem Rezydencji Prezydenta RP

PTTK oddział Wisła zaprasza na wycieczki po Wiśle połączone ze zwiedzaniem Zamku - Rezydencji Prezydenta RP. Zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się w piątek oraz w sobotę, 23 i 24 sierpnia. W trakcie zwiedzenia, przewodnicy PTTK oddział w Wiśle pokazą: Zameczek Myśliwski Habsburgów - obecna siedziba PTTK, Wystawę „Głuszec w lasach Beskidu Śląskiego”, zaporę na Jeziorze Czerniańskim, zamek Dolny, zamek Rezydencja Prezydenta RP, wiadukt kolejowy w Łabajowie, kościół PW Znalezienia Krzyża Świętego oraz Galerię Trofeów Adama Małysza. Czas trwania wycieczki ok. 3,5h. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Plenerowy Teatr dla Dzieci "O zaczarowanym źródle"

W piątek, 23 sierpnia o godz. 16:00 w Amfiteatrze w Parku Turystyki w Brennej wystawiony zostanie plenerowy teatr dla dzieci, w ramach którego Bajkowe Skarbki Śląska zaprezentują przedstawienie "O zaczarowanym źródle". Wstęp wolny.

24 sierpnia

Pożegnanie lata na rynku w Cieszynie

24 sierpnia na cieszyńskim rynku będzie się działo! Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” oraz miasto Cieszyn, wspólnie z TVP3 Katowice organizują huczne pożegnanie lata. Na  uczestników imprezy czeka wiele atrakcji. Start imprezy o godz. 10:30. Wtedy ekipa telewizyjna rozpocznie realizacje programu "Studio 3 na lato". Dla miłośników kultury regionalnej o godz. 15:00 na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej. O godz. 15:45 będzie można zagrać w ogromną grę planszową „CieszyńskieGO”, a o godz. 16:00 na scenie pojawią się młodzi i zdolni aktorzy z Teatru na Dłoni, którzy zaprezentują swój musical. O godz. 17:15 publiczność do zabawy porwie popularny z parodiowania wielkich przebojów, Youtuber - Jano. O godz. 18.00 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru, czyli zespół TABU. Zakończeniem imprezy będzie Wakacyjna Dyskoteka, która rozpocznie się po koncercie i potrwa do godz. 22:00. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Letnie Kino Plenerowe w Ustroniu

Kolej Linowa Poniwiec - Mała Czantoria zaprasza na kolejny wakacyjny seans w ramach Letniego Kina Plenerowego. W najbliższą sobotę, 24 sierpnia o godz. 18:00 zaprezentowany zostanie film "Zapach kobiety". Uczestnictwo w projekcji filmu jest bezpłatne.

Dożynki Gminy Hażlach

Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, Sołtys Zamarsk Klaudiusz Zawada oraz Gazdowie Dożynkowi zapraszają do Parku Rekreacyjno-Sportowego w Zamarskach na imprezę dożynkową, która rozpocznie się korowodem dożynkowym, który wyruszy o godz. 14:00. W programie m.in. występ artystyczny Zespołu Mażoretkowego „Cieszyńskie Gwiazdeczki”, koncert zespołu „Baciary” oraz zabawa taneczna z DJ Alvaro.

Śpiewać - pokaz plenerowy na Skwerze Ireny Sendler

Na najbliższą sobotę, 24 sierpnia o godz. 20:00 zaplanowana została filmowa zapowiedź tegorocznej objazdowej edycji festiwalu Watch Docs w Cieszynie. Śpiew gardłowy zwany chöömej to fascynująca muzyczna tradycja syberyjskiej Republiki Tuwy. Jak bardzo fascynująca, najlepiej chyba dowodzi fakt, że kulturowo zarezerwowano ją dla mężczyzn. I wykluczenie kobiet zawarowano wierzeniami, według których praktykowanie przez nie chöömej prowadzi do bezpłodności. Główna bohaterka filmu, Czoduraa Tumat, jest mistrzynią i nauczycielką tuwińskiego śpiewu gardłowego. Ale uczy głównie chłopców. Jej parę uczennic ukrywa swoją pasję przed rodzinami i unika trudnej konfrontacji z potęgą tradycji. Czy chöömej da im siłę do walki o osobistą wolność?

Wakacyjne spacery z Zamkiem Cieszyn

Zamek Cieszyn zaprasza na kolejny wakacyjny spacer zatytułowany "Centrum polityki. Machina śmierci. Dom rodzinny". Tym razem będzie to spacer po Wzgórzu Zamkowym śladami średniowiecznego zamku z Władysławem M. Żaganem, autorem bloga Principatus Teschinensis i pracownikiem Zamku Cieszyn. Zbiórka przy Punkcie Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn. Czas trwania: około 3 godzin. Udział w wakacyjnym spacerze jest bezpłatny.

Dożynki Gminne - Dni Gminy Goleszów

W najbliższy weekend odbędą się także Dożynki w gminie Goleszów, którym towarzyszyć będą Dni Gminy Goleszów.. Impreza rozpocznie się w sobotę, 24 sierpnia o godz. 13:00 tradycyjnym korowodem dożynkowym. Następnie w programie przewidziany jest występ Zespołu Pieśni i Tańca „Goleszów”, oraz Orkiestry Dętej „Goleszów Band”. Kolejny punkt to rozstrzygnięcie konkursu ogrodniczego, a następnie występ zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. O godz. 18:00 na scenie pojawią się gwiazdy wieczoru: Kasia i Claudia Chwołki, a po ich występie rozpocznie się zabawa taneczna z zespołem Dynacord. W niedzielę, 25 sierpnia imprezę rozpocznie koncert Orkiestry Dętej OSP Puńców, który rozpocznie się o godz. 16:00. W dalszej części programu przewidziano występ Gimnastów - zespołu akrobatycznego z Wędryni - miasta partnerskiego Goleszowa. O godz. 18:00 odbędzie się koncert Kapeli „Wisła”, a o godz. 19:30 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru - Paweł Gołecki. Imprezę zakończy, tak jak w sobotę, zabawa taneczna z Dynacord.

32. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

W sobotę, 24 sierpnia odbędzie się pierwszy koncert w ramach 32. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. Koncert plenerowy odbędzie w amfiteatrze parku w Ustroniu. Początek koncertu o godz. 17:00. Kolejnym punktem programu festiwalu będzie korowód i koncert artystów, które odbędą się o godz. 13:00 w amfiteatrze w Brennej. Wstęp bezpłatny.

XX Beskidzki Piknik Country "Wiślaczek Country"

W dniach 24-25 sierpnia w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle odbędzie się XX Wiślaczek Country. W trakcie trwania dwudniowej imprezy, będziemy mogli pobawić się wspólnie przy muzyce Country. W programie koncerty, pokazy i nauka tańców kowbojskich, korowód zespołów i harleyów. Szczegółowy program znajduje się tutaj.

X Jarmark Pasterski

Centrum Produktu Pasterskiego zaprasza na X Jarmark Pasterski, który odbędzie się w Centrum Pasterskim w Koniakowie 33 (Szańce). W programie występ zespołu Regionalnego "Istebna", pokaz wyboru bundzu, a także ręcznego strzyżenia owiec. Dodatkowo prezentacja śpiewu, tańca i muzyki Górali Śląskich, pokaz obróbki wełny owczej oraz bryndzy, a także koncert kapeli "Zwyrtni" oraz zwiedzanie Karpackiej Zagrody Edukacyjnej. Wstęp bezpłatny. Początek imprezy o godz. 10:00.

Tygrys Pietrek na Skwerze Ireny Sendlerowej

Teatrzyk Maleńki Roberta Kalisza i Beaty Kobis zaprasza całe rodziny, a w szczególności najmłodszych widzów na przedstawienie "Tygrys Pietrek". Głównym bohaterem przedstawienia "Tygrys Pietrek" jest mały i bojący się wszystkiego tygrysek. Po spotkaniu z dorosłymi i zarazem bardzo odważnymi tygrysami, traci paski, które są symbolem tygrysiej odwagi. W związku z tym maluch wyrusza w świat w jej poszukiwaniu. Stara się zdobyć ją na różne sposoby, spotykając na swojej drodze interesujące i barwne postaci. Wydarzenie odbędzie się w plenerze tj. na Skwerze Ireny Sendlerowe o godz. 17:00, a w razie niepogody zostanie przeniesione do Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy". Wstęp wolny!

IV Piknik Historyczny - Pogórze, Okrywanie śladów historii

Stowarzyszenie Przyjaciół Pogórza i Rada Sołecka zaprasza na IV Piknik Historyczny - "Pogórze, Odkrywanie śladów historii w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Impreza rozpocznie się o godz. 13:00 pod pomnikiem na ul. ks. Stanisława Gawlasa, gdzie nastąpi podniesienie flagi narodowej, a także odśpiewanie hymnu oraz złożenie kwiatów. W programie także odsłonięcie tablicy przy ścieżce Edukacyjno-historycznej. Oficjalne otwarcie IV Pikniku Historycznego odbędzie się o godz. 14:00. Wtedy też nastąpi otwarcie wystawy o tematyce historycznej. W dalszej części programu przewidziano także inscenizacje historyczne, festyn oraz zabawa z zespołem Preludium.

25 sierpnia

30 Ekumeniczne Dożynki w Gminie Brenna

Tradycyjnie, w ostatnią niedziele sierpnia w Brennej obchodzone są Dożynki Ekumeniczne. Jest to barwne wydarzenie przepełnione radością. Program odwołuje się do kultury oraz tradycji naszego regionu. O godz. 14:00 spod kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Brennej Pinkas wyruszy korowód, który przemaszeruje do Centrum. Następnie w amfiteatrze odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, obrzęd dożynkowy a także część artystyczna. W programie znajdują się: koncerty chórów, orkiestry dętej i zespołów regionalnych, koncert w ramach 32. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego oraz festyn z zespołem "Musicstaś".

Przewodnik czeka!

Miasto Cieszyn i Koło Przewodników Beskidzkich PTTK zapraszają na bezpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Początek spaceru z przewodnikiem o godz. 14:00. Zbiórka przed Punktem Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn.

Letnia Wymienialnia Książek

Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich, zaprasza na comiesięczna możliwość wymiany książek, zapraszając wszystkich do odświeżenia swoich domowych biblioteczek. Zasady pozostają bez zmian - książka za książkę. Nie przyjmujemy zniszczonych, rozpadających się książek! Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia w godz. od 10:00 do 16:00. Wstęp wolny.

Transgraniczny Jarmark Ekologiczny w Chybiu

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu, Stowarzyszenie Ekologiczne „EKO-Życie”, Rejonowy Związek Kółek, Rolników i Organizacji Rolniczych zapraszają wszystkich do Chybia na Transgraniczny Jarmark Ekologiczny, który rozpocznie się o godz. 10:00 w amfiteatrze. W programie m.in. "Expo Zdrowie" - medyczne miasteczko namiotowe", gdzie darmowo będzie można dokonać różnych badań, "Ciuchcia zdrowia" - plac zabaw dla dzieci oraz koncert duetu Beata Mańkowska/Marian Chrobok. Jak co roku, pojawią się także wystawcy żywego inwentarza, lokalnych specjałów kulinarnych, roślin, ludowej twórczości, a także promujący zdrowy i ekologiczny tryb życia. Wstęp wolny.

Eksplozja Kolorów w Skoczowie!

W Skoczowie będzie się działo i będzie kolorowo, a to za sprawą Eksplozji Kolorów, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę na Górnym Borze o godz. 15:00. Dla tych, którzy nie wiedzą, o co w tym chodzi, kilka słów wyjaśnienia. Eksplozja kolorów to popularna w całym kraju zabawa polegająca na wyrzucaniu w górę przez tysiące ludzi Kolorów Holi, tworzących ogromną barwną chmurę. Wstęp wolny.

XI Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej - Dwa Królewskie Instrumenty

W niedzielę, 25 sierpnia odbędzie się trzeci koncert odbywający się w ramach XI edycji "Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu" - Dwa Królewskie Instrumenty. Koncert odbędzie się o godz. 17:00 w Kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu. Wykonawcami będą Dominika Surzyn - Harfa (Berlin) oraz Daniel Strządała - Organy (Zabrzeg). W programie koncertu usłyszymy m.in. dzieła J. S. Bacha, G. Faure, transkrypcje muzyki orkiestrowej oraz improwizacje. Wstęp wolny.

Skarby Stela - Ustrońskie Targi Staroci

W najbliższą niedzielę, 25 sierpnia na targowisku miejskim przy ul. A. Brody w Ustroniu odbędą się Ustrońskie Targi Staroci. W godzinach od 9:00 do 13:00 będzie można wystawić swoje swoje starocie i antyki, jak również zakupić skarby, które przedstawią wystawcy! Stoiska dla wystawców przygotowywane są bezpłatnie!

Nie tylko Zakazane piosenki

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik w Rudniku zaprasza w niedzielę, 25 sierpnia do Parku Rekreacyjno-Sportowego w Zamarskach, gdzie o godz. 18:00 rozpocznie się widowisko słowno-muzyczne „Zakazane piosenki” w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. Nieco wcześniej, bo o godz. 16:00 odbędzie się natomiast koncert uczestników warsztatów muzycznych Tralala. W programie także spotkanie z autorami książki "Bitwa o Śląsk Cieszyński" i quiz z nagrodami "Co wiem o II wojnie światowej", które zaplanowane zostały na godzinę 19:00. Dodatkowo organizatorzy zapraszają także na pokaz kulinarny połączony z degustacją grochówki.

Wspólne śniadanie na Wzgórzu Zamkowym

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia - co do tego nikt nie ma wątpliwości. Dlatego zamiast jeść go samemu w domowym zaciszu, lepiej ucztować razem z innymi. Cieszyńska Kooperatywa zaprasza na wspólne śniadanie na Wzgórzu Zamkowym, które odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia, o godz. 9:30. Wspólny posiłek będzie doskonałą okazją do tego, by porozmawiać o jedzeniu, najbliższym otoczeniu, ekologii, słowem - o wszystkim, co istotne. Organizatorzy zachęcają, by każdy, kto chce dołączyć do wydarzenia, przyniósł ze sobą coś na wspólny stół, najlepiej przygotowanego w domu lub zakupionego u lokalnych dostawców. Może to być chleb, pasta, ciasto, owoce, słoik ogórków - wszystko będzie mile widziane. Śniadanie na Wzgórzu Zamkowym będzie również doskonałą okazją do tego, by poznać nowych ludzi i dowiedzieć się, czym jest Cieszyńska Kooperatywa.

W weekend do kina!

Kino Piast w Cieszynie

23.08-04.09 PEWNEGO RAZU... W HOLLYWOOD - napisy, godz. 19.30, bilety: 20 zł (norm.), 15 zł (ulg. - dla uczniów, studentów, rencistów i emerytów). Thriller/kryminalny, od lat 15.

Dziewiąte dzieło w dorobku Quentina Tarantino. Akcja rozgrywa się w 1969 roku, i opowiada o losach gwiazdy TV Ricka Daltona (Leaonardo DiCaprio) oraz jego przyjaciela, kaskadera i asystenta Cliffa Bootha (Brad Pitt). Mężczyźni po latach nieobecności powracają do Hollywood. Obecny przemysł filmowy różni się jednak od Fabryki Snów, którą znali i opuścili przed laty.

23-29.08 TOY STORY 4 - dubbing, godz. 15.30, 17.30, bilety: 18 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla dzieci, studentów, rencistów i emerytów). Familijna, animowana komedia przygodowa.

Chudy zawsze znał swoje miejsce na świecie. Jego życie, jak na prawdziwego szeryfa przystało, kręciło się wokół opieki nad Andym, a później Bonni. Gdy pewnego dnia w pokoju Bonni pojawia się nowa zabawka, Sztuciek, nikt nawet nie przypuszcza, że to początek zaskakującej podróży. Nieoczekiwana wyprawa pozwoli Chudemu przekonać się, jak wielki może być świat dla zwykłej zabawki.
w Skoczowie

22-25.08 KRÓL LEW - dubbing, godz. 16.30, bilety: 16 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla dzieci, studentów, rencistów i emerytów). Dramat, film przygodowy.

Simba jest młodym, prawowitym następcą tronu po swoim ojcu – królu Mufasie. Jednak nie wszyscy mieszkańcy królestwa cieszą się z jego narodzin. Następcą Mufasy był, dotąd jego brat – Skaza, który nie zamierza oddać władzy. Knując spisek i posuwając się do zdrady, doprowadza do tragedii, w wyniku, której to jemu przypada tron. Simba zostaje wygnany, ale pozostając wierny naukom ojca, Mufasy, bierze sobie do serca swoje królewskie przeznaczenie. Z pomocą dwójki nowopoznanych przyjaciół zamierza odzyskać należne dziedzictwo.

23-25.08 DIEGO - napisy, godz. 19, bilety: 16 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla dzieci, studentów, rencistów i emerytów). Film sportowy, dokumentalny.

Młody, niezwykle utalentowany chłopak zostaje ściągnięty do włoskiego klubu Napoli. Trafia w sam środek neapolitańskiego kotła: mafijnych rozgrywek, sukcesów, uwielbienia i skandali. Jego geniusz i charyzma wkrótce robią z Napoli najlepszą drużynę świata. W mieście, w którym piłka to religia, Maradona staje się świętym. Na boisku dokonuje cudów, ale gdy gasną światła, wszystko wymyka się spod kontroli. Diego nie potrafi udźwignąć swojej sławy, a miasto, które zrobiło z niego boga, z dnia na dzień staje się jego przekleństwem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama