, poniedziałek 26 sierpnia 2019
Kossak w Mickiewiczu - "Gość oczekiwany"
Chrystus frasobliwy. fot: sprzedajemy.plDodaj do Facebook

Kossak w Mickiewiczu - "Gość oczekiwany"

„Gość oczekiwany” inscenizacja na motywach utworu Zofii Kossak w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie

Lektura książek Zofii Kossak to jakby wielka, pasjonująca podróż w historię, podczas której oglądamy liczne wydarzenia oraz dziesiątki, a nawet setki barwnych postaci. Świat oceniany przez pisarkę zamyka się w kręgu moralnym, w aspekcie odwiecznej walki dobra ze złem. W utworach pisarki mimo odległości czasu przeżywamy mnóstwo wzruszeń. Można powiedzieć, iż niewiele jest w naszej literaturze książek, gdzie by z taką miłością mówiono o polskiej ziemi, jej przeszłości i obyczaju. Umiłowanie dziejów Polski, jej tradycji, kultury i tożsamości jest podnoszeniem ducha i inspiracją dla współczesnych czasów. Twórczość Zofii Kossak przez tyle lat zapomniana czeka na odkrycie...

Wątek sztuki „ Gość oczekiwany” został zaczerpnięty z popularnej legendy śląskiej. „(...) Utwór ten jest obrazem dramatu, jaki codziennie i na całym świecie, w milionach replik, rozgrywa się między Bogiem i ludźmi. Bóg nieustannie przychodzi do ludzi. Odtrącony powraca wielokrotnie. Ludzie, którzy przyjmują go w prostocie i bezinteresownej miłości, są przezeń obdarowani hojną opływającą miarą. Natomiast biada tym, którzy pragną widzieć Boga dla spodziewanych korzyści” (Zofia Kossak). Krótko mówiąc losy bohaterów stanowią ilustrację rozmaitych postaw ludzi wobec Boga, zachęcając do refleksji nad miejscem, jakie zajmuje Bóg i Jego miłość w ludzkim życiu.
Pouczająca i fascynująca treść tej sztuki sprawia, że przedstawienie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość przedstawień najczęściej przy pełnej widowni.
Premiera „Gościa Oczekiwanego” odbyła się w 1987 roku w świetlicy szpitalnej przy klasztorze sióstr Elżbietanek. W 1994 r. po raz pierwszy sztuka ta została wystawiona w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Od początku reżyserem sztuki jest s. Jadwiga Wyrozumska – elżbietanka.

Sztukę można zobaczyć w dniach 20 - 22 oraz 25 - 26 listopada w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Rezerwacja biletów pod nr tel. 601 452 716

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama